Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Nie będzie łącznika Via Baltica-Via Carpatia? Samorządy protestują

2016-11-19 12:19:45 (ost. akt: 2016-11-19 12:45:07)
Poseł Wojciech Kossakowski i ełccy samorządowcy wyślą petycję do wiceministra Jerzego Szmita

Poseł Wojciech Kossakowski i ełccy samorządowcy wyślą petycję do wiceministra Jerzego Szmita

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Pod znakiem zapytania stanął odcinek Ełk-Knyszyn, który miał być łącznikiem dróg ekspresowych Via Carpatia i Via Baltica. Samorządy Suwałk i Augustowa chcą zmiany planowanej trasy tak, biegła ona przez ich miasta.

Kilka miesięcy temu wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit zapowiedział, że niedługo powstanie droga Ełk-Knyszyn, czyli łącznik dróg ekspresowych Via Carpatia i Via Baltica. Dla ełczan jest to inwestycja ważna z kilku względów. Nie tylko dobrze skomunikuje Ełk z obiema ekspresówkami, ale też ma być swoistym zapalnikiem dla inwestorów do zaangażowania się w rozwój regionu. Projekty zostały już podpisane i wszystko było na dobrej drodze, dopóki nie pojawiły się protesty sąsiednich samorządów z Suwałk i Augustowa.

Włodarze powiatów w województwie podlaskim chcą, by łącznik ominął Ełk, a przebiegał właśnie przez Augustów i Suwałki. Od kilku miesięcy samorządowcy wysyłają stanowiska do resortów rządowych, zbierają podpisy pod petycjami, na sesjach miejskich, gminnych i powiatowych podejmują stanowiska popierające zmiany w projekcie drogi. Mają też poparcie parlamentarzystów i ministrów wywodzących się z tej części Podlasia.

W piątek 18 listopada poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski na konferencji prasowej zapowiedział, że samorządy ełckie nie zostawią sprawy i odpowiedzą na protesty Suwałk i Augustowa.

— W dniu dzisiejszym spotkałem się z przedstawicielami samorządów z terenu powiatu ełckiego — informuje poseł Kossakowski. — Podpisaliśmy wspólnie petycję, w której ubiegamy się o pozostawienie projektów drogowych w takim brzmieniu, w jakim zostały zaakceptowane przez ministerstwo. To bardzo ważne, by samorządy wspólnym głosem wyraziły swoją wolę. Petycję podpisał prezydent Ełku wraz z zastępcą, wicestarosta ełcki, wójtowie większości gmin, przedstawiciele Lasów Państwowych. Włodarze zobowiązali się, że przedłożą radnym ze swoich gmin uchwały w sprawie zajęcia stanowiska przeciwnego do protestów samorządów Suwałk i Augustowa. Zależy nam wszystkim na dobru mieszkańców Ełku i okolic, a pominięcie naszego regionu w tak ważnej inwestycji byłoby ciosem i marnotrawstwem ogromnej szansy na rozwój.

Faktem, który daje duże szanse na pozostawienie planowanego przebiegu dróg w korzystnej dla Ełku formie jest to, że gdyby trasa miała przebiegać przez Augustów i Suwałki, złamałoby to założenia programu Natura 2000. Podpisana petycja zostanie wysłana do ministra Jerzego Szmita. W najbliższym czasie, jeszcze przed ogłoszeniem odpowiednich przetargów, okaże się, czy resort przychyli się do protestów samorządów podlaskich, czy pozostawi projekt w takiej formie, w jakiej został już aprobowany.


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sender #2135697 | 83.16.*.* 15 gru 2016 08:26

  Zapamiętajcie, że dopóki tu Niemiec nie wróci dopóty nikt tu nic większego nie wybuduje!!! Ogłosić referendum o przywrócenie ziemi Ełckiej do Niemiec im prędzej to zrozumiecie tym lepiej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Kassandra #2117972 | 5.172.*.* 22 lis 2016 11:01

  A gdzie się podziała gustowna biała czapeczka? I pytanie nr 2 : ten komentarz też usuniecie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ander #2117400 | 89.228.*.* 21 lis 2016 14:43

   Zastanawiam się jaki jest sens Via Baltici w okolicach Ełku. Co Ełczanom da odcinek Ełk - Szczuczyn? Jedynie szybsze przemieszczenie się do węzła w okolicach Szczuczyna a dalej i tak stara drogą krajową 61. Druga sprawa, która wszystkich może nie interesować to droga ta w okolicy Ełku wpłynie na krajobraz. Przejdzie między innymi w okolicach Mrozów Wielkich i Szelig a również przetnie Bór Ełcki. Ełczanom przede wszystkim w pierwszej kolejności potrzebny jest remont krajowej 16.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Tomek #2117375 | 81.190.*.* 21 lis 2016 14:12

    Dalej głosujcie na PIS haha , już nas zadłużyli na 30 baniek bedziesz to spłacał jeden z drugim .

    Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. zzzzz #2117319 | 94.254.*.* 21 lis 2016 12:30

    Mmausia Kossakowskiego załatwi wszystko on bez niej nic nie ogarnia

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (39)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages