Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Czeka nas sezon dużych inwestycji drogowych i kolejowych

2017-01-10 13:40:31 (ost. akt: 2017-01-10 14:00:04)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

Budowa ekspresówki do Warszawy, opracowanie koncepcji przebiegu 16-tki czy elektryfikacja linii kolejowej z Ełku do Korsz to tylko niektóre z dużych inwestycji, jakie będą realizowane w najbliższym czasie w naszym regionie. O ich szczegółach na spotkaniu w Ełku mówili m.in. przedstawiciele rządu, PKP PLK i GDDKiA.

W poniedziałek w Ełku spotkali się przedstawiciele najważniejszych instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę. Na zaproszenie posła Wojciecha Kossakowskiego przyjechali wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel oraz dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA Mirosław Nicewicz. Jednym z pierwszych punktów spotkania, bardzo ważnym dla wielu ełczan, był pomysł budowy tzw. małej obwodnicy miasta czyli ulicy Norwida. Zaproszeni goście na miejscu spotkali się, aby zobaczyć, jak duża będzie to inwestycja.

— Ten problem od wielu lat zgłaszany przez mieszkańców. Widzę rozwiązanie tego problemu, obecnie jest to drga gminna ale musi być współdziałanie powiatu i miasta aby wypracować taką formułę, w którą my jako ministerstwo przez GDDKiA będziemy mogli współfinansować modernizacje tej ulicy — mówi wiceminister Jerzy Szmit.

Jak już wcześniej pisaliśmy na łamach Rozmaitości Ełckich takie rozmowy miasta i powiatu już trwają. Inwestycja ta według wyliczeń może pochłonąć nawet około 20 mln zł.
Oprócz kwestii małej obwodnicy wiceminister podsumował inwestycje planowane w regionie. Zapowiedział podpisanie w 2017 r. umowy na budowę S61 Szczuczyn–Raczki, czyli odcinka przebiegającego przez Ełk oraz ogłoszenie przetargu dla S61 Ostrów Mazowiecka-Szczuczyn.

— W marcu rozpoczyna się postępowania przetargowe na ten odcinek. Będzie ich 6, w tym m.in. obwodnica Łomży oczekiwana przez mieszkańców wiele lat — dodaje wiceminister Szmit.

Zapewnił również, że rząd nie wycofuje się z planów budowy trasy Via Carpatia na odcinku z Ełku do Knyszyna. Budowa tych dwóch korytarzy drogowych jakimi będą Via Baltica i Via Carpatia o obecnie priorytety.
Wiceminister Jerzy Szmit podpisał również aneks do programu budowy drogi S16 Olsztyn – Ełk, który zapewnia finansowanie dla prac przygotowawczych do realizacji tej inwestycji, w kwocie 29 mln zł. Decyzja ta była niezbędna, aby szybko można było wyłonić wykonawcę odcinka Borki Wielkie-obwodnica Mrągowa. Oferty na ten przetarg zostały złożone, jednak wszystkie przewyższają kwotę, jaką na tą zadanie planowała wydać Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

— Proces modernizacyjny zatrzymał się na Borkach Wielkich przed Mrągowem. Przetarg jest zakończony, ale potrzebne jest uzupełnienie inwestowania. Oferty są większe, niż przewidziany limit. Żeby nie opóźniać prac, nie powtarzać przetargu podjęliśmy decyzję, aby zwiększyć limit finansowy — wyjaśniał wiceminister.

I zapowiedział również, że w marcu zostanie ogłoszony przetarg na aktualizację koncepcji przebiegu 16-tki na odcinku od Mrągowa przez Orzysz do Ełku. Kilka lat temu, gdy prowadzone już były prace koncepcyjne analizowanych było ponad 30 wariantów. Teraz, dzięki aktualizacji koncepcji uda się wybrać ten najlepszy. Jednak zanim go poznamy minie jeszcze sporo czasu.

Wiele milionów złotych zostanie zainwestowanych również w linie kolejowe na Warmii i Mazurach, a także sąsiednim Podlasiu. Chodzi m.in. o budowę linii Rail Baltica. Na odcinku Białystok-Ełk będzie to linia dwutorowa z prędkością do 160 km/h dla pociągów pasażerskich. I jak zapewnia prezes PKP PLK jest spokojny o finansowanie tego odcinka. Będzie za to zabiegał za zapewnienie finansowania na realizację kolejnego odcinka czyli z Ełku przez Olecko i Suwałki do granicy Państwa. Według zamierzeń to również będzie linia pozwalająca rozpędzać się do 160km/h dla pociągów pasażerskich i do 120 km/h dla towarowych.

— Linia Korsze-Ełk niestety nie jest zelektryfikowana. Projekt ten znajduje się na liście podstawowej i jest szacowany na ok. 600 mln zł. Przetarg na wykonanie projektu zostanie ogłoszony w marcu, a realizacja w 2020 — mówi prezes PKP PLK Ireneusz Merchel.

I jak wyjaśnia taki termin rozpoczęcia prac związany jest z inwestycją na drugiej ważnej dla ełczan linii kolejowej w regionie z Ełku przez Pisz do Szczytna.

— Ogłosiliśmy przetarg w systemie projektuj i buduj. W lutym nastąpi otwarcie ofert i liczymy, że w 2018 roku rozpocznie się budowa i potrwa do połowy 2020. Wtedy będziemy mogli wejść na odcinek Korsze-Ełk. Czas jazdy przez Szczytno do Olsztyna skróci się z 3,5 godz. do nieco ponad 2 godzin — dodaje prezes Ireneusz Merchel.

Natomiast jadąc przez Korsze droga do Olsztyna ma trwać około 1 godziny i 45 minut.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Po #2157936 | 31.0.*.* 12 sty 2017 08:24

  O Juzek tam kole mosta wedle rzeki

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rejs #2157623 | 89.228.*.* 11 sty 2017 19:48

  A tam panie pośle : "Lasy, lasy, pola, pastwiska, koszą traktorem." o jest, widzę droga chyba na Ostrołękę

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Krystyna #2157600 | 91.94.*.* 11 sty 2017 19:04

  Mogą sobie pomarzyć, jak unia nie da kasy! I tak wiosną ludzie wyjdą na ulicę i zrobią porządek z tym kurduplem!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tomek #2157327 | 81.190.*.* 11 sty 2017 13:58

  A ja mam dość tych darmozjadów z sejmu , najlepiej rozwiązać ten kabaret . Czy PO , czy PIS będziecie spłacać ten bilion co zadłużyli nas . To co w sejmie wyprawiają to mi przypomina piaskownice , nie dam ci szpadelka , a ja ci nie dam wiaderka nie chce się już patrzeć na te kłamliwe mordy . Nie wiem czy zagłosuje w następnych wyborach , mamy z żoną dość tego partactwa .

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. gggg #2157198 | 11 sty 2017 11:11

   PISiory znow obiecują i nic z tego nie bedzie.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (54)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages