Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Już czas na wnioski o fundusz sołecki

2016-08-08 09:00:00 (ost. akt: 2016-08-08 10:13:07)

Autor zdjęcia: UG Ełk

Ruszyła procedura naboru wniosków o przyznanie środków w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok. Aby sołtysi, a co za tym idzie mieszkańcy gminy, wiedzieli w jaki sposób skorzystać z funduszu i jakie dokumenty należy złożyć, w urzędzie gminy odbyło się szkolenie sołtysów. Spotkania informacyjne w konkretnych sołectwach ruszą pod koniec sierpnia.

Fundusz sołecki stanowią środki wyodrębnione z budżetu gminy zagwarantowane na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Warunkiem przyznania w danym roku budżetowym środków z funduszu jest złożenie do wójta przez sołectwo wniosku. Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Środki z funduszu przeznaczać można na poprawę wielu aspektów życia mieszkańców wsi.

Niewątpliwie najczęściej sołtysi decydują się na remonty gminnych dróg, ulic, mostów, czy placów. Często środki przeznaczane są też na modernizację kanalizacji, wodociągów, czy unieszkodliwiania odpadów. Fundusz sołecki służy też poprawie środków transportu publicznego, organizacji wydarzeń kulturalnych, doposażania szkół gminnych, utrzymania obiektów takich jak świetlice wiejskie, czy utrzymaniu plaż. W tym roku wójt Tomasz Osewski zachęca też sołtysów do oznakowywania budynków numerami i adresami, czy do remontów wiat przystankowych.

Dokumentami niezbędnymi do złożenia podania o przydzielenie funduszu sołeckiego jest odpowiedni wniosek, a także uchwała zebrania wiejskiego wraz z protokołem i listą obecności. W samym wniosku sołtys powinien wskazać przedsięwzięcia przewidziane do realizacji w ramach środków przysługujących danemu sołectwu, oszacować koszty. I przede wszystkim dobrze uzasadnić swój wniosek, bo to właśnie ten element często decyduje o tym, czy kierownictwo urzędu gminy uzna remont za konieczny i potrzebny.

— Fundusz sołecki to jedna z najważniejszych rzeczy w roku, którą zajmuje się wójt — mówi Tomasz Osewski, włodarz gminy Ełk. — To narzędzie wprowadzające dużą dozę samorządności w sołectwach gminy. Sołtysi często wiedzą zdecydowanie lepiej niż urzędnicy, co jest potrzebne ich miejscowości. Dlatego, szanując ich opinię i ekspertyzę, przekazuje im część gminnych środków na najważniejsze potrzeby. Współpraca z sołtysami jest dla mnie niezwykle istotna, bo to właśnie oni reprezentują interesy pojedynczych mieszkańców naszej gminy.

Wójt do końca lipca przekazywał sołtysom informacje o wysokości środków przypadających danemu sołectwu. Natomiast do 30 września sołtys powinien przedstawić wójtowi wniosek celem uwzględnienia go w projekcie budżetu gminy. Wójt w ciągu 7 dni od dnia otrzymania odrzuca wniosek niespełniający warunków, jednocześnie informując o tym sołtysa, jeżeli tego nie zrobi, wniosek uznaje się za przyjęty. Wszelkich informacji na temat realizacji bieżącego funduszu sołeckiego oraz składania wniosków o przyznanie środków na 2017 rok można uzyskać w Urzędzie Gminy Ełk, pok. nr 33 lub pod nr tel. 87 619 45 38 lub adres e-mail b.adasiewicz@elk.gmina.pl. Wzory niezbędnych dokumentów do ubiegania się o przyznanie środków w ramach funduszu sołeckiego na 2017 rok będzie można otrzymać w Urzędzie Gminy Ełk, pok. nr 33, a także na stronie internetowej urzędu.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz.
Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages