Poniedziałek, 25 czerwca 2018. Imieniny Łucji, Witolda, Wilhelma

W końcu jest działający mammograf

2017-04-19 09:00:00 (ost. akt: 2017-04-19 09:29:42)

Kilka tygodni temu informowaliśmy, że w mieście i w całym regionie brakuje sprzętu do badania piersi. Od końca marca w szpitalu miejskim Pro-Medica w końcu funkcjonuje profesjonalny mammograf.

W marcu informowaliśmy, że mammograf, który funkcjonował w miejskim szpitalu "Pro-Medica" uległ awarii i w tamtej chwili ełczanki, by zbadać piersi, musiały jechać do Suwałk, Olsztyna lub Białegostoku. Pod koniec marca sytuacja na szczęście uległa zmianie. Miejski ratusz zdecydował o konieczności kupna nowego sprzętu.

Nowy aparat mammograficzny, który został zakupiony do miejskiego szpitala "Pro-Medica", kosztował ponad 200 tysięcy złotych. Sprzęt został już zainstalowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w budynku szpitala przy ulicy Baranki 24. Został też zatwierdzony do użytku przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie.

— Z bezpłatnego badania piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały badania mammograficznego w ciągu ostatnich 2 lat, a także kobiety na zlecenie lekarzy specjalistów z poradni onkologicznych — informuje prezydent Ełku, Tomasz Andrukiewicz.

Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40. roku życia i za najskuteczniejsze badanie przesiewowe u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat. Jest to badanie o wysokiej czułości pozwalające na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania.

Prezydent na nowy mammograf z rezerwy miejskiego budżetu przeznaczył 215 tysięcy złotych. Mammograf w miejskim szpitalu to nie jedyna okazja dla ełczanek na przebadanie piersi. W czwartek 20 kwietnia przy Parku Wodnym przy ul. Piłsudskiego będzie stał "mammobus", czyli specjalna mobilna stacja diagnostyczna.Aby skorzystać z badania należy wcześniej się zarejestrować pod nr tel.:
- 583-257-602
- 583-257-605Więcej informacji na temat Programów Profilaktyki Raka Piersi i Raka Szyjki Macicy można znaleźć na stronie www.nfz-olsztyn.pl oraz pod nr bezpłatnej, całodobowej infolinii 800-133-773.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages