Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Zajęcia „Jak to dawniej bywało" w Nowej Wsi Ełckiej

2016-10-17 14:47:56 (ost. akt: 2016-10-17 14:50:42)

Autor zdjęcia: Mat. szkoły

W ramach programu mikrodotacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 12 października w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej odbyły się warsztaty p.t. „Jak to dawniej bywało”.

Twórczynie ludowe, w większości członkinie zespołu śpiewaczego „Zielona Dąbrowa” zapoznały dzieci z realiami ich dzieciństwa, kiedy nie było prądu i wiele prac, współcześnie zmechanizowanych, trzeba było wykonywać ręcznie.

Zajęcia odbywały się w Izbie Regionalnej pod nazwą „W chacie naszej Babuni”. Poprzez pokaz i pogadankę oraz warsztaty dzieci zapoznały się z takimi czynnościami, jak pranie w balii przy pomocy tary oraz w rzece przy pomocy kijanki (Iwona Dębińska), prasowanie żelazkiem na węgle oraz maglowanie ręcznym maglem (Helena Żołądkowska).

Ponadto miały możliwość uczestniczenia w przygotowaniu kapusty do kiszenia (Marianna Przybyszewska), ubijaniu masła w drewnianej maselnicy (Halina Komosińska), nawijaniu nici na „talkę” i przędzeniu na kołowrotku (Helena Saciłowska).

Najstarsza z uczestniczek, niemal 90-letnia Zofia Wróbel opowiadała dzieciom o dawnych dożynkach demonstrując swoją pracę wykonaną ze słomy przedstawiającą „plon”, „równiankę”, żniwiarzy i narzędzia żniwne – kosę i grabie. Laureatka Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą – Hilaria Orłowska opowiadała o tym, jak dawniej pielęgnowano noworodka i zaśpiewała piękne kołysanki zapamiętane ze swojego dzieciństwa. Pani Krystyna Prill wykonywała z gałązek ozdobę grobu z okazji zbliżających się świąt Wszystich Świętych.

Druga część zajęć, to warsztaty odbywające się w klasach, gdzie dzieci wykonywały laleczki ze szmatek i nici. Zarówno zajęcia w Izbie Regionalnej jak i w klasach zorganizowały i prowadziły Wanda Kochanowska – animator kultury i Teresa Romanowska – etnograf.

http://m.wm.pl/2016/10/orig/wp-20161012-09-58-37-selfie-341155.jpg

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages