Tylko dwie klasy zapłacą za książki

2016-08-18 10:00:00(ost. akt: 2016-08-18 10:04:54)

Autor zdjęcia: Kamil Onyszk

Wakacje mijają szybko, jak co roku. Rok szkolny tuż za rogiem. To oznacza obowiązek wyprawienia dziecka do szkoły. Jednak problem, który jeszcze do niedawna spędzał rodzicom sen z powiek, czyli drogie podręczniki, należy już niemal w całości do przeszłości.
Reforma edukacyjna z 2014 roku polegająca na wprowadzeniu darmowych podręczników dla wszystkich uczniów szkół obowiązkowych wprowadzana jest etapowo. W roku ubiegłym darmowe książki do nauki otrzymały dzieci w klasach I, II i IV szkoły podstawowej oraz I klasy gimnazjum. Natomiast w tym roku na darmowe książki liczyć mogą dodatkowo uczniowie III i V klas szkoły podstawowej i II gimnazjum.

— Bardzo się cieszę, że taki program funkcjonuje w naszym kraju. Mam 13-latka, któremu niemal całą podstawówkę musiałam kupować drogie podręczniki — mówi pani Emilia z Ełku. — Przebitki cenowe, które narzucały na swoje podręczniki wydawnictwa wołały o pomstę do nieba. Dlatego program darmowych podręczników uważam za jedno z najlepszych rządowych rozwiązań ostatnich lat. Teraz zamiast wydawać krocie na książki, mogę zapisać syna na dodatkowy angielski czy na zajęcia pływania.

Ustawa z 2014 roku przewiduje, że do 2017 roku uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów nie będą musieli płacić za książki do przedmiotów obowiązkowych. Szkoła na zasadzie wypożyczeń bibliotecznych udostępnia materiały uczniom, którzy korzystają z nich przez cały rok. Następnie podręczniki wracają do biblioteki tak, aby mogły z nich korzystać kolejne roczniki. Ćwiczenia z kolei należą do ucznia już na stałe. Trzeba natomiast wciąż płacić za podręczniki do przedmiotów dodatkowych, takich jak religia czy etyka.

Jako, że ustawa ma być w całości wdrożona do 2017 roku, we wrześniu tego roku rodzice jeszcze dwóch klas będą musieli na własną rękę zakupić podręczniki swoim pociechom. Dotyczy to uczniów VI klasy szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum. Z kolei rodzice dzieci niepełnosprawnych znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej mogą liczyć na różne formy pomocy w zakupie podręczników i materiałów edukacyjnych. Jednorazowe dofinansowanie może wynieść od 175 zł do 770 zł. Tylko w zeszłym roku ełcki ratusz dofinansował rodziców na łączną kwotę 60 tysięcy złotych. Na identycznych zasadach działają dofinansowania na terenie gminy Ełk i innych jednostek samorządowych na terenie całego kraju.

— W minionym roku szkolnym sfinansowaliśmy zakup podręczników niemal 300 uczniom mieszkającym na terenie miasta Ełku — informuje zastępca prezydenta Ełku, Artur Urbański. — Dotacje były w całości sfinansowane z budżetu państwa.
Jeśli chodzi o miasto, wnioski o dofinansowania należy złożyć do 9 września do dyrektora szkoły, do której uczeń będzie uczęszczał. Natomiast wnioskami na terenie gminy Ełk zajmuje się Zespół Obsługi Szkół mieszczący się w gminnym urzędzie.



Ramka:
Dofinansowanie do zakupu podręczników w roku szkolnym 2016/2017 udzielane jest uczniom niepełnosprawnym:
• słabowidzącym
• niesłyszącym
• słabosłyszącym
• z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
• z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
• z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją
• z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera
• uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną
z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,
• posiadającym orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
• uczęszczającym do: klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego, technikum, szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz.
Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ??? #2048380 | 37.248.*.* 18 sie 2016 12:07

    "— W minionym roku szkolnym sfinansowaliśmy zakup podręczników niemal 300 uczniom mieszkającym na terenie miasta Ełku — informuje zastępca prezydenta Ełku, Artur Urbański. — Dotacje były w całości sfinansowane z budżetu państwa. TO KTO W KOŃCU SFINANSOWAŁ- MIASTO?- SKORO KASA BYŁA OD PAŃSTWA, PRZEZ MIASTO TO TYLKO WNIOSKI I NIC WIĘCEJ

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. D #2048307 | 188.146.*.* 18 sie 2016 10:42

      Jak ludzi nadal boli te 500. To juz jest tak nudne ze w dupe nie wchodzi. Zazdrościcie innym to też sobie zróbcie dzieci... nie dosc że 1000 to i 500.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

      1. X #2048280 | 89.228.*.* 18 sie 2016 10:08

        Dostali 500+ więc mają za co!! A nie wydaja na alkohol i inne używki ! Ciekaw jestem czy te dzieci w ogóle widziały te pieniążki:-(

        Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5