Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Tydzień Patriotyzmu w ełckiej Trójce

2017-05-02 14:43:04 (ost. akt: 2017-05-02 14:45:18)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

W tym roku szkolnym Małgorzata Kopiczko - Senator Rzeczypospolitej Polskiej oraz Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ełku zaprosili szkoły podstawowe do udziału w I Mazurskim Konkursie pod nazwą ,,Polska nasza Ojczyzna", który ma wyłonić najlepsze tygodniowe projekty edukacji patriotycznej. Celem konkursu jest kształtowanie wśród uczniów postaw patriotycznych i obywatelskich poprzez podejmowanie działań o charakterze edukacyjnym, kulturalno-artystycznym i sportowym, które mogą być realizowane w formie kampanii, akcji, konkursów szkolnych, gier, turniejów, apeli, festiwali, festynów, wyjazdów edukacyjnych, warsztatów.

Nasza szkoła dba o patriotyzm i wspólne dobro Narodu. W SP3 kształtuje się i umacnia postawy patriotyczne, rozwija postawy prospołeczne i poszanowanie dobra wspólnego. Dlatego z chęcią i radością zgłosiliśmy swój udział w konkursie.

Nasze przedsięwzięcie nazwaliśmy „Tygodniem Patriotyzmu w SP3”.Osobami odpowiedzialnymi za wypełnienie zadań projektowych były panie Krzysztofa Anna Jurska (nauczycielka historii i języka polskiego ) i Iwona Szczuka ( nauczycielka języka angielskiego). Dużą pomocą i wsparciemsłużyli rodzice następujących dzieci: Damiana Bednarowicza, Mikołaja Mierzejewskiego, Aleksandry Milko oraz Alicji Ułanowicz z klasy 5B.

W dniach 6-10 marca zrealizowaliśmy wiele celi patriotycznych. Zachęcaliśmyuczniów do aktywnego udziału w życiu społeczności szkolnej, lokalnej i państwowej. Kształtowaliśmy wśród wychowanków tożsamość narodową, postawę szacunku do wartości, symboli i tradycji narodowych. Poszerzaliśmy ich wiedzę o historii państwa i regionu. Uczyliśmy odpowiedniego zachowania w czasie uroczystości szkolnych i państwowych.

W dniach obchodów Tygodnia Patriotyzmu nasza szkoła została przystrojona w barwy narodowe. Przy głównym wejściu do szkoły ustawiliśmy flagi Polski, a korytarze szkolne mieniły się biało-czerwonymi kolorami. Stworzyliśmy drzewo, na którym zawiesiliśmy biało-czerwone serca, a obok niego umieściliśmy słowa hymnu Polski „Mazurka Dąbrowskiego ”. Na ścianach rozwiesiliśmy w języku polskim i angielskim skojarzenia uczniów związane z patriotyzmem oraz hasła i wartości patriotyczne. Zawiesiliśmy wiele plakatów dotyczących naszej Wielkiej i Małej Ojczyzny: ich historii, kultury, znanych miejsc i sławnych Polaków.

Wykonaliśmy cztery tematyczne gazetki.Wszystkie ozdoby wyglądały przepięknie, jednak największe wrażenie robiły girlandy balonowe. Jedna była w barwach narodowych kraju, a druga w barwach naszego miasta. Uczniowie zachwycali się także niesamowitym kolażem zdjęć w kształcie tarczy ukazującym naszą społeczność szkolną.

Podczas ,,Tygodnia Patriotyzmu”wychowankowie uczęszczalido szkoły w barwach narodowych, barwach naszej małej ojczyzny oraz barwach naszej szkolnej społeczności. Tematem przewodnim na poszczególnych przedmiotach był patriotyzm. Odbyło się wiele pogadanek, zabaw, quizów, projekcji filmowych, apeli, przedstawień, przeglądu poezji i pieśni patriotycznych. Czworo wychowanków z klasy VB pod kierunkiem pani Krzysztofy Jurskiej zaprezentowało publicznie po raz pierwszy swój autorski film pt. „Katyń, ocalić od zapomnienia …”.

Uczniowie klas 0-III obejrzeli autorskie przedstawienie pt.: ,,Tak się Polska zaczęła – refleksja dla teraźniejszości”, które przygotowali im starsi koledzy z klasy 5B wraz z panią Krzysztofa Jurską. Dzieci zaprezentowały swój zwycięski scenariusz w konkursie dla Szkół Delegatury Kuratorium Oświaty w Ełku z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

Celem poznania historii i kultury naszej Małej Ojczyzny zaprosiliśmy do szkoły historyka pana Jacka Rutkowskiego, który przybliżył uczniom klas IV- VI dzieje pierwszych ełczan oraz przedstawił sylwetki zasłużonych i znanych obywateli naszego miasta. Nasz gość w związku z obchodzonym 1 marca – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych postanowił wyjaśnić to zagadnienie naszym wychowankom i w klasach szóstych przeprowadził lekcje z historii najnowszej pt.: ,,Żołnierze Wyklęci”.

Naszą szkołę odwiedził również pan Rafał Żytyniec, pracownik Muzeum Historycznego w Ełku, który w sposób interesujący opowiadał najmłodszym dzieciom z klas 0-III ciekawostki z dziejów miasta Ełku. Wychowankowie chętnie podzielili się z naszym gościem posiadaną wiedzą na temat swojej Małej Ojczyzny.

Największą atrakcją dla uczniów była wizyta wojska. Odwiedzili nas żołnierze z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego z Orzysza. Rozstawione zostały m.in. różnego typu bronie wraz z tabliczkami z dokładnym ich opisem, tablice poglądowe, informacyjne i banery 15 GBZ. Wśród stanowisk znalazł się również punt medyczny, na którym dzieci mogły ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy. Do dyspozycji dzieci dostępny był również punkt z malowaniem twarzy ,,na bojowo”, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem wśród wszystkich uczniów.

Na holu szkoły rozstawiony został także Cyklop – urządzenie szkolno-treningowe, na którym chętne osoby mogły wykonać strzelanie do celu. Pokaz broni i sprzętu odbywał się jednocześnie z zajęciami merytorycznymi prowadzonymi przez naszych gości.

Kolejnym elementem zajęć z żołnierzami było wspólne ćwiczenie elementów musztry. Został przeprowadzony nawet ,,mały konkurs musztry”. Dla najlepiej ćwiczących przewidziane zostały gadżety o tematyce wojskowej. Odbył się także mini quiz wiedzy dotyczący 15 GBZ.

Na naszych wychowanków czekała jeszcze jedna niezwykła niespodzianka. Na parkingu szkolnym odbył się pokaz pojazdów wojskowych, takich jak: Honker, BRDM 2, Star 266, pojazd sanitarny IVECO S, motocykl Kawasaki. Pojazdy można było nie tylko oglądać, robić przy nich zdjęcia, ale również wchodzić do środka czy na pancerz. Dzieci mogły zadawać pytania i dowiedzieć się wszystkiego, co ich interesowało na temat danego wehikułu.

10 marca nasza delegacja przy głównych miejscach pamięci narodowych w Ełku złożyła wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.W tym dniu przekazaliśmy również własnoręcznie wykonane pocztówki osobom zasłużonym naszemu miastu.
Wszystkim dziękujmy za pomoc, wsparcie i wyrozumiałość. Największe podziękowania składamy na ręce rodziców, którzy bardzo zaangażowali się w to przedsięwzięcie, w szczególności paniom: Annie Bednarowicz, Katarzynie Milko, Katarzynie Ułanowicz, Marcie Mierzejewskiej.
Krzysztofa Jurska, Iwona SzczukaCzytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: sp3elk

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages