Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Barbarzyństwo na ełckim cmentarzu. Wandale zniszczyli ponad 100 grobów. Prezydent wyznaczył nagrodę za złapanie sprawców

2016-11-03 09:28:44 (ost. akt: 2016-11-03 13:09:01)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W nocy wandale zniszczyli ponad 100 grobów. Na niektórych są tylko pobite znicze i powyrzucane kwiaty. Inne nagrobki są poprzewracane.

Poprzewracane nagrobki, potłuczone znicze, powyrzucane kwiaty - tam można najkrócej podsumować jak wygląda w czwartek rano ełcki cmentarz.
- W nocy wandale zniszczyli naszym zdaniem ponad 100 nagrobków. Cały czas trwa liczenie - mówi Michał Wenda, prezes przedsiębiorstwa Usług komunalnych. - Pierwszy raz widzę coś takiego.

Rzeczywiście widok jest zatrważający i zarazem smutny. Idąc alejką prowadzącą od głównego wejścia przy miejskim targowisku, pod butami słychać tylko trzask potłuczonego szkła. W rożnych miejscach po lewej i prawej stronie są poprzewracane kwiaty, krzyże, a nawet poprzewracane płyty. Taki widok ciągnie się przez najstarszą część ełckiej nekropolii aż do niewielkiego wyjścia przy torach kolejowych.

O tym co się działo nocą świadczy też bałagan za ogrodzeniem cmentarza, od strony Kauflandu. Za parkanem leżały znicze, kwiaty, a nawet ławka.

- Nie wiem co powiedzieć. Pierwszy raz widzę coś takiego. Przecież to profanacja. Jak można coś takiego zrobić. I to zaraz po Dniu Wszystkich Świętych. Aż chce mi się płakać jak na to wszystko popatrzę - mówi Barbara Czyż.

Na miejscu od rana są pracownicy PUK-u, którzy porządkują teren. Dochodzenie prowadzi też policja. Na razie trwa dokumentowanie zniszczeń. każdy grób jest fotografowany. Trop spróbuje podjąć również policyjny pies.

Na cmentarzu jest dużo ludzi. Wszyscy przychodzą i z niedowierzaniem patrzą na to, co się stało. Pojawili się również miejscy urzędnicy i prezydent miasta. Wszyscy zgodnie przyznają, że takiego zniszczenia na pewno nie dokonała jedna osoba. Musiała to być grupa co najmniej kilku osób. Co nimi kierowało? Na to pytanie wszyscy snują tylko domysły.

- To co zobaczyłem to jest szok. Większego barbarzyństwa w życiu nie widziałem. - mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.

Wobec tak bestialskiego aktu nienawiści, profanacji oraz braku szacunku dla zmarłych i ich rodzin, prezydent w porozumieniu z prezesem PUK, podjął decyzję o przyznaniu 10 tys. zł nagrody osobie, której informacje w skuteczny sposób przyczynią się do wykrycia sprawców tego ohydnego i oburzającego czynu.

Wszystkich, którzy chcą pomóc w ustaleniu sprawców lub mają informacje na temat osób uczestniczących w tym nikczemnym akcie wandalizmu, prosimy o kontakt z: Komendą Powiatową Policji w Ełku tel. 87 621 82 00, alarmowy: 997, Strażą Miejską w Ełku, tel. 87 732 62 01, alarmowy: 986. Osoby, które w wyniku zaistniałej sytuacji poniosły straty związane ze zniszczeniem pomników, mogą zgłaszać się do KPP w Ełku.

Na zniszczoną nekropolię przyjechał również ełcki biskup.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (123) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Maggia #2125892 | 87.105.*.* 2 gru 2016 19:09

  Niestety ale to wina wszystkich albo raczej wina głupoty. Wielu polityków przyklaskiwało albo wręcz broniło niszczenie grobów poległych żołnierzy radzieckich a to był krok do tego by w następnej kolejności dochodziło do takich aktów jak powyższy. Ponoć przysłowia są mądrością narodów - coś nasi politycy ich chyba nie znają. Nie czyń drugiemu co Tobie niemiłe. - Kto pod kim dołki kopie sam w nie wpada. i na koniec znamienne "Głupiec głupca, a diabeł diabła chwali."

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kandy #2106748 | 176.221.*.* 5 lis 2016 16:08

   Ludzie przestańcie wiązać tą sprawę z tymi naszymi księżmi, ludzi dotkniętych zniszczeniem nagrobka nie obchodzą cały czas przypominające informacje/komentarze o aferze Caritas i księżach Darkach, Markach i innych. Ludziom teraz zależy na złapaniu sprawcy/ców tego czynu, bo tym żyje cały Ełk. W dniu informacji o zniszczeniach nagrobków na cmentarzu było chyba więcej ludzi, niż 1.11 w Święto. Tutaj ludzie w większości w komentarzach wypowiadają się co do faktów związanych lub mogących mieć związek ze zniszczeniem ich nagrobka, a tym samym może to pomóc w ustaleniu pewnych okoliczności, a kilka osób cały czas o Caritasie i księżach!!! Ludzie dajcie spokój, bo i tak mąkę, cukier czy makaron do wózka włożycie wraz z dyszką do puszki....

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. stonoga to owad #2106469 | 178.36.*.* 5 lis 2016 08:54

   Jeżeli wierzycie w poczęcie przez Boga, to odpowiedżcie sobie na pytanie: dlaczego rodzą się geje i lesbijki? Bo skoro stworzył ich sam Bóg, to nie wam oceniać, ani krytykować tych ludzi. Macie ich szanować i traktować na równi ze wszystkimi. Amen.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. jaaatakmysle #2106331 | 81.15.*.* 4 lis 2016 23:14

    Nie zdziwię sie jak to zrobiła jedna upadającą firma ktora sprzedaje nagrobk by miec znow klientów bo wiadomo ze ludzie bez teraz nowe pomniki stawiać a oni na tym dobre zarobią. Uderzyła bym bardziej w tym kierunku

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Ja #2105833 | 5.172.*.* 4 lis 2016 15:04

    Mam tylko nadzieję że nie rozejdzie się to po kościach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (123)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages