Ojczysty – zawsze czysty

2017-02-22 12:15:28(ost. akt: 2017-02-22 12:18:34)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Pod hasłem „Ojczysty – zawsze czysty” w dniach 14 – 21 lutego 2017 r. w szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku realizowany był projekt edukacyjny „Dni Języka Ojczystego”. Jego koordynatorki, panie Anna Lewoc, Anna Chmielecka, Barbara Dardzińska oraz Mirosława Skorupska, chciały przez naukę i zabawę uwrażliwić uczniów na potrzebę dbałości o język polski, wzbudzić w nich zainteresowanie poprawną polszczyzną oraz krzewić kulturę języka ojczystego.
Już od pierwszego dnia na parterze szkoły witała wszystkich wystawa prezentująca m.in. fragmenty Ustawy o języku polskim, cytaty oraz ciekawostki na temat naszego języka ojczystego, a także łamańce językowe. Na drzwiach każdej sali pojawiły się wiersze i myśli dotyczące polszczyzny przygotowane przez organizatorki dni oraz plakaty pt. „W krainie języka polskiego” wykonane przez uczniów.

Przez cały tydzień w naszej szkole odbywały się różne konkursy polonistyczne. Skutecznie zachęcaliśmy też do czytelnictwa. Codziennie na trzeciej przerwie pod hasłem „Cała szkoła czyta” uczniowie mogli na korytarzu na pierwszym piętrze poczytać i posłuchać interesujących utworów, nie tylko z kanonu lektur szkolnych.

Wiele radości dostarczył Dzień Ulubionej Książki. Tego dnia w naszej szkole było niezwykle barwnie – uczniowie przyszli na lekcje przebrani za swoich ulubionych bohaterów literackich.

Zwieńczeniem projektu był apel, który wraz ze swoją wychowawczynią przygotowali uczniowie z klasy VI b. Zaprezentowali oni scenkę kabaretową z życia szkoły, używając slangu i języka młodzieżowego. Na gwarę uczniowską ostro zareagowała „Mowa Polska”. Uczennica, wcielająca się w jej postać, nawiązała do pięknej historii Polski i przypomniała wszystkim widzom, że na przestrzeni lat język polski był czymś więcej niż tylko słownym symbolem walki o wolność i wyrazem patriotyzmu. Opowiedziała też o Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, któremu przyświeca idea ochrony różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Mowa poprosiła, abyśmy pielęgnowali i szanowali język rodzimy nie tylko od święta, ale też na co dzień, byśmy dbali o jego bogactwo i piękno, nie zaśmiecali go wulgaryzmami oraz zbędnymi anglicyzmami. Widzom podobała się świetna gra aktorska oraz zabawne dialogi. W trakcie apelu udowodniliśmy, że język polski to nie tylko trudny przedmiot, wyczerpujące wypracowania, mrożąca krew w żyłach ortografia, niezrozumiałe środki stylistyczne czy frazeologia. Naprawdę, można się nim świetnie bawić.

Aktorzy zaproponowali swoim kolegom kilka „konkursów na kolanie” Wiele radości wzbudziły lubiane przez wszystkich „Kalambury”. Uczniowie pokazywali lub rysowali pojęcia związane z językiem polskim i szkołą. Ochotnicy zmierzyli się z „Zemstą logopedy”, czyli tekstami, które dosłownie potrafią zawiązać język na supeł! Śmiałkowie mogli też spróbować swoich sił w rozwiązywaniu rebusów polonistycznych. Ale odgadnąć to mało – trzeba było jeszcze wyjaśnić powstałe hasła, a kto bez powtórki wie, co to jest orzeczenie? Żadnych problemów nie było natomiast z odszyfrowaniem przysłów, które ilustrowały rysunki wyświetlane na ekranie. Natomiast drugo- i trzecioklasiści wykazali się dużą wiedzą oraz refleksem. Czasami już po kilku słowach odgadywali, jaka postać literacka ukryła się w rymowanej zagadce. Nie zapomnieliśmy również o naszych najmłodszych uczniach. Pierwszoklasiści z wielkim zaangażowaniem układali z rozsypanek literowych podpisy do rysunków.

Każdy, kto odważył się wziąć udział w zaproponowanych przez nas „konkursach na kolanie”, otrzymał słodka nagrodę i drobny upominek.

Po zakończeniu ostatniej konkurencji ogłoszono wyniki konkursów, które odbyły się w ramach realizacji projektu „Ojczysty – zawsze czysty”: recytatorskich, ortograficznego – „Weź byka za rogi”, językowego – „Z językiem polskim za pan brat”, pięknego czytania – „Mistrz słowa”, plastycznego – „W krainie języka polskiego”.

Następnie czekało na nas jeszcze ostatnie zadanie – wspólnie uzupełnialiśmy plakat „Co robić, by dbać o język ojczysty?” Pomysłów było wiele. Jak się okazało, większość z nas wie, co należy robić, by chronić język polski, tylko po prostu czasami o tym zapominamy.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5