środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Książki wracają na biblioteczne półki

2016-08-05 11:00:00 (ost. akt: 2016-08-05 11:12:25)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W bibliotece miejskiej od miesiąca funkcjonuje nowy, zaostrzony regulaminu wypożyczania i oddawania książek. Widać już pierwsze efekty. Czytelnicy, którzy przetrzymywali lektury, podręczniki czy książeczki dla dzieci oddają je na z powrotem na biblioteczne półki. Oprócz tego biblioteka wyegzekwowała od zapominalskich czytelników aż 4437zł, które przeznaczy na zakup nowych pozycji książkowych.

Przypomnijmy - w lipcu w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku zmienił się regulamin. Oprócz zmian porządkowych, takich jak zakaz korzystania ze zbiorów pod wpływem alkoholu, czy nowego systemu przetwarzania danych osobowych, wprowadzono jedną, która odbiła się w całym mieście szerokim echem. Mowa o przedefiniowaniu kar za przetrzymywanie książek. Jeszcze w czerwcu kary były bardzo niskie, a tysiące książek spokojnie zalegały w domach ełckich czytelników, którzy nie przejmowali się niskimi kwotami przy upomnieniach. Sytuacja w lipcu uległa diametralnej zmianie. Od miesiąca za dzień przetrzymania jednego egzemplarza książki płaci się 10 groszy. Tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych zasad, biblioteka wyegzekwowała od zapominalskich czytelników aż 4437zł. Oznacza to, że w miesiąc biblioteka zainkasowała niemal czterokrotnie więcej pieniędzy, niż przez całe ostatnie pół roku.

— Cieszy mnie, nie tyle wpływanie pieniędzy do bibliotecznej kasy, co powrót książek na półki i w ręce czytelników, którzy do tej pory miesiącami musieli czekać na zamówione przez siebie egzemplarze — mówi dyrektor biblioteki, Iwona Adeszko. Pieniądze na pewno zostaną spożytkowane z korzyścią dla naszych zbiorów. Po pokryciu kosztów wysyłania upomnień, a nie są to małe pieniądze, zajmiemy się uzupełnianiem tytułów na naszych półkach. Już jest ich więcej, bo wróciły do nas książki przetrzymywane czasem po kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.

Oczywiście przy tak dużej zmianie polityki biblioteki pojawiło się wiele krytycznych głosów odnośnie całego pomysłu. Jednak jest też wielu zwolenników tej inicjatywy. Wskazują oni przede wszystkim na to, że obrót książkami będzie zdecydowanie lepszy, bo i wybór tytułów znacznie się zwiększy.

— Oprócz tego, że mamy teraz znacznie więcej książek do zaoferowania ełczanom, to znacznie zmniejszył się czas oczekiwania na zamówiony tytuł — dodaje Iwona Adeszko. — Nie jest oczywiście tak, że my bezwzględnie naliczamy te kary i zacieramy ręce, kiedy tylko minie termin przetrzymania jakiejś książki. Zawsze można do nas zadzwonić lub przyjść, poprosić o przedłużenie terminu, nie robimy z tym problemu, jeśli jakaś książka jest faktycznie potrzebna.
Jesteśmy do dyspozycji czytelników w godzinach otwarcia biblioteki. Osobiście sprawuję dyżury we wtorki i piątki w godzinach 14-15. Jestem wtedy tylko dla czytelników, można przyjść i porozmawiać ze mną.

Przez pierwszy miesiąc biblioteka uzbierała z tytułu kar ponad 4000 złotych. Można przypuszczać, że kwoty w podobnej wysokości utrzymają się jeszcze przez miesiąc czy dwa. Tymczasem do bibliotecznych zbiorów wróciło już tyle przetrzymanych tytułów, że na półkach robi się naprawdę ciasno. Pracownicy biblioteki myślą o dokupieniu dodatkowych półek, by móc pomieścić wszystkie swoje zbiory.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz.
Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. A.O. #2042936 | 176.221.*.* 8 sie 2016 23:34

    Ciekawe dlaczego w tym wypadku nowy regulamin działa wstecz. Nowy regulamin działa od Lipca a córka oddawała 1 książkę na początku lipca i musiała zapłacić 8zł kary za przetrzymanie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages