Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Innowacyjne technologie z Ełku niedługo wejdą na rynek

2017-04-21 13:41:35 (ost. akt: 2017-04-21 15:06:54)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Po niemal 12 miesiącach dobiegł końca projekt „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents” prowadzony przez Park Naukowo-Technologiczny w Ełku. Aż 5 ełckich start-upów być może wyjdzie już niedługo na rynek ze swoimi innowacyjnymi produktami.

Platforma startowa dla nowych pomysłów „Hub of Talents" to forma konkursu mającego zapewnić wsparcie tym, którzy mają ciekawy pomysł na biznes, ale potrzebują pomocy w przeniesieniu go z własnej głowy do realnego świata. Najpierw pomysłodawcy prezentowali swoje idee przed panelem sędziowskim. Ci, którzy przeszli ten etap, przez 10 miesięcy tzw. okresu inkubacyjnego mieli czas na rozwinięcie swojego produktu pod czujnym okiem ekspertów przedsiębiorczości.

Pomysłodawcy mieli dowolność, jeśli chodzi o wybór technoparku, w którym chcą rozwijać swój produkt. Do wyboru mieli te z Białegostoku, Olsztyna, Łomży, Suwałk, Elbląga i Ełku. Tych, którzy poprosili w wsparcie obiektu ełckiego, było prawie 40. Zakwalifikowało się pięciu najlepszych. Ełcki Park Naukowo-Technologiczny przeznaczył ponad pół miliona złotych na wsparcie innowatorów. Przez ten czas młodzi przedsiębiorcy pracowali nad swoimi pomysłami pod okiem panelu opiekunów.

- Nasze wsparcie obejmowało wiele różnych dziedzin. Uczestnicy platformy mogli liczyć na pomoc prawną, księgową, czy profesjonalny mentoring - wymienia Daniel Kulig, dyrektor ełckiego technoparku. - Przede wszystkim pomagaliśmy im w nawiązaniu kontaktów z istniejącymi już firmami, które oferowały swoją ekspertyzę.

Wszystkie pięć ełckich projektów zakończyło już okres inkubacyjny. Teraz będą ubiegać się bezzwrotne dotacje, które mogą wynieść aż do 850 tysięcy złotych. Jeśli uda im się zdobyć zaufanie inwestorów, być może czeka ich świetlana przyszłość. Niewykluczone, że w Ełku.

- Jeśli projekty zostaną zaakceptowane i zdobędą potrzebne im dotacje, będziemy z nimi dalej współpracować w miarę potrzeb. Będziemy się dogadywać z przedsiębiorcami odnośnie zlokalizowania swoich siedzib w naszym technoparku - zapowiada Daniel Kulig.

W Ełku przez prawie rok rozwijało się 5 spółek. Pierwszą jest Perspective Wall. Maciej Mandziarz, główny pomysłodawca, stworzy trójwymiarową okładzinę na zewnętrzne ściany budynków i wszelkiego rodzaju elewacje. W technoparku rozwijała się również firma RSL reprezentowana przez Pawła Wilczko, planująca stworzenie systemu poprawy bezpieczeństwa użytkowników dróg, m.in w postaci urządzenia SE-1, które łączy aspekty poprawi widoczności drogi i elementów ITS umożliwiającej nadzór nad ruchem. Prototyp urządzenia jest już gotowy do użytku. Pneumatyczne urządzenie wytworzone przez szefa Lifeguard, Artura Kamińskiego, ma z kolei uchronić dzieci przed utonięciem podczas kąpieli w jeziorze czy morzu. Jak dodaje autor projektu, pas bezpieczeństwa można zacząć produkować w każdej chwili. Firma Purus AER z Piotrem Piątkowskim na czele stworzyła natomiast aparaturę mającą pochłaniać cząsteczki smogu z wielkich miast. Produkt ten trafić ma zarówno na rynek południowej Polski, jak i do całej Europy już niedługo. Ostatnią firmą kończącą okres inkubacji jest Psycho Sparrow Boots. Pomysłodawcy tego projektu, Szymon Sajkowski i Tomasz Wróblewski, tworzą specjalne buty dla panczenistów i narciarzy, dopasowane do właściciela na podstawie odlewu stopy. Ich pierwsze produkty można już oglądać na własne oczy. Autorzy nie wykluczają, że z ich butów panczeniści skorzystają już podczas następnej edycji zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Część przedsiębiorców jest już gotowa do produkcji. Inni potrzebują na wejście na polski rynek kilku miesięcy, podczas których będą dopracowywać swoje prototypy.


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ełcznin #2229840 | 89.228.*.* 24 kwi 2017 12:42

    Fajne pomysły, trudno uwierzyć że w Ełku są tacy zdolni młodzi ludzie. Powodzenia Wam wszystkim !!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages