Piątek, 22 lutego 2019. Imieniny Małgorzaty, Marty, Nikifora

Złożyli kwiaty pod pomnikiem saperów

2017-04-20 14:28:21 (ost. akt: 2017-04-20 14:58:14)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W czwartek ełczanie uczcili pamięć saperów poległych podczas rozminowywania kraju po II wojnie światowej oraz tych, którzy przez lata służyli społeczeństwu w okolicznych jednostkach.

O godzinie 12 w czwartek 20 kwietnia w Miejscu Pamięci Saperów w pobliżu Uniwersytetu Trzeciego Wieku zebrali się członkowie ełckiego koła Stowarzyszenia Saperów Polskich, przedstawiciele służb mundurowych, ełccy "Strzelcy" oraz zwykli ełczanie. Wszystko po to, by uczcić pamięć saperów. Tych, którzy polegli podczas rozminowywania kraju po II wojnie, ale także tych, którzy przez lata w okolicznych jednostkach wojskowych działali na rzecz bezpieczeństwa lokalnych.

- Co prawda oficjalny Dzień Sapera przypada na 16 kwietnia, ale z uwagi na okres świąteczny w całym kraju uroczystości trwają właśnie dzisiaj - mówił podczas uroczystości płk. Zdzisław Stola, prezes ełckiego koła Stowarzyszenia Saperów Polskich.- Oddajemy hołd wszystkim saperom, którzy po II wojnie światowej dbali o bezpieczeństwo ełczan i nie tylko. Dzisiaj saperzy są tym rodzajem wojsk, który na pole walki często wychodzi przed innymi i schodzi wiele lat po wojnie. Są to zadania trudne, wymagające dużej wiedzy fachowej i umiejętności, ale częstokroć również odwagi, hartu woli i wyrzeczeń.

Dzień Sapera upamiętnia wydarzenia z 16 kwietnia 1945 roku. Wtedy to żołnierze I Armii Wojska Polskiego przystąpili do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. Śmierć poniosło wtedy 1971 saperów. W tym roku mijają 72 lata od tego wydarzenia.

Ełk ma długą historię szkolenia saperów. Jednostka w Ełku funkcjonowała przez 33 lata, od 1967 do 2000 roku. Przez ten czas wyszkoliła ponad 50tys. żołnierzy i ponad 3tys. rezerwistów. Jednym z nich był obecny na czwartkowej uroczystości starszy chorąży rezerwy Maciej Gorczyca. Przez lata był dowódcą patrolu saperskiego, służył podczas misji w Afganistanie. Teraz jest na emeryturze, prowadzi firmę prywatną zajmującą się rozminowywaniem terenów w całej Polsce. Maciej Gorczyca otrzymał podczas czwartkowej Odznakę Honorową „Za Rozminowanie Kraju" od Stowarzyszania Saperów Polskich. Jak przyznaje, to dla niego bardzo ważna chwila.

- Uważam to odznaczenie za najważniejsze w mojej karierze. To uhonorowanie całej mojej działalności saperskiej, nie tylko w wojsku, ale i w sektorze prywatnym. Czuję się dumny - mówił Maciej Gorczyca.

Po odznaczeniu st. chor. Gorczycy i wręczeniu legitymacji członkowskich nowym działaczom stowarzyszenia, przybyli na miejsce pamięci ełczanie złożyli wieńce i zapalili znicze.

Podczas rozminowywania Mazur w 1945 roku w naszym regionie poległo 7 saperów. Na ich cześć powstało m.in. Miejsce Pamięci Saperów na terenie dawnych koszar wojskowych. Z kolei skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego, Kilińskiego i Targowej od 2013 roku nosi nazwę Ronda Saperów.


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #2229772 | 37.47.*.* 24 kwi 2017 11:56

  Którego patrolu saperskiego? Chyba błąd się wdarł.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. XYZ #2228108 | 176.221.*.* 22 kwi 2017 13:01

  Coraz mniej utrwalaczy władzy ludowej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gość #2227114 | 178.36.*.* 21 kwi 2017 10:58

  Dzień Sapera upamiętnia wydarzenia z 16 kwietnia 1945 roku. Wtedy to żołnierze I Armii Wojska Polskiego przystąpili do forsowania Odry i Nysy Łużyckiej. Śmierć poniosło wtedy 1971 saperów. W tym roku mijają 72 lata od tego wydarzenia. Tak się głośno zastanawiam, czy teraz, w czasie obowiązywania tzw. ustawy o nieprawomyślnym nazewnictwie niektórych ulic istnienie Ronda Sapera jest zgodne z tą ustawą. Skoro ci żołnierze przybyli ze wschodu w ramach I Armii Wojska Polskiego to należy ich zdekomunizować ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages