"Odkrywamy" z Politechniką Białostocką

2016-09-26 14:45:24(ost. akt: 2016-09-26 14:49:39)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Każde miejsce jest dobre spotkanie z nauką. Przekonali się o tym uczniowie "Czwórki". 23 września 2016 klasy 6b i 6d wybrały się do Parku Naukowo- Technologicznego w Ełku na spotkanie z Politechniką Białostocką.
Na miejsce dotarliśmy komunikacją miejską. Zaraz po przywitaniu pracownik politechniki pokazał nam kamerę termowizyjną i wyjaśnił, jak ona działa. Termografia jest to proces rejestrowania promieniowania cieplnego emitowanego przez ciała fizyczne, w przedziale temperatur spotykanych w warunkach codziennych. Termografia wykorzystywana jest m.in. w zastosowaniach naukowych, medycznych, policyjnych, wojskowych i budowlanych. Następnie przeszliśmy do sali, w której stały analogi łazików marsjańskich.

Analog łazika marsjańskiego to prototyp łazika, który tak samo wygląda i ma takie same funkcje, ale nie może polecieć w kosmos, ponieważ jest wykonany z nieodpowiednich materiałów. Pokazano nam różne wersje łazików (np. robota Hyperion) i ich funkcje. Opowiedziano nam też o zawodach University Rover Challenge (rok 2013 i 2014) w USA, w których konstruktorzy z Politechniki Białostockiej mieli bardzo duże osiągnięcia.

Dowiedzieliśmy się, że na takich zawodach analog nie może być warty więcej niż 15 tysięcy dolarów i nie może ważyć więcej niż 50 kg. Projektowanie i budowa trwa ok. 8 miesięcy, ponieważ dopiero w październiku ukazuje się regulamin konkursu i znane są zadania, które będzie musiał wykonać łazik. Transport też nie jest prosty. Oddaje się go w Polsce i leci on do Wielkiej Brytanii, a stamtąd do USA. Usłyszeliśmy też o innych konstrukcjach robionych przez studentów politechniki, np. o bolidach, samolotach udźwigowych i innych. Zobaczyliśmy też filmy i zdjęcia zrobionego przez nich monster trucka.

Było to niesamowicie ciekawe i godne uwagi spotkanie. Być może na tyle zainteresowało moich kolegów, że w przyszłości podejmą studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.
Mateusz Staszek kl. 6 b


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5