Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Bądźmy silni w jedności - odpust w greckokatolickiej parafii w Chrzanowie

2016-07-10 10:24:34 (ost. akt: 2016-07-11 15:59:09)

Autor zdjęcia: Bohdan Tchórz

Po raz 69 spotkali się w Chrzanowie koło Ełku grekokatolicy z Warmii i Mazur na odpuście z okazji święta św. Piotra i Pawła. Uroczystości odbyły się w sobotę sobotę 9 lipca.

Na placu przed chrzanowską kapliczką wspólnie modliła się kilkusetosobowa grupa wiernych razem ze swoimi duszpasterzami oraz przemysko-warszawskim metropolitą arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem. Byli także obecni, zaproszeni księża rzymsko-katoliccy.

W słowie do zgromadzonych arcybiskup wspomniał osobę i czyn księdza Mirosława Ripeckiego, który zaraz po przesiedleniu go do Chrzanowa wiosną 1947 r. zaczął odprawiać msze święta w obrządku, w którym sam został wyświęcony. Msze odprawiane są nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Arcybiskup mówił także o zagrożeniach pojawiających się we współczesnym świecie mających na celu poróżnienie środowisk i narodów. Powinniśmy przeciwstawić się im wspólnie modlitwą i chrześcijańską postawą, właśnie taką jaką reprezentował nieugięty ks. Ripecki.

W czasie uroczystości modlono się w intencji intencji ks. Mirosława Ripeckiego i jego żony Eugenii. Metropolita wraz z obecnymi kapłanami także na zakończenie święta wspólnie poświęcili wodę, którą następnie wierni napełnili naczynia i wzięli z sobą do domu.

Święto zakończyło się wspólnym posiłkiem przygotowanym dla pielgrzymów przez proboszcza Chrzanowa ks. Grzegorza Stołycię, miejscowych wiernych oraz przyjaciół parafii.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages