Zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w SP w Nowej Wsi Ełckiej

2016-12-01 10:44:17(ost. akt: 2016-12-01 10:49:43)

Autor zdjęcia: SP w Nowej Wsi Ełckiej

O tym, jak ogromne znaczenie ma umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, nikogo przekonywać nie trzeba. Dlatego tak ważne jest, by od najmłodszych lat oswajać uczniów z ideą pomagania i skupić się na praktycznych umiejętnościach.
W dniach 28 i 29 listopada 2016 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Wsi Ełckiej odbyły się zajęcia praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, w których wzięli udział uczniowie wszystkich klas oraz oddziałów zerowych. Poprowadził je były uczeń Szkoły, a obecnie st. szeregowy Adam Twardowski z 11 Pułku Artylerii w Węgorzewie. Asystowała mu Pani Ewa Frączkowska z Rady Rodziców, która była inicjatorką tego szkolenia.

Podczas zorganizowanego w grupach spotkania, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć lub zadławień. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie.

Dzieci pod czujnym okiem pana ratownika mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Uświadomiły sobie jak ważne jest położenie poszkodowanego w bezpiecznej pozycji, przykrycie czymś ciepłym i zadbanie, by był spokojny. Potem wezwanie karetki lub kogoś dorosłego i powiadomienie o zdarzeniu.

Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w przypadku nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja po której dzieci już wiedzą, na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc. Profesjonalny sposób przeprowadzenia zajęć przez Pana Adama sprawił, że uczniowie uczestniczyli w nich z wielkim zaangażowaniem.
Podczas zajęć dzieci nauczyły się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo, jak rozpoznać człowieka w stanie zagrożenia zdrowia lub życia, skutecznie wezwać pomoc, sprawdzić, czy poszkodowany oddycha. Dowiedziały się też jak postąpić z poszkodowanym, który nie oddycha, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, jak poradzić sobie z prostymi przypadkami urazowymi.



Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: zspnwe

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5