Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Pomożemy naszym gruzińskim przyjaciołom

2016-12-08 00:42:09 (ost. akt: 2016-12-08 00:43:15)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Powiat ełcki podpisał umowę o partnerstwie i współpracy z gruzińskim Gori. Dawniej nasi samorządowcy uczyli się i bazowali na doświadczeniach naszych zachodnich sąsiadów. Teraz swoja wiedzę będą przekazywać dalej na wschód.

Od środy powiat ełcki ma oficjalnie nowe, zaprzyjaźnione miasto na wschodzie, a dokładnie w Gruzji. W środę w ełckim starostwie Davit Oniashvili, burmistrz gminy Gori i Arsen Azaladze, naczelnik wydziału ds. młodzieży, kultury i sportu podpisali z władzami powiatu ełckiego Markiem Chojnowski i Anną Iwaszką umowę o partnerstwie i współpracy.

Gori to miasto we wschodniej Gruzji, jest stolicą regionu Wewnętrzna Kartlia. Miasto leży na północny zachód od Tbilisi u ujścia rzeki Liakhvi do rzeki Mtkvari. Jest administracyjnym, kulturalnym i przemysłowym centrum okręgu o rozwiniętym rolnictwie. W Gori znajduje się teatr, muzeum historii i sztuki gruzińskiej, uniwersytet i wiele szkół wyższych. Główne zakłady przemysłowe należą do przemysłu bawełnianego i maszynowego.

Ciekawostką jest fakt, że Gori jest miejscem urodzenia Józefa Stalina. Dom, w którym się urodził i żył do 1883 r., jest miejscem pamięci – muzeum z eksponatami poświęconymi jego osobie. Do 2010 r., przed miejskim ratuszem stał pomnik Stalina, który dwukrotnie próbowano zburzyć, ale mieszkańcy Gori protestowali. Pomnik został usunięty w nocy 24 czerwca 2010 roku ku zaskoczeniu mieszkańców miasta. Ma on zostać przeniesiony do znajdującego się nieopodal muzeum poświęconego Stalinowi.

W sierpniu 2008 miasto było bombardowane przez lotnictwo rosyjskie. 11 sierpnia Michał Saakaszwili ujawnił, że siły gruzińskie odparły atak rosyjskich czołgów 5 km od miasta. Od 13 do 22 sierpnia miasto znajdowało się pod okupacją wojsk rosyjskich.

Gruzja chce wstąpić do Unii Europejskiej. Trzy lata temu podpisała umowę stowarzyszeniową z UE. Stąd poszukiwania zachodnich partnerów, od których Gruzini mogliby wiele się nauczyć. W Gori od tego roku działa Europejskie Centrum Rozwoju Regionalnego Polska-Gruzja. Na jego czele stoi Tomasz Makowski, były poseł. Grudniowy pobyt Gruzinów w Ełku to nie pierwsza ich wizyta na Mazurach. We wrześniu samorządowcy z Gori podczas dożynek gminnych podpisali z Tomaszem Osewskim, wójtem gminy Ełk umowę o partnerstwie.
— Chcemy poznać wasze doświadczenia w rozwoju turystyki, liczymy na wymianę doświadczeń naszej młodzieży w sporcie czy kulturze — mówi Davit Oniashvili, burmistrz gminy Gori.

Jak wyjaśnia starosta ełcki, ideą tego partnerstwa jest dzielenie się doświadczeniami.
— Możemy zaoferować im pomoc w dostępie do środków unijnych w tym sensie, że wspólnie z innymi samorządami chcemy pomóc opracować strategię zrównoważonego rozwoju, tak jak to się robi w Unii. Można mieć fajne pomysły w różnym zakresie, ale jeśli to nie będzie podparte wspólną działalnością spolszczaną, to niekoniecznie to zostanie uznane — mówi Marek Chojnowski. — Chcemy pokazać im nasze instytucje pomocy społecznej, Dom Pomocy Społecznej, Warsztaty Terapii Zajęciowej, nasze szkoły, bo to ich interesuje. Tym chcemy się z nimi podzielić. Chcemy dla nich pomoc, tak jak dla nas przyjeżdżali i pomagali np. Irlandczycy, Anglicy czy Niemcy, teraz my oddajemy dalej.

Podczas wizyty na Mazurach samorządowcy z Gori odwiedzą jeszcze m.in. Orzysz i Gołdap. Ważnym punktem wizyty będzie przekazanie ełckiej cerkwi ikony prawosławnego świętego Grzegorza Peradze. Uroczysta msza, podczas której ikona zostanie przekazana zostanie odprawiona w sobotę o godzinie 10. Również w sobotę o godz. 18 w hotelu Rydzewski odbędzie się spotkanie z rektorem Uniwersytetu Gori i prezentacja książki „Gruzińskie opowieści spod zasieków – wojna 2008”. Godzinę później będziemy mogli podziwiać występ gruzińskiego zespołu Machabela.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ala #2133119 | 81.190.*.* 12 gru 2016 07:28

  Czy inżynier budżetu opracował już wzór na produkt gruziński brutto dla miasta Gori?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. as #2132925 | 83.24.*.* 11 gru 2016 16:29

  Byłem na wspanialym koncercie Gruzinow ,niepowtarzalnym jednak na czas bredzenia i nauki geografii prze z inzyniera budżetu pana Makowskiego wyszedlem Ponizający spektakl.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. cola #2132621 | 80.50.*.* 10 gru 2016 23:30

  Dobro wspólne stado pasorzytów

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. gruzin #2132603 | 217.99.*.* 10 gru 2016 23:12

  Ot pomocnicy,polowa kadencji mija i tylko bicie piany,zachciało sie pewnie darmowych wycieczek ,na koszt podatnika i gruzinskiego winka pochlać .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkaniec #2131176 | 83.24.*.* 9 gru 2016 11:05

  Tym co mowili że z panem Makowskim koniec to teraz łyso. Podzialajcie na tak trudnym terenie i miejcie takie sukcesy.Gruzja powstanie z kolan.Gratulacje panie pośle .

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (7)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages