Wtorek, 23 października 2018. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Radni przegłosowali nowe stawki podatków

2016-10-26 10:00:00 (ost. akt: 2016-10-26 10:49:37)

Autor zdjęcia: Archiwum RE

Podczas ostatniej sesji rady miasta w miniony wtorek radni głosowali nad nowymi stawkami podatków od nieruchomości i środków transportowych. Są nieznaczne podwyżki, ale do miejskiej kasy wpłynie podobna ilość pieniędzy, co w roku ubiegłym.

Podczas październikowej sesji rady miasta we wtorek radni miejscy debatowali nad nowymi stawkami podatków i opłat. Mowa o podatkach od nieruchomości i od środków transportowych. Zmiany w wysokości stawek danin publicznych nie są duże. Powody do zadowolenia mają osoby prowadzące działalność gospodarczą. Podatek od nieruchomości będzie nieco mniejszy - włodarze oceniają, że w miejskiej kasie w tym roku znajdzie się z tego tytułu około 20 tysięcy złotych mniej. Oznacza to, że opłaty za metr lokalu gospodarczego będą o około 20 groszy mniejsze. To wynik rozporządzenia ministerialnego, w którym określono maksymalne stawki podatkowe za nieruchomości na przyszły rok. Jednak minimalnie więcej będą musieli zapłacić właściciele mieszkań i domów.

W związku z obniżkami podatków od nieruchomości dla przedsiębiorców, samorząd miejski postanowił podwyższyć nieco opłaty za środki transportowe. Właściciele zapłacą o około 3 procent więcej. Według wyliczeń samorządowców, do miejskiej kasy wpłynie z tego tytułu ponad 30 tysięcy złotych więcej, niż w bieżącym roku.

— Dla samorządu miejskiego wprowadzanie zwyżek w podatkach to nic przyjemnego — mówi Dariusz Wasilewski, przewodniczący rady miasta. — Musieliśmy jednak tak zaplanować budżet, żeby wpływy w przyszłym roku były na podobnym roku, co w tym. To będzie ciężki rok, bo inwestycje, które miały być wykonane w tym roku, przesunęły się nie z naszej winy na rok następny.

Za nowymi stawkami podatku od nieruchomości głosowali jednogłośnie wszyscy radni. Natomiast jeśli chodzi o podatek od transportu, przeciwnych było dwóch samorządowców.

— Przed wyborami obiecywałem swoim wyborcom walkę o obniżanie, nie o podwyższanie podatków — mówi Michał Tyszkiewicz. — Jestem zdania, że daniny powinniśmy zmniejszać, bo miasto nie ucierpiałoby, gdyby podatki nieco obniżyć.

Podczas wtorkowej sesji radni głosowali też nad wprowadzeniem nowych opłat za posiadanie psa. Stawka pozostaje ta sama, co w tym roku - 65 złotych. Pojawiły się jednak nowości. Za psy rasy agresywnej zapłacimy o 50 złotych więcej. Kolejną zmianą jest fakt, że osoby adoptujące psa ze schroniska, z którym miasto ma podpisaną umowę, będą zwolnione z jakichkolwiek opłat do miejskiej kasy.

— Tym zapisem chcemy promować ideę adoptowania psów ze schroniska. To ważne, by samorząd miejski i gminny zachęcał swoich mieszkańców do takich postaw — mówił podczas sesji Artur Urbański, zastępca prezydenta.

Podczas debat nad uchwałą w sprawie opłat za posiadanie psa wywiązała się długa dyskusja. Nie wszyscy radni byli jednomyślni. Obrazuje to wynik głosowania - za nowymi stawkami głosowało 15 radnych, 1 był przeciw, 5 się wstrzymało.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. No, no, no.... #2101917 | 91.233.*.* 30 paź 2016 09:16

  Ale reklama ełckiej mafii! Biskup, księża, prokurator, sąd...... Do dzieła Ełczanie! Pogonić to tałatajstwo!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. O MAZUR #2101413 | 91.94.*.* 29 paź 2016 14:46

   RADNI za kilkaset złotych miesięcznie bedą włazić w dupę prezydentowi pederascie , za zlotówkę symboliczną oddadza czarnym cwelom , kruczyńskim iinnym zbokom cały ełk. CZY TO PRAWDA, ZE FEDERALNA SLUŻBA ROSJI WYJEBAŁA MAZURA Z SYBERII-BYŁ TAM BISKUPEM ZA JEGO ORIENTACJĘ? CZY TO PRAWDA,ŻE BISKUP NA SPOTKANIU Z DZIEKANAMI NAKAZAŁ BRONIĆ CWELA KRUCZYŃSKIEGO OD POMÓWIEŃ, BO SIĘ BOJI, ŻE TENPOCIAGNIE GO DO SZAMBA. TAKIM BYDLAKOM SIĘ KŁANIAĆ MAMY-TAKIEGO WAŁA

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cenzura #2099805 | 83.6.*.* 27 paź 2016 19:20

   ale jaja mój komentarz o aferze w kurii też zniknął. silne czarne lobby...

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Giżycko #2099794 | 89.229.*.* 27 paź 2016 19:01

   Mieszkańcy jesteśmy z Wami i mocno trzymamy kciuki za "przewietrzenie" Waszego miasta bo taka reklama od "mazurków" to nic dobrego.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Brent #2099777 | 213.241.*.* 27 paź 2016 18:50

   Dlaczego jest tak, że cena benzyny na stacjach w Ełku musi być jedna z najwyższych w Polsce? W Ełku 4.76 za benzynę 95. W Grajewie 4.54. Dalej w Polsce widziałem ceny i poniżej 4.50, oczywiście zdarzały się i powyżej 4.60, ale rzadziej niż te poniżej progu 4.60. Raz jeden widziałem wyższą niż w Ełku. Czy to oznacza, że w Grajewie i na innych stacjach, gdzie cena poniżej 4.60 zł. charytatywną działalność uprawiają? Czy może to, że w Ełku i w tych miejscach, gdzie cena powyżej 4.60 na tak wysoką cenę ma większy wpływ zwykła czyjaś pazerność?

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

   Pokaż wszystkie komentarze (18)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages