Czytelnik: To skrzyżowanie jest niebezpieczne

2016-09-23 07:53:00(ost. akt: 2016-09-23 08:00:16)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W czasie szczytu komunikacyjnego ulicą Grajewską przejeżdża 800-1000 samochodów na godzinę. Tak duży ruch powoduje też częstsze wypadki. Stąd też pytania ełczan, czy planowana jest przebudowa skrzyżowania ulic Kolejowej i Grajewskiej.
Z roku na rok ruch na ulicy Grajewskiej jest coraz większy. Ma to przede wszystkimi związek z rosnącą liczbą mieszkańców tej części miasta i gminy Ełk. W okolicach miejscowości Regiel czy Mrozy Wielkie cały czas powstają nowe domy. Do tego co najmniej kilkadziesiąt rodzin mieszka już na nowym osiedlu Sosnowa. Z czasem liczba mieszkańców tego osiedla będzie jeszcze większa. Jedyna droga prowadząca do miasta to ulica Kolejowa, a następnie Grajewska. Skrzyżowanie to, zwłaszcza w godzinach szczytu staje się niebezpieczne. Zarówno dla kierowców jak i dla pieszych. Stąd też drobne kolizje i wypadki, głównie w okolicach przejść dla pieszych.

I to właśnie tam na przejściu w połowie czerwca doszło do poważnego wypadku. 15-letni chłopiec przechodził przez pasy idąc w kierunku jeziora. Samochód jadący prawym pasem przepuścił chłopca. Natomiast zielony opel vectra, jadący lewym pasem nie zatrzymał się. Chłopiec wpadł na maskę samochodu. Auto zatrzymało się kilka metrów za przejściem. Również w połowie września na tym samym przejściu doszło do potrącenia kobiety. Jeden z kierowców zatrzymał się przed przejściem, żeby przepuścić kobietę. Pieszą potrąciła kierująca Daewoo Matiz, 21-letnia kobieta jadąca drugim pasem ruchu.

— Moje dzieci chodzą do szkoły przy ulicy Kilińskiego i co najmniej dwa razy dziennie muszą przechodzić przez to przejście. Czasami są takie sytuacje, że boją się i nie chcą tamtędy chodzić — mówi Pani Małgorzata, mieszkanka pobliskiego osiedla.
Decyzja o przebudowie skrzyżowania albo zastosowaniu na nim nowych rozwiązań należy do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie. To pod nią właśnie podlega ulica Grajewska.

— Znany jest nam ten problem — przyznaje Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA. — Robiliśmy już pomiary ruchu w tej okolicy żeby zaproponować jakieś rozwiązania.
Jak wyjaśnia rzecznik w godzinach szczytu ulicą Grajewską przejeżdża 800-1000 aut na godzinę. Pierwszym nasuwającym się na myśl rozwiązaniem jest montaż sygnalizacji świetlnej. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdziłoby się w tym miejscu.

— W bliskim sąsiedztwie tego skrzyżowania mamy rondo i inne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Zamontowanie kolejnych świateł spowodowałoby problemy z przejazdem na tym odcinku drogi — wyjaśnia Karol Głębocki. — Dlatego rozważana jest zmiana organizacji ruchu. Chodzi o pojazdy wyjeżdżające z ulicy Kolejowej. Jeśli drogowcy zdecydują się na zmiany kierowcy będą mogli skręcić jedynie w prawo, czyli w kierunku centrum miasta. Żeby pojechać na osiedle Jeziorna będą musieli skręcić w prawo, zawrócić na rondzie i dopiero wtedy będą mogli pojechać w kierunku Grajewa i Białegostoku.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kierowc #2072849 | 176.221.*.* 25 wrz 2016 11:07

    bo w elku jerzd barany a nie kierowcy kto jch teraz uczy jazdy jakis tempak za lapuwy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz

  2. edek #2072583 | 91.245.*.* 24 wrz 2016 17:42

    Niedługo rząd ma wprowadzić nowelizację prawa o ruchu drogowym i między innymi zwiększyć karę za niezatrzymanie się przed przejściem gdy inny użytkownik przepuszcza pieszych oraz karę bezwzględnego więzienia (2 lata) za jazdę po pijanemu. Nareszcie

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Oby #2072402 | 89.228.*.* 24 wrz 2016 11:06

      "W bliskim sąsiedztwie tego skrzyżowania mamy rondo i inne skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną. Zamontowanie kolejnych świateł spowodowałoby problemy z przejazdem na tym odcinku drogi — wyjaśnia Karol Głębocki. — Dlatego rozważana jest zmiana organizacji ruchu". Pan Głębocki albo jest nierozsądny, albo ma czytelników i mieszkańców Ełku za debili. Co zmieni "zmiana organizacji ruchu"? Problemem jest ograniczony rozum kierowców jadących Grajewską do ronda! A nie z Kolejowej w Grajewską na Warszawę. To matoły-królowie/królewny wewnętrznego pasa kasują ludzi! Tam musi powstać sygnalizacja! Na Wojska Polskiego tego problemu ze światłami nie ma? Co jest ważniejsze? Życie czy płynność ruchu? Poza tym przy dzisiejszych rozwiązaniach technicznych to nie problem uruchomić światła na żądanie. Jest włączone cały czas zielone, podchodzi pieszy i zgłasza żądanie itd. Każdy chyba rozumie. Podsumowując to zwykła ignorancja i lekceważenie. Zgadzam się z mieszkańcami, którzy mówią o cudach tego skrzyżowania tzn. módl się, a w końcu przejdziesz na pasach albo włączysz się do ruchu na Grajewskiej. Co z tego, że to w gestii GDDKiA. Gdzie są Nasi super samorządowcy? To samorząd już nic nie może? Nie ma żadnej formy nacisku usprawiedliwionego ważną potrzebą społeczną? Wstyd!

      Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. Ełczanka #2071774 | 83.19.*.* 23 wrz 2016 11:48

        Pytanie do włodarzy kiedy zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu koło dworca, które zostało przebudowane już chyba dwa lata temu? Włączenie się do ruchu z podporządkowanej często graniczy z cudem.

        Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (7)

        1. on #2071770 | 89.228.*.* 23 wrz 2016 11:44

          Postawcie policjanta w tym miejscu,może w końcu na coś pożytecznego sie przydadzą....Albo lepiej strażnika miejskiego.

          Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

        Pokaż wszystkie komentarze (6)
        2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5