Niedziela, 16 grudnia 2018. Imieniny Albiny, Sebastiana, Zdzisławy

Pochowano szczątki żołnierzy walczących w I Wojnie Światowej

2017-03-11 13:26:13 (ost. akt: 2017-03-11 13:32:27)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W piątek w Ełku odbył się pogrzeb prawdopodobnie trzech rosyjskich żołnierzy, którzy polegli na terenie dzisiejszego Ełku w I Wojnie Światowej. Ich szczątki odnaleziono w sierpniu ubiegłego roku przez pracowników w trakcie robót budowlanych na osiedlu Szyba.

Po ponad stu latach szczątki trzech prawdopodobnie rosyjskich żołnierzy doczekały się godnego pochówku. W piątek w cerkwi p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku odbyły się uroczystości pogrzebowe.

— Obowiązkiem każdego chrześcijanina bez różnicy na obrządek, na konfesję, ważne żebyśmy umieli z szacunkiem podejść do tych, którzy zmarli. I te szczątki z szacunkiem należy czcić — mówi Łukasz Ławreszuk, proboszcz parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.

Udział w mszy świętej wzięli wierni kościoła prawosławnego, przedstawiciele ratusza i Muzeum Historycznego w Ełku. Po niej zgromadzeni udali się na niewielki Cmentarz Wojenny Żołnierzy Rosyjskich z I Wojny Światowej, który znajduje się przy ulicy 11 listopada. Tam po krótkiej modlitwie trumna z ludzkimi szczątkami została złożona do grobu.

— Są jeszcze różne takie nieznane miejsca, gdzie dawniej byli chowani ludzie. Ta uroczystość jest przykładem tego, że jeżeli znajdujemy szczątki, powinniśmy w godny sposób oddać je ziemi i oddać cześć ich pamięci, tym bardziej, że to byli żołnierze. W okolicy Ełku i na Mazurach jest bardzo dużo cmentarzy z okresu I Wojny Światowej. Po bitwie, po starciu tych żołnierzy chowano na jednym cmentarzu. Spoczywają obok siebie żołnierze rosyjscy i niemieccy. To pokazuje wielki honor żołnierzy. Później już tego nie było — dodaje proboszcz parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Ełku.

W uroczystości wziął udział m.in. Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego Ełku. Jak przyznaje nie ma pewności co do narodowości żołnierzy, których szczątki odnaleziono w sierpniu ubiegłego roku. Oprócz pozostałości mundurów znaleziono również menażki, broń, amunicję i monety sprzed ponad stu lat.

— To są żołnierze I Wojny Światowej, w czasie której walczyła armia rosyjska, carska, armia imperium. Każda armia imperialna ma to do siebie, że jest wieloetniczna. Dominowali w niej prawosławni Rosjanie, ale nie tylko. Pamiętajmy także, że służyli w niej Polacy. Armia ta walczyła z armią austro-węgierską i niemiecką, w której również walczyli Polacy — wyjaśnia Kazimierz Bogusz. — O tej wojnie słabo pamiętamy, bo jest w cieniu tego, co się stało w 1918 roku, kiedy odzyskaliśmy niepodległość. Ale dla Ełku była bardzo niszcząca. Dochodziło w naszym regionie do ważnych walk w końcowej fazie Bitwy Zimowej.

W pogrzebie wziął udział również Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku. To właśnie miasto sfinansowało pochówek żołnierzy.

— Każdemu powinniśmy okazywać szacunek, w szczególności po śmierci. Ci żołnierze bardzo długo, bo ponad 100 lat oczekiwali na ten godny pochowek. Dziś mieszkańcy Ełku oddajemy im szacunek. Mogli to być zarówno Polacy jak i Rosjanie, którzy w tym miejscu być może żyli i walczyli — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. han mango #2234961 30 kwi 2017 11:56

  to byli ludzie bez względu na narodowość jeśli domagamy się żeby nas traktowano po ludzku to musimy sami zachować się jak ludzie nie ważne że to rusek to jest człowiek a denerwuje mnie a jak to nie był katolik jak nie katolik to nie człowiek?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. R. #2200937 | 81.190.*.* 13 mar 2017 08:42

  "(...)I te szczątki z szacunkiem należy czcić." Czcić szczątki? No tak, w sumie w kościele czci się różne części ciała domniemanych świętych, więc spoko. A co jeśli ci żołnierze nie byli chrześcijanami?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. rolnik #2200880 | 83.24.*.* 13 mar 2017 05:23

   Wieliczki, koło Olecka , w tej miejscowości w polu zostały przypadkiem odkryte szczątki Rosyjskiego żołnierza , co z tym zrobić ? Szczątki tego żołnierza zostały zasypane i tak leżą do dziś .

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. wot #2200456 | 83.6.*.* 12 mar 2017 11:12

   Osoby, które zorganizowały i uczestniczyły w pogrzebie szczątków tych żołnierzy postąpiły szlachetnie. Bardzo im za to dziękuję.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. (*) #2200184 | 185.34.*.* 11 mar 2017 19:47

   Pokój ich duszy (*)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages