Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Kwiecień - Miesiąc Pamięci Narodowej w ZSS w Woszczelach

2017-04-26 13:28:42 (ost. akt: 2017-04-26 13:37:35)

Kwiecień nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii, które w szczególny sposób kształtują naszą tożsamość narodową. Jest to również okazja do oddania hołdu bohaterom, którzy ginęli za wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

W tym roku w naszej szkole w szczególny sposób przywołaliśmy pamięcią tych wszystkich, którzy oddali swe życie w obronie Ojczyzny i zginęli w obozach. Za organizację i przebieg tych obchodów były odpowiedzialne Katarzyna Pikora i Beata Kirycka.

Na początku marca wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum zostały poinformowane o przebiegu obchodów oraz otrzymały zadania do przygotowania. Wszyscy uczniowie zostali zachęceni do wykonania prac plastycznych ukazujących wydarzenia z I i II wojny światowej. Uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wykonywali klasowe plakaty pod opieką swoich wychowawczyń, natomiast uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum indywidualne prace na kartkach A4 na lekcjach plastyki pod okiem D. Wronowskiej. Zarówno maluchy, jak i młodzież została nagrodzona ocenami celującymi z tego przedmiotu za pomysłowość, wkład pracy, zgromadzone i wykorzystane materiały. Wszystkie prace zostały zamieszczone na szkolnym holu i były oglądane przez innych uczniów, rodziców, pracowników szkoły i gości.

Każda klasa z II i III etapu edukacyjnego miała wytypować dwóch przedstawicieli do udziału w quizie historycznym z wydarzeń dotyczących I i II wojny światowej. Zwycięzcy otrzymali dodatkową ocenę celującą z historii, a ich klasy nagrodę - 25.04.2017 r. dzień wolny od sprawdzianów, testów, dyktand, kartkówek i odpowiedzi ustnych. Poza tym na ogólnym spotkaniu w kwietniu każdy uczeń miał własnoręcznie przygotowany kotylion lub kokardę biało - czerwoną.

12 kwietnia 2017 r. odbyło się podsumowanie Szkolnych Obchodów Kwietnia - Miesiąca Pamięci Narodowej, podczas którego przedstawiciele klasy VI pod opieką organizatorek przywołali pamięcią tych wszystkich, którzy zginęli, walcząc o wolność i niepodległość naszego kraju. Przypomnieli ważne wydarzenia i daty związane z I i II wojną światową, recytowali wiersze patriotyczne. Przerywnikiem tych wspomnień było wspólne śpiewanie przygotowanych pieśni patriotycznych (teksty, podkład muzyczny), które wcześniej były ćwiczone na lekcjach muzyki pod okiem M. Bagińskiej.

Uczniowie biorący udział w quizie historycznym wykazali się dużą wiedzą, znajomością dat i postaci historycznych. Maluchy (uczniowie klas I-III) bardzo dobrze poradziły sobie z dopasowaniem napisów do obrazków, a klasy IV-VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum poprawnie rozwiązały rebusy, krzyżówki i wykreślanki. Wszystkie zadania dotyczyły ważnych wydarzeń historycznych. Uczniowie pokazali w ten sposób, że pamięć narodowa jest dobrem najwyższym. Historia i dzieje narodu są źródłem nauki. Sprawiają, że możemy być dumni z bohaterstwa naszych przodków.

Podsumowanie Szkolnych Obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej zakończyło się projekcją krótkiego filmu dokumentalnego opatrzonego datami i przedstawiającego wydarzenia historyczne począwszy od chrztu Polski do współczesności. Społeczność uczniowska z powagą  i należytym skupieniem uczciła minutą ciszy przy zapalonej świecy pamięć wszystkich poległych w imię Ojczyzny.

Katarzyna Pikora


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages