Sobota, 22 lutego 2020. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Drużyna Odyseusza w Finale Międzynarodowego konkursu

2017-03-17 13:24:44 (ost. akt: 2017-03-17 13:28:11)

Autor zdjęcia: Ewelina Koniecko

Uczniowie z Gimnazjum nr 1 im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Ełku pod opieką trenera Odysei Umysłu, Eweliny Koniecko ponownie przystąpili do edukacyjnego programu realizowanego w formie Międzynarodowego Konkursu „Odyseja Umysłu”.

Uczniowie klasy IIIf Gimnazjum nr 1 (Wiktoria Piotrowicz, Martyna Olender, Julia Niedźwiecka, Mya Kulbacki, Wiktoria Kempisty, Olga Zajkowska, Łukasz Haraburda) tworzący drużynę Odyseuszy w ciągu wielu miesięcy (październik 2016- marzec 2017r.) rozwiązywali Problem Długoterminowy, który polegał na przygotowaniu humorystycznego przedstawienia teatralnego „Bohater bardzo super… cdn”.

Zadaniem uczestników było napisanie scenariusza spektaklu o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach miał spróbować obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj miała odstawać od reszty społeczeństwa – gdy ruszała do akcji na ratunek twórczości, miała uruchamiać specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać miał niezdarny pomocnik, do konfrontacji z którym miał stanąć pewien Mściwy Przeciwnik. Na scenie miał zostać zaprezentowany układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończyć się miała w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Po napisaniu scenariusza uczniowie opracowali choreografię tańca stanowiącego nierozerwalną część widowiska, przygotowali podkład muzyczny, który wykonywany był na gitarze przez jednego z uczniów, samodzielnie wykonali scenografię przedstawienia wraz z rekwizytami, kostiumami oraz charakteryzacją bohaterów biorących udział w sztuce.

Równolegle Odyseusze przygotowywali się do drugiego etapu konkursu, czyli do rozwiązania Problemu Spontanicznego.

11 marca 2017r. w czasie Regionalnych Eliminacji w Warszawie Odyseusze z Ełku zmierzyli się, podobnie jak w ubiegłym roku, z drużynami z województw: mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Grono sędziów, przed którymi zaprezentowali efekty swojej pracy, oceniało szereg elementów przedstawienia: jego pomysłowość i ogólną jakość, grę aktorską i sposób wypowiedzi aktorów, kreację super-bohatera (jej pomysłowość na ile jest oryginalna, niepowtarzalna i jaką niebanalną super-zdolność posiada, wygląd oraz sposób jego zmiany, pomysłowość wtapiania się w społeczeństwo oraz sposobu ratowania kreatywności), pomysłowość trzech sytuacji, w których kreatywność jest zagrożona, kreację niezdarnego pomocnika (jej pomysłowość i skuteczność w przedstawieniu, sposób udzielenia pomocy super- bohaterowi), kreację mściwego przeciwnika (próbę udaremnienia przezeń wysiłków super- bohatera ratującego kreatywność, skuteczność postaci w przedstawieniu), walkę przeciwników, nagle i niedopowiedziane zakończenie (jego jakość, oryginalność, efektowność, nieprzewidywalność) oraz elementy humorystyczne.

Po obejrzeniu widowiska sędziowie oceniali elementy tzw. Stylu, czyli pomysłowość efektu specjalnego będącego częścią konfrontacji przeciwników (drużyna przygotowała efekt dźwiękowy), twórcze wykorzystanie jednego rodzaju śmieci (drużyna wykonała tron kreatywności z tektury), a także dwa dowolne rekwizyty wybrane przez drużynę (mandolina oraz panel sterujący kreatywności).

Efekt pracy Odyseuszy z Gimnazjum nr 1 został dość wysoko oceniony , głównie ze względu na pomysłowość rozwiązania Problemu Długoterminowego, grę aktorską uczniów oraz precyzję wykonania elementów scenografii.

Drugim etapem konkursu było słowne zadanie spontaniczne, którego rozwiązanie wymagało od uczestników podania ciągu jak najbardziej kreatywnych skojarzeń do losowanych na bieżąco pary słów (rzuty kośćmi). Trudność zadania wiązała się z niemożliwością przewidzenia pytań oraz przygotowania oryginalnych odpowiedzi, których należało udzielać na bieżąco (czas na zastanowienie: 1-2 sekundy).

Suma punktów uzyskana w kilku etapach konkursu pozwoliła jedynym reprezentantom miasta Ełku ponownie zakwalifikować się do Ogólnopolskiego Finału Międzynarodowego Konkursu „Odyseja Umysłu”, który będzie miał miejsce w Gdyni w dniach 1-2.04.2017r.

Realizacja projektu i udział młodzieży w Międzynarodowym Konkursie „Odyseja Umysłu” są możliwe dzięki finansowaniu tego zadania publicznego z budżetu Miasta Ełku. Młodzi mieszkańcy miasta mają warunki do podejmowania działań zapewniających rozwój ich twórczości artystycznej.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: EwelinaK

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages