Niedziela, 27 maja 2018. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Sprawdź jakość powietrza w mieście

2017-02-17 12:00:00 (ost. akt: 2017-02-17 12:37:56)

Od stycznia w Ełku działa stacja monitoringu jakości powietrza. Obiekt zlokalizowany jest na terenie stadionu miejskiego. Wyniki pomiarów jakości powietrza sprawdzić może każdy chętny na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Od kilku miesięcy wiadomo było, że w Ełku stanie nowa stacja monitoringu jakości powietrza. Urządzenie zamontowano na terenie miejskiego stadionu. Stacja na bieżąco monitoruje jakość tego, czym oddychamy. Do urządzeń analizujących zasysane jest powietrze atmosferyczne, które następnie jest analizowane pod kątem obecności i stężenia zanieczyszczeń. Pomiar próbek gazowych wykonywany jest w sposób ciągły, a dzięki bezpośredniej analizie, możliwe jest bieżące uzyskiwanie wyników pomiarowych.

— Monitoring powietrza nadzoruje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie. Badania prowadzone są w systemie automatycznym a wyniki pomiarów na bieżąco publikowane na stronie www.powietrze.wios.olsztyn.pl, dzięki czemu każdy może w dowolnej chwili sprawdzić jakość powietrza i tego, co się w nim znajduje — mówi zastępca prezydenta miasta, Artur Urbański. — Na powyższej stronie można znaleźć dane ze wszystkich stacji pomiarowych w województwie warmińsko-mazurskim, a także komunikaty WIOŚ dotyczące stanu powietrza. Dostępna jest także aplikacja mobilna dostępna na urządzenia z systemem Windows.

Co znajdziemy w aplikacji i na stronie WIOŚ-u? Bieżące analizy zawartości dwutlenku siarki, tlenków azotu, ozonu i pyłu zawieszonego. Wszystkie dane przedstawiane są w formie wykresów i tabel.

— Z pewnością takie stacje są nam zwyczajnie niezbędne do pracy — mówi Tomasz Zalewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. — Jest jeszcze za wcześnie, by ocenić jakość powietrza w Ełku, bo ocenia się to w perspektywie całego roku. Naszym zadaniem jest badanie jakości powietrza i na bieżąco informowanie o ich wynikach, natomiast działania na rzecz poprawy jakości powietrza należą do samorządów. Trzeba pamiętać, że atmosfera to bardzo dynamiczna materia która nie uznaje granic, dlatego zawsze wyniki badań jakości powietrza są nieco uproszczone — dodaje Tomasz Zalewski.

Stacje monitoringu powietrza województwa warmińsko-mazurskiego znajdują się jeszcze w Elblągu, Ostródzie, Olsztynie, Mrągowie i Gołdapi. Na duchu podnosi fakt, że Ełk na mapie WIOŚ-u zaznaczony jest kolorem zielonym, co oznacza dobrą i bardzo dobrą jakość powietrza. Inne stacje na terenie województwa często zaznaczone są na żółto, czyli ich powietrze ma umiarkowaną jakość.

— Cieszy nas to, że ogólna kondycja powietrza w Ełku jest dobra, co nie oznacza, że nie mogłoby być lepiej — dodaje Artur Urbański. — Dalej istnieje wiele lokali, które ociepla się ciężkimi dla atmosfery substancjami. Stąd miejskie programy dofinansowań wymiany systemów ogrzewania. Jesteśmy cały czas na dobrej drodze — zapewnia zastępca prezydenta.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. trew #2185052 | 5.172.*.* 17 lut 2017 20:46

  Dziś dla Ełku kolor zielony, ale od kiedy mamy pomiary, wchodzę na stronkę regularnie. niestety, bywał też żółty. Kiepsko jest na Zatorzu i osiedle domków jednorodzinnych na Kochanowskiego. Fatalnie oddycha się na ul . Orzeszkowej. Nawet gdy Ełk ma kolor zielony, w tych wymienionych rejonach się duszę. Warto by MZK przestawiać na gaz lub elektrykę. sporo miast tak robi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Urlyka duch #2184992 | 159.205.*.* 17 lut 2017 19:30

  jedyny smog jaki istnieje w Ełku , to smog z bakutyla , aż na wymioty zbiera - władza wie otym, wciąga to nosem i nic nie robi ( właściciel bakutyla musi należeć do Ełckiego Klubu Wzajemnej Adoracji) , a lemingi niech dalej łykają propagandę smogu , za rok ,dwa wyjdzie kto dorobił się fortuny na smogu

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nol #2184959 | 89.229.*.* 17 lut 2017 18:48

  Pięknie.Wasza rzeka wygląda prawie jak Wisła

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. X #2184837 | 176.221.*.* 17 lut 2017 16:35

  Dzisiaj wychodząc z sklepu ARHELAN na Konieczkach aż mnie zatkało. Jakim badziewiem ludzie palą na działkach obok sklepu ! Ja się pytam gdzie są służby miejskie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages