Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Chcą budowy miejskiej stacji paliw [SONDA]

2017-03-09 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-09 10:08:32)
ZW

ZW

Autor zdjęcia: ZW

Zdaniem niektórych radnych dzięki takiemu rozwiązaniu uda się obniżyć ceny paliw na ełckich stacjach paliw. Tym samym zarówno mieszkańcy miasta, przedsiębiorcy jak i miejskie spółki będą mniej wydawały na tankowanie pojazdów.

O wysokich cenach paliw na ełckich stacjach wiedzą wszyscy kierowcy. Co prawda są one niższe niż jeszcze rok czy dwa lata temu, gdy przekraczały 5 zł. Jednak te spadki spowodowane są trendami światowymi. Gdy porównamy ceny paliw na ełckich stacjach i na przykład w Olecku, Grajewie czy Białymstoku okazuje się, że jest u nas całkiem drogo. Sprawą cen na ełckich stacjach paliw kilka lat temu zajmował się nawet Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W wyniku prowadzonej kontroli ustalono, że sprzedawcy stosują tzw. naśladownictwo cenowe. Oznacza to, że ceny paliw nie są uzależnione jedynie od sytuacji na lokalnym rynku.

Od dłuższego już czasu część ełckich radnych zastanawia się nad pomysłem utworzenia miejskiej stacji paliw. Jej zadaniem byłaby głównie sprzedaż paliw po jak najniższej cenie, a tym samym wymuszenie na pozostałych stacjach obniżenia cen.

Gdzie miałaby funkcjonować taka stacja? W luźnych rozmowach pojawiają się dwie lokalizacje. Pierwsza z nich to teren Parku Naukowo-Technologicznego w Ełku.

— Stacja sprzedawałaby paliwo przy jak najniższej marży. Zarabiałby na tym Technopark, a dzięki temu nie dopłacalibyśmy, albo przynajmniej mniej pieniędzy musielibyśmy przeznaczać co roku na jego utrzymanie — uważa Dariusz Dracewicz, miejski radny i zarazem Rzecznik Praw Konsumenta.

Drugą z proponowanych lokalizacji jest baza Miejskiego Zakładu Komunikacji. Za wyborem tej lokalizacji przemawia przede wszystkim specyfika działalności tej miejskiej spółki. Warto jednak przypomnieć, że kilkanaście lat temu przy MZK istniała stacja paliw, jednak została zlikwidowana.

— Została zamknięta z powodu zmiany przepisów, które wymuszały konieczność wymiany zbiorników. Władze MZK uznały, że nie będą utrzymywać stacji i nie podjęły nawet próby wyjścia na wolny rynek. Poza tym ta stacja funkcjonowała praktycznie tylko na potrzeby MZK — wyjaśnia Ireneusz Dzienisiewicz, miejski radny i dodaje, że kwestia lokalizacji wymaga przemyślenia.

Pomysł utworzenia miejskiej stacji paliw pojawiał się w głowach radnych już od lat. Jednak jak dotąd nie spotkał się z tak dużym zainteresowaniem jak w tej kadencji. Zadaniem pomysłodawców, gdyby jednak udało się utworzyć taką stację paliw, korzyści mogłyby być bardzo duże.

— Po otwarciu takiej stacji w Tarnowie, następnego dnia ceny paliw na pozostałych spadły o 15 groszy. Koszt budowy takiej stacji to 1-1,5 mln zł — dodaje Dariusz Dracewicz. — Gdyby tankowały tam pojazdy należące do miejskich spółek, mamy duże oszczędności w budżecie, w każdej kieszeni mieszkańca, ale i u przedsiębiorców.

Temat utworzenia miejskiej stacji paliw nie jest obcy władzom Ełku.

— Stacja paliw, która działała przy MZK została zlikwidowana przez mojego poprzednika — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Zorientowałem się jak takie stacje działają w innych miastach. Zazwyczaj prowadzone są przez bardzo duże spółki, w których zysk netto wynosi 6-8 mln złotych albo przez organ powołany przez kilka miejskich spółek np. PWiK, PUK i PEC — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. — Ale ten pomysł jest jak najbardziej godny rozważenia.

Tak zwana miejska stacja paliw przez kilka lat działała też w Suwałkach przy Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Powstała w celu obniżenia cen paliw na innych stacjach. Zdaniem urzędników cel ten został osiągnięty. Została jednak zlikwidowana w ubiegłym roku, gdyż wymagała doinwestowania, a spółka nie miała na ten cel funduszy.

Czy miejska stacja paliw to Twoim zdaniem dobry pomysł?
Tak
91.22%
Nie
8.78%


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (33) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tylko pytam #2199428 | 37.47.*.* 10 mar 2017 17:17

  Jedno pytanie. Czym się różni stacja paliw wiodącego producenta, nie wymienię nazwy aby nie ,,reklamować,, w Grajewie, od tego w Ełku ?................odpowiem, ceną paliwa 20 Gr na litrze. Można?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. taka prawda #2198999 | 176.221.*.* 10 mar 2017 08:05

   dodam jeszcze, że jak facet otwierał Statoil przy zakłądach mięsnych, to mówił że u niego będzie najtaniej, rozwali tę zmowę cenową. i co? i gó***! jest taki sam jak reszta. dlatego nigdy tam nie zatankuję

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. taka prawda #2198988 | 176.221.*.* 10 mar 2017 07:57

   jak wybudują taka stację, to nie będzie tam kolejek, bo ceny spadną wszędzie. stacja w najlepszym wypadku wyjdzie na zero.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. cieć #2198770 | 159.205.*.* 9 mar 2017 21:47

    Panowie , a może miejską Biedronkę i Lidla - gdzie wszystko będzie 20 gr taniej?????? i miejski sklep monopolowy, na każdym piwie 20 gr do przodu , i miejski Zakład Energetyczny i mniej 20 gr na każdym kilowacie i miejskie wodociągi i 20 gr na litrze taniej - co wy na to ?????? mam dobre pomysły????? to może do Rady Miasta mnie weźmiecie , a ja wezmę co miesiąc dietkę radnego??????

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. cieć #2198620 | 159.205.*.* 9 mar 2017 18:49

    co macie ochotę jeszcze z!ebać w tym mieście , szanowni włodarze???????

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (33)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages