środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Chcą zainteresować dzieci nauką

2017-02-13 15:25:47 (ost. akt: 2017-02-13 15:38:15)

Do szkół w Nowej Wsi Ełckiej i Stradunach przyjechały stanowiska z Centrum Nauki Kopernik. Dzieci z bliska mogły zobaczyć model ludzkiego ciała i umiejscowienie wszystkich narządów, kulę przedstawiająca zjawisko plazmy, łamigłówki czy doświadczenie pod nazwą uciążliwe echo.

Dzięki staraniom urzędników z gminy Ełk i dyrektorów szkół z wizytą do uczniów przyjechało Centrum Nauki Kopernik. Młodzi eksperci z CNK przywieźli ze sobą 15 stanowisk, dzięki którym uczniowie jeszcze lepiej mogą zrozumieć naukę i zjawiska zachodzące w życiu i nauce. Dzieci z bliska mogły zobaczyć model ludzkiego ciała i umiejscowienie wszystkich narządów, kulę przedstawiająca zjawisko plazmy, łamigłówki czy doświadczenie pod nazwą uciążliwe echo. Tak zwane stacje badawcze są proste, a okazuje się, że wzbudzają duże zainteresowanie dzieci. W miniony czwartek mogli zobaczyć je m.in. uczniowie szkoły w Nowej Wsi Ełckiej, a w piątek ze Stradun i Rękus.

Gmina Ełk jest trzecim samorządem w województwie warmińsko-mazurskim, do którego przyjechało Centrum Nauki Kopernik w ramach rządowego programu.

— Jest to wstęp do dużego projektu edukacyjnego „Tik Tak”, który realizowany będzie w naszej gminie. Najpierw łącznie około 600 dzieci pojedzie do Centrum Nauki Kopernik do Warszawy, a w późniejszym czasie do Torunia i Gdańska — mówi Magdalena Fuk, zastępca wójta Gminy Ełk

Stanowiska z CNK udało się sprowadzić do gminy Ełk dzięki projektowi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

— Może z tych młodych ludzi doczekamy się jakiegoś noblisty. Premier Gowin często opowiada anegdotę ze spotkania z pewnym amerykańskim noblistą, fizykiem. Pyta się go, kiedy doczekamy się polskiego nobla z fizyki? W odpowiedzi usłyszał — Jak porządnie zaczniecie kształcić dzieci — opowiada Michał Wypij z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. — Tym projektem przede wszystkim chcemy pokazać, że nauka nie jest nudna, że jest ciekawa, można ją zrozumieć, zobaczyć, dotknąć, zadawać ciekawe pytania i usłyszeć jeszcze ciekawsze odpowiedzi. Nauka jest takim nieodkrytym lądem.

Jak przyznają nauczyciele, dzięki takim projektom, dzięki którym do gminy Ełk przyjechało Centrum Nauki Kopernik, możliwe jest wyrównywanie szans w dostępie do wiedzy dla dzieci z mniejszych ośrodków. Dzięki temu nauka staje się bardziej zrozumiała i przyjemna.

— W nauczycielstwie największym problemem jest budowanie motywacji ucznia. My nauczyciele poszukujemy ciągle nowych źródeł motywacji uczniów. Dostosowujemy się do wciąż zmieniającego się świata. Używamy na lekcjach internetu, korzystamy z tablic interaktywnych i prawdę mówiąc dzieci reagują na to, ale w organicznym zakresie. Wszystko powszednieje po pewnym czasie. Niewątpliwie ta wystawa pokazuje, że najważniejsze jest, aby każde dziecko same mogło dotknąć, spróbować zmierzyć się z problemem. I to budzi w nich zainteresowanie. To jest impuls do nauki na najbliższe lekcje —mówi Kazimierz Potapczyk, dyrektor ZSS w Stradunach.

I jak dodaje zorganizowanie wyjazdu dla uczniów np. do Warszawy byłoby nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza w tych domach, gdzie żyje się skromnie.

— Jestem na mazurskiej wsi gdzie, ludzie nie są bardzo zamożni. Żeby wyjechać do Centrum Nauki Kopernik trzeba byłoby zapłacić co najmniej 100 zł — za autokar, wstęp, jakiś obiad. Często słyszymy, że nie stać rodzin na taki wydatek. Teraz trochę się zmieniło, bo jest 500+ i rzadziej słyszymy takie argumenty, ale ciągle w ludziach jest zakodowane, że chętniej wydadzą pieniądze na coś innego tylko nie na edukację — dodaje Kazimierz Potapczyk.

W szkole w Stradunach stacje badawcze z Centrum Nauki Kopernik obejrzało około 230 miejscowych uczniów, a także 50 dzieci, które przyjechały z Rękus. Oprócz tego razem z młodszymi dziećmi do szkoły przychodzili ich rodzice. Dzięki temu wspólnie, już od najmłodszych lat, obcowali z nauką.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kopernik #2181443 | 84.40.*.* 13 lut 2017 15:47

  Centrum nauk kopernika - już po wioskach zaczęli jęździć???????? a kto za to płaci????? dlaczego ten kraj jest biedny,bo głupi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages