środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Ełcka Trójka na poligonie

2017-05-15 12:07:38 (ost. akt: 2017-05-15 12:10:25)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku

10 maja przedstawiciele klas 5 - 6 wraz z opiekunami odwiedzili 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego stacjonującą w Orzyszu.

SP3 zaprosił do jednostki ppłk Leszek Flis, który wraz ze swoim 1 batalionem zmechanizowanym Szwoleżerów Mazowieckich wspierał zorganizowany w naszej szkole ,,Tydzień Patriotyzmu”. Wycieczka była formą nagrody dla uczniów czynnie angażujących się w życie naszej szkolnej społeczności.

Po dotarciu na poligon w Wierzbinach zostaliśmy powitani przez samego podpułkownika. Podzielono nas na trzy drużyny. Na kapitanów poszczególnych grup wyznaczono naszych nauczycieli, zaś dowódcami byli wytypowani żołnierze.

Naszą przygodę rozpoczęliśmy od obejrzenia namiotów żołnierskich. Zobaczyliśmy, w jakich warunkach polowych funkcjonuje współczesny żołnierz na poligonie.

Największym jednak zainteresowaniem uczniów cieszył się sprzęt wojskowy, który został nam zaprezentowany. Zobaczyliśmy pojazdy wojskowe takie jak: bojowe wozy piechoty, czołgi, rosomaki, transportery wojskowe, a także najróżniejszą broń palną, działa pancerne i wyrzutnie. Byliśmy także w radiostacji i tam sprawdzaliśmy swoje kompetencje jako łącznicy.

Po obejrzeniu wszystkich atrakcji na poligonie, nasi wychowankowie odwiedzili punkt z malowaniem twarzy ,,na bojowo”. Następnie każdy uczeń i nauczyciel otrzymał do ręki nienaładowany karabin Beryl wykorzystywany podczas szkoleń wojskowych. Wszyscy mogliśmy poczuć się jak żołnierze. Było to niesamowite przeżycie.

Z poligonu udaliśmy się do bojowej strzelnicy - Gaudynek, gdzie czekał na nas do pokonania przygotowany przez żołnierzy tor taktyczny. Wzięliśmy tam drużynowo udział w kilku sprawnościowych konkurencjach, takich jak: bieg, robienie przysiadów i pompek, przenoszenie skrzynki medycznej, opatrywanie poszkodowanej osoby, przeciąganie rannego na noszach.

W trudnych warunkach atmosferycznych, przy padającym deszczu ze śniegiem, wszyscy pokonaliśmy wyczerpujące przeszkody. Swoich sił próbowali na torze nie tylko wychowankowie, ale również ich opiekunowie, którzy z zapałem kibicowali swoim drużynom.

Po ciężkich, wojskowych zmaganiach udaliśmy się na strzelnicę, gdzie wręczono nam karabiny - Beryl ładowane na kulki ASG. Uczniowie nie mogli doczekać się swojej kolejki, każdy chciał sprawdzić swoje ,,oko”. Po tych sprawnościach okazało się, że wielu z uczniów może zostać wyborowymi strzelcami w przyszłości. W tej konkurencji niepokonany był pan Szymon Zaniewski, który osiągnął najlepszy wynik.

To jednak nie był koniec naszej przygody. W dalszą podróż autokarem udaliśmy się do samych koszar wojskowych w Orzyszu. Tam zostaliśmy zaproszeni do sali, w której znajdują się cenne pamiątki związane z jednostką, w tym najważniejsza - sztandar 1 batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich. Następnie dzieci udały się na zajęcia z musztry, które na pewno przydadzą się w szkolnej rzeczywistości. Nauczycieli zaś do siebie zaprosił ppłk Leszek Flis, który chętnie opowiedział o swojej pracy i osiągnięciach jednostki.

Na zakończenie, w sali odpraw, wszystkim uczestnikom wręczone zostały Certyfikaty Szwoleżerów w podziękowaniu za przybycie, a także zaangażowanie w wykonywanie postawionych zadań wojskowych oraz sprawdzenie swoich umiejętności w roli Szwoleżera Ochotnika oraz drobne upominki.

Na ręce dowódcy przekazaliśmy podziękowanie od dyrekcji szkoły oraz nagrany film z naszego przedsięwzięcia pt.: „Tydzień Patriotyzmu w SP 3 ”, który z pewnością dostarczy wielu miłych i wzruszających wspomnień.

Bardzo dziękujemy 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego stacjonującej w Orzyszu za tak życzliwe, przyjacielskie i ciepłe przyjęcie, a w szczególności ppłk Leszkowi Flis i pani Marcie Szurant, bez których nie miałaby miejsca nasza niesamowita przygoda. Wizyta w wojsku z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Krzysztofa Jurska, Iwona SzczukaCzytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: sp3elk

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages