"Trudne, wkrótce może przestać być trudne"

2016-10-31 09:38:05(ost. akt: 2016-10-31 09:45:16)

Autor zdjęcia: Krystyna Michałowska

Nauczmy się ze sobą rozmawiać, także na trudne tematy.
W dniach 21-22 października w Warszawie odbyła się konferencja otwierająca ogólnopolski projekt „Trudny temat: weź to na warsztat”. Jej organizatorami były Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundacja Evens. Wszystkich uczestników powitały wiceprezeska CEO Alicja Pacewicz, Joanna Krawczyk z Fundacji Evens i koordynatorka projektu – Malina Baranowska-Janusz.

Do udziału w projekcie zaproszono 30 szkół z całej Polski. Wśród szkół zakwalifikowanych do udziału w projekcie znalazła się Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Prostek. Szkolny koordynator projektu – Michałowska Krystyna wraz z uczennicą klasy VI b – Weroniką Orłowską wzięły udział w dwudniowych warsztatach. W trakcie World Cafe, tj. stolikowych spotkań , poznały narzędzia: Edukację Filmową, Kampanię Społeczną, Okrągły Stół, Teatr Forum i Warsztaty Coresolve, przygotowane przez Fundację Generator, Fabrykę Komunikacji Społecznej, Fundację Strefa WolnoSłowa, Fundację Drama Way oraz Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Zgłębienie zasad działania każdego z zaproponowanych narzędzi pozwoli na wybranie tego jedynego, wspomagającego nas w realizacji danego tematu, który okazał się być trudnym.

Zanim nastąpi bezpośrednie szkolenie grona pedagogicznego w szkole – w zakresie jednego narzędzia, szkolny koordynator projektu winien dokonać diagnozy i na jej podstawie opracować aktualną listę trudnych tematów oraz dobrać właściwe narzędzie do ich realizacji.

Pozostaje mieć nadzieję, że pytanie: Jak sobie radzić z trudnymi tematami? – stanie się już wkrótce przeszłością w wielu szkołach w różnych rejonach Polski, a rozmowa na nie będzie łatwiejsza, przyjemniejsza i dająca obu stronom satysfakcjonujące ich rozwiązania.

Zdjęcia pochodzą ze zbioru zdjęć organizatora konferencji "Trudny temat: weź to na warsztat!".
Krystyna Michałowska.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: szkolnedziałania

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5