Jarmarki to przedsmak świątecznych emocji

2016-11-29 09:12:00(ost. akt: 2016-11-29 09:13:41)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Pierwsze wzmianki o świątecznych jarmarkach pochodzą z XV wieku. Najstarszym, do dzisiaj organizowanym jarmarkiem jest ten z niemieckiego miasta Drezno, w tym roku obchodzony będzie po raz 581! Początkowo był on jednak tylko zwykłym mięsnym targiem. W 1432 roku, na mocy dekretu Fryderyka II Łagodnego, przekształcił się w jarmark bożonarodzeniowy, ale tylko dla najbogatszych.
Z czasem coraz bardziej otwierał się na innych, a w roku 1471 duchowni wydali nakaz, aby najbiedniejszym wydawać ciasto, co stało się obowiązkowa tradycją, a sam przysmak do dziś znany jest jako Drezdeńska Strucla, Typowy, bożonarodzeniowy jarmark odbywa się w starszych, zabytkowych częściach miast. Wypełniony jest po brzegi straganami oferującymi świąteczne ozdoby, rękodzieła, specjały kulinarne.

Często w trakcie trwania jarmarku wystawiane są szopki bożonarodzeniowe (nawet z żywym inwentarzem) oraz inne występy czy koncerty. Najsłynniejszym jarmarkiem świątecznym jest ten w Norymberdze, który co roku odwiedza około 2 miliony osób. Słynie on z norymberskich kiełbasek, pikantnego imbirowego chleba, zwanego Lebkuchen, oraz „Śliwkowych Ludzi”. Cóż to takiego? Są to wyrabiane ręcznie kukiełki zrobione z suszonych śliwek, fig, orzechów i rodzynek. Podczas świąt umieszczane są w oknach, ponieważ wierzy się, że dysponują opiekuńczą mocą.

Ten bożonarodzeniowy fenomen znany jest w całej Europie, ale jak wypada u nas, w Polsce? W wielu miastach odbywa się takie świąteczne spotkanie, również w Ełku.
Już w sobotę 3 grudnia mieszkańcy miasta po raz kolejny spotkają się przed Ełckim Centrum Kultury na bożonarodzeniowym jarmarku.

W tym dniu będzie można towarzyszyć aniołom, Świętemu Mikołajowi i jego reniferom. Na straganach znajdzie się mnóstwo smakołyków, świątecznych prezentów, dekoracji oraz wyrobów rękodzielniczych. Zakupy uprzyjemnią ełczanom świąteczne piosenki oraz drobne konkursy. Jarmark już w sobotę 3 grudnia przed Ełckim Centrum Kultury w godzinach 10:00-15:00.




2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5