Finał konkursu „Trudne czasy”

2016-12-09 13:09:50(ost. akt: 2016-12-11 13:18:12)
W tym roku wpłynęło ponad 20 prac, których autorami są uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorami konkursu są Kombatancki Związek Dzieci Wojny RP Oddział w Ełku oraz Muzeum Historyczne w Ełku.
Idea i pomysł organizacji konkursu to zasługa Teresy Ostrowskiej z Kombatanckiego Związku Dzieci Wojny.
— To jest bardzo cenna inicjatywa z wielu perspektyw. Jest to po pierwsze upowszechnianie wiedzy na temat przeszłości. Często narzekamy, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, a ten konkurs propaguje rozmawianie. Podstawowym zadaniem, jakie stoi przed uczestnikami jest aby pójść do swoich dziadków, osób ze starszego pokolenia i po prostu porozmawiać. To już chociażby z tego powodu zasługuje na uznanie. Poza tym uczy krytycznego myślenia. Trzeba zadać pytania, zadać sobie pewien trud, troszeczkę się wgłębić w tą historię. Spojrzeć na te wydarzenia z innej perspektywy, nie tylko podręcznika historii. To jest prawdziwa, żywa historia, bliska ludziom — mówi Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku.

Wśród nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu znalazły się m.in. Marcelina Kołodziej z Zespołu Szkół nr 1 i Julita Gajek z Gimnazjum w Nowej Wsi Ełckiej.

— Pracę przygotowałam na podstawie wywiadów z panią Niedźwiedzką, jest to mama mojej nauczycielki. Są to jej losy, jej męża, rodziny od drugiej wojny światowej do dziś. W czasie wojny była w Augustowie, w okolicznych wsiach i dotarła do Ełku jako pielęgniarka — mówi Marcelina. — Do udziału w konkursie namówiła mnie nauczycielka. W ubiegłym roku też brałam udział. Moja tegoroczna praca to ciąg dalszy jej losów, rozwinięcie jej dziejów.

— W swojej pracy opisałam historię Pani Lidii Filipkowskiej. Jest to babcia mojej siostry ciotecznej. Była świadkiem, jak Armia Krajowa szła na wojnę z Niemcami. Wojnę spędziła pod Białymstokiem i w latach pięćdziesiątych przeprowadziła się do Ełku — opowiada Julita. — W naszych czasach mało osób już pamięta, jak to wszystko wyglądało w tamtych czasach. To bardzo ciekawe doświadczenie.

Z poziomu tegorocznych prac bardzo zadowoleni są organizatorzy konkursu.
— Uczniowie chcą poznawać historię starszego pokolenia i to jest piękne — mówi Teresa Ostrowska
— Prace są bardzo ciekawe, bardzo dobre. Na uznanie zasługują również nauczyciele historii, którzy podejmują trud współpracy, robią to po godzinach, w swoim wolnym czasie. Widać, że podchodzą do swojego zawodu jak do powołania — dodaje Kazimierz Bogusz.

Nagrodzeni
Gimnazja:
I miejsce ex aequo – Justyna Czajko, Klaudia Ślicner
II miejsce ex aequo – Izabela Danowska, Patrycja Kadłubowska
III miejsce ex aequo – Julita Gajek, Zofia Czalej

Szkoły ponadgimnazjalne:
I miejsce – Marcelina Kołodziej
II miejsce – Karolina Chmielewska
III miejsce – Piotr Zajkowski



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5