Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

Gdzie duch spotyka się z przestrzenią

2016-09-22 14:08:00 (ost. akt: 2016-09-22 14:08:28)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Zespół Szkół nr 1 jest jedyną instytucją w Ełku, która bierze udział w programie "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią", któremu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tegoroczna 24. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbywa się pod hasłem „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki”. Takie sformułowanie tematu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.

W Polsce koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

W Ełku w akcję włączył się Zespół Szkół nr 1. W środę odbyły się oficjalne obchody. Uczniowie i zaproszeni goście mogli poznać historię naszego regionu.
— Pracowaliśmy w pięciu grupach projektowych — mówi Ewelina Jackiewicz, nauczyciel historii w ZS nr 1.

Jedna z grup pod opieką Katarzyny Maciaszek odtworzyła wygląd dawnej izby mazurskiej. Kolejne przygotowywały m.in. relację fotograficzną z prac nad projektem, karty zabytków czyli informację o zabytkach w danych miejscowościach naszego regionu.

Podczas środowego spotkania zaprezentowane zostały również makiety zabytków m.in. kościół w Wydminach, wieża ciśnień w Gołdapi czy zamek w Nidzicy. Można było również spróbować swoich sił w pisaniu alfabetu szwabachą, bliżej poznać postać związanego z Ełkiem Siegfrieda Lenza i spróbować tradycyjnych potraw mazurskich.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages