Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Mandaty to tylko ułamek działalności strażników

2016-07-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-07-23 13:02:51)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Straż Miejska w Ełku podsumowała pierwsze półrocze 2016 roku. Najbardziej w statystykach ełckich strażników rzuca się w oczy trzykrotnie większa liczba wystawionych mandatów w porównaniu do roku ubiegłego. Jednak, jak mówią strażnicy, mandaty to tylko mały ułamek tego, czym się zajmują na co dzień.

W swoim statucie straż miejska zapisane ma przede wszystkim utrzymywanie wysokiego poziomu porządku publicznego w mieście. Na to generalne pojęcie składa się całe mnóstwo małych działań, takich jak spotkania edukacyjne, organizowanie akcji społecznych, pomoc bezdomnym i potrzebującym, prowadzenie zajęć samoobrony, zabezpieczanie imprez i oficjalnych uroczystości, obsługa monitoringu miejskiego. Także w ostateczności wystawianie mandatów karnych. W pierwszym półroczu 2015 roku ełczanie łącznie zapłacili za mandaty 15 tys. zł. W 2016 roku - aż 51 tys. zł. Mandatów w pierwszym półroczu 2016 roku było 596. I choć liczba ta zaskakuje, biorąc pod uwagę statystykę z równoległego okresu roku poprzedniego, kiedy to mandatów było tylko 186, to strażnicy mają na to dobre wytłumaczenie.

— Liczba mandatów wzrosła głównie w związku z tym, że zaczęliśmy wystawiać mandaty za nieprawidłowe korzystanie z parkingu przy galerii handlowej — tłumaczy Krzysztof Skiba, komendant Straży Miejskiej w Ełku. — Początkowo przez ponad rok stosowaliśmy wobec kierowców pouczenia tłumacząc im, że w strefie zamieszkania parkować można wyłącznie na miejscach wyznaczonych, należy poruszać się z prędkością do 20 km/h, a pieszy zawsze ma pierwszeństwo. Niestety, pouczenia nie sprawdziły się, bo mieszkańcy okolicznych budynków stale zgłaszali przewinienia klientów galerii. W związku z tym strażnicy zaczęli stosować postępowanie mandatowe, które powoli zaczyna przynosić efekty.

Wzrost liczby wystawionych mandatów można też łączyć z rozbudową systemu monitoringu miejskiego, z większą liczbą zgłoszeń od mieszkańców Ełku, a także z zatrudnieniem 3 dodatkowych strażników w tym roku. Mandaty wystawiano głównie za przewinienia związane z nieprawidłowym parkowaniem - tych było 340 na kwotę 34 850 zł. Strażnicy karali też pijących alkohol w miejscach publicznych. W sumie wystawili im 194 mandaty na kwotę 12 050 zł. Z kolei ludzi zanieczyszczających miejsca publiczne ukarali 44 mandatami na kwotę 3050 zł. Należy jednak zauważyć, że nie każda interwencja strażników kończy się mandatem.

— Niemal 85 proc. wykroczeń w tym półroczu kończyło się wystawieniem pouczenia, a nie mandatu, bo ważny jest dla nas aspekt wychowawczy, a nie narażanie ełczan na jakiekolwiek koszty — mówi komendant Skiba. — Mandaty to tylko środek, który służyć ma w ostateczności za narzędzie utrzymania porządku i czystości w mieście. Strażnicy na co dzień zajmują się zupełnie różnorodnymi zadaniami. Zabezpieczamy imprezy masowe, oficjalne uroczystości, miejsca wypadków, kontrolujemy targowicę miejską, sprawdzamy, czy ełccy bezdomni zimą nie śpią na ulicach miasta - w razie potrzeby dowozimy ich do noclegowni. Ponadto, mimo że nie jest to naszym obowiązkiem, zajmujemy się snującymi się po mieście samotnymi zwierzętami, współpracujemy ze schroniskami, szukamy ich właścicieli. Czasem też zdarza się interwencja, podczas której ujawniamy przestępstwa i przekazujemy sprawców policji. Wymieniać można w nieskończoność. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy miasta wiedzieli, że wystawianie mandatów za parkowanie to bardzo mała część naszej działalności.

Ełczanie w pierwszej połowie 2016 roku dzwonili ze zgłoszeniami do straży 2 tysiące razy. W ełckiej straży miejskiej pracuje w tej chwili 25 strażników. Komendant jednostki zapowiada, że jednostka będzie kontynuowała działania w tej właśnie liczbie.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz.
Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. fazi #2036147 | 95.160.*.* 29 lip 2016 16:34

  Straż miejska powinna być zlikwidowana w całej Polsce, to są darmozjady których my utrzymujemy. Masze podatki lepiej przeznaczyć na monitoring i na pewno będzie BEZPIECZNIEJ, panowie ze straż miejskiej nie podejdą do meneli, lumpów bo się boją że dostaną bęcki. DZIAŁDOWO TEŻ POPIERA LIKWIDACJE TYCH CYBORKÓW DO ROBIENIA KASY ZA WSZELKĄ CENĘ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kB #2034789 | 81.190.*.* 27 lip 2016 20:18

   Pytanie do strażników : kiedy zaczniecie kontrolować małolatów na skuterach czy nie mają zdjętych ograniczników?

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. kB #2034785 | 81.190.*.* 27 lip 2016 20:12

   194 mandaty dla pijących w miejscach publicznych? Droga Redakcjo - w ustawie o wychowaniu w trzeźwości nie ma kary za picie w miejscach publicznych. A tak wracając do tematu to wychodzi niecałe 8 mandatów za picie alkoholu na ulicach, placach, etc. na strażnika rocznie. Czyli jeden strażnik "strzela" za to mandat co 47 dni...Kpina do sześcianu. Dawajcie na róg Kościuszki i Żeromskiego,a stukniecie 20 w jeden wieczór, ale posłom się nie podskakuje. Ja nie widziałem tam strażnika od 2 lat...

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. ZXC #2034780 | 188.195.*.* 27 lip 2016 20:09

   Zabrano fotoradary ,to trzeba mandatami ratować kasę.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Logo #2033029 | 37.47.*.* 25 lip 2016 09:44

   Można się nawet zgodzić z tym ułamkiem pod warunkiem że wynosi 3/4. Jesteśmy strasznie bogatym miastem skoro na tylu mieszkańców utrzymujemy 25 strażników. Utrzymanie kosztuje i stad ten wzrost ilości mandatów. Gwarantuję wam że będzie ich jeszcze więcej. Szkoda ze nie idziemy przykładem innych miast i nie likwidujemy straży 3

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (21)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages