Prelekcja w Muzeum Historycznym odwołana!

2017-03-09 09:28:04(ost. akt: 2017-03-09 09:30:11)
9 marca w Muzeum Historycznym miała odbyć się prelekcja dr Mirosława Tryczyka o nazwie "Pogromy antysemickie na terenie województwa białostockiego w latach 1941-1942". Spotkanie zostało odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. And #2199028 | 91.229.*.* 10 mar 2017 08:36

    Pozwolę sobie też sobie na przytoczenie pewnej prawdy historycznej. z terenu Podlasia w okresie II św. Mojego rodzonego dziadka brat mieszkał w Rajgrodzie i pracował jako strażnik leśny w tamtym rejonie. Parokrotnie podczas swoich obchodów miał kontakt z osobami narodowości żydowskiej, która po okolicznych lasach Grajewo i okolice kłusowała i kradła drzewo z lasu. Parę razy złapał żyda z Grajewa, który kradł drzewo ale , że miał 8 dzieci to kończyło się na pogrożeniu palcem i po sprawie. Ale po zajęciu tych terenów przez sowietów zaczęły sie deportacje i do niego tez przyszli. Uratowało go tylko to , że w okresie I wojny był w jakimś carskim pułku pisarzem i bardzo biegle rozmawiał i pisał po rosyjsku. Zdziwił tym trochę rosyjskich żołnierzy i zaczęli trochę ludzko do niego podchodzić. On in tam trochę trunku polał a jak się spili to u jednego z żołnierzy zauważył w raportówce donos tego żyda , że to przedwojny urzędnik polski. W związku z tym jak to zauważył to im czmychnął i ukrywał się później u rodziny w ok. Grajewa. Jako ciekawostkę dodam, że ten żyd szewc zajmował w Grajewie jakieś kluczowe partyjne stanowiska a po w kroczeniu Niemców powiesili go na jakieś lamie w ok. dworca w Grajewie.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Gościu #2198922 | 178.36.*.* 10 mar 2017 05:36

    Z recenzji książki Mirosława Tryczyka... "Autor przedstawia falę mordów na Żydach jako akcję samorzutną, a jednocześnie zorganizowaną, z udziałem szerokich rzesz ludności polskiej, a w każdym razie dokonywaną w obliczu powszechnego niemal przyzwolenia na zbrodnię, u podłoża której legła ideologia antysemicka i żądza wzbogacenia się. Podstaw tej pogardy i nienawiści w stosunku do Żydów, które doprowadziły do eskalacji antyżydowskiej przemocy jeszcze przed wojną, słusznie szuka Tryczyk w pracy propagandowej działaczy partii antysemickich, szczególnie Stronnictwa Narodowego, cieszącego się w okresie II Rzeczpospolitej popularnością na tym terenie, m.in. w kręgach tamtejszego duchowieństwa. Związki przyszłych sprawców z SN czy ONR sprawiają, że zbrodnie opisane przez świadków autor nazywa „zbrodniami antysemickimi”. Co więcej, trzon grup dokonujących mordów w Radziłowie, Wąsoczu, Jedwabnem, Wiźnie, Szczuczynie, Goniądzu, Jasionówce i innych miejscowościach „stanowili członkowie miejscowych prawicowych elit”

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  3. dziadek #2198914 | 83.24.*.* 10 mar 2017 04:44

    I to wszyscy wyznawcy chrystusowi .

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

  4. Gościu #2198586 | 178.36.*.* 9 mar 2017 18:21

    Dr Mirosław Tryczyk jest autorem książki "Miasta śmierci". Nakład niestety wyczerpany. Na podstawie materiałów archiwalnych oraz na podstawie zeznań ostatnich świadków opowiada o zbrodniach dokonanyych przez polskich "sąsiadów" na ich żydowskich współobywatelach. Pokazuje prawdę o pogromach, które rozegrały się między innymi w Wąsoszu, Radziłowie, Szczuczynie i w wielu innych wsiach i miasteczkach. Nie pozwala w ten sposób na zamilczanie prawdy o tych czasach. To także nasza historia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

    2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5