Jak to w dawnej chacie mazurskiej bywało? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczniowie Szkoły Podstawowej im. rtm. W. Pileckiego w Rękusach. W jednej z sal, dzięki aktywnej współpracy uczniów, nauczycieli i rodziców, powstała izba historyczna.
— Sala 306, w której na co dzień uczniowie najczęściej uczą się języka polskiego, została przez dzieci i nauczycieli zamieniona w izbę chaty mazurskiej — opowiada Bogusława Kraśko, nauczycielka języka polskiego. — Zgromadziliśmy eksponaty, które przybliżają nam życie, zwyczaje i kulturę Mazurów.
Zadanie uczniów tym razem nie polegało na zwiedzeniu muzeum, ale na stworzeniu własnego. Musieli zaplanować, jak będzie wyglądało pomieszczenie, zdobyć potrzebne przedmioty, posegregować, opisać i ułożyć. Odkrywanie przeszłości stało się także inspiracją do własnej twórczości - młodzież wykonała własną wersję mazurskiego pieca kaflowego oraz skrzyni na posag.
— Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci, rodziców oraz gości odwiedzających naszą szkołę — mówi Agnieszka Jaszkowska, dyrektor placówki. — Niektóre zgromadzone przez nas przedmioty stanowią dużą wartość historyczną. Każdego dnia salę odwiedzają goście, którzy z zainteresowaniem oglądają eksponaty. Czasem odnajdują coś, co pamiętają sprzed lat.
Wśród zgromadzonych eksponatów znalazły się m.in. kałamarz, liczydła, międlica, lampy naftowe, narzędzia do prac ciesielskich, przyrządy do czesania lnu oraz zabytkowy kołowrotek do przędzy.
Efekty pracy uczniów można oglądać w szkole do 21 marca. Wówczas odbędzie się Dzień Otwarty Szkoły.
Czytaj e-wydaniePochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz TUTAJ ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Abu34 #2203200 | 31.0.*.* 16 mar 2017 22:31
Na prawdę ciekawa inicjatywa. Dobrze, że są jeszcze nauczyciele, którzy chcą zrobić "coś więcej" i angażują w to uczniów. Brawo:)
Ocena komentarza: warty uwagi (3) !
odpowiedz na ten komentarz