Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

„aleMĄDRALE” w Politechnice Białostockiej

2017-05-18 11:39:54 (ost. akt: 2017-05-18 11:40:24)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Dzięki uprzejmości władz oraz pracowników naukowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej nasze „aleMĄDRALE” spędziły dzień na uczelni uczestnicząc w przygotowanych dla nich warsztatach.

Podczas warsztatu „Uwaga, będzie gorąco” dr inż. Adam Adamowicz zaprezentował jak termowizja wykorzystywana jest w nauce i życiu codziennym. Uczestnikom przybliżono zjawiska związane z wymianą ciepła w życiu codziennym, np. przy suszeniu włosów, parzeniu herbaty. Kuba Karpiński z klasy VIc jako ochotnik uczestniczył w eksperymencie pomiaru ciepła wydzielanego z silników elektrycznych do napędu zabawek.

Panowie dr inż. Waldemar Kołodziejczyk i dr inż. Adam Wolniakowski zapoznali aleMĄDRALE z podstawami obsługi i programowania robotów przemysłowych. Pod kierunkiem prowadzących uczniowie przygotowywali i sprawdzali eksperymentalnie prosty program, w efekcie którego robot wykonywał określone sekwencje ruchów. „Robotyka - jakie to proste!” w ocenie naszego Kuby było pasjonujące, ale wcale nie takie proste: „Ja jako pasjonat informatyki, zgłosiłem się do pisania programu. Pan, który nam opowiadał, był bardzo miły i wszystko nam wyjaśnił. Gdy skończyłem pisać program, okazało się, że nie do końca działa. Owszem, sam robot ruszał się, ale nie przenosił kulek.”

Z „Podstawami programowania modułowej linii produkcyjnej” zapoznał uczniów dr inż. Andrzej Koszewnik . Pod jego kierunkiem aleMĄDRALE przygotowywały eksperymentalnie krótki program zmieniający wybrany etap procesu produkcyjnego. Zadanie było czasochłonne. Nie wszystkim udało się je wykonać poprawnie. Jednak ci uczniowie, którzy uruchomili linię produkującą jogurty, niechętnie opuszczali pracownię.

Podczas czwartego warsztatu znaleźli się w nowoczesnej stacji diagnostycznej pojazdów. Pod kierunkiem dr inż. Jarosław Czabana obserwowali eksperymenty polegające na wykonaniu zderzenia samochodu z przeszkodą uświadamiając sobie, jak ważne jest bezpieczeństwo użytkowników pojazdu, które zapewnić należy już na etapie jego konstruowania. Dodatkową atrakcją było spotkanie ze studentami, które Kuba wspomina: „… opowiedziano nam o czymś, co nazywa się „Formuła Student”, czyli o Formule 1 dla studentów, którzy ścigają się w autorskich bolidach. Dowiedzieliśmy się, że te pojazdy są w stanie rozpędzić się do 140 km/h oraz, że włókno węglowe (lub jak kto woli - karbon), którym pokryta jest większość pojazdu, jest niezwykle lekkie i wytrzymałe”. Sądząc po stawianych pytaniach, to dziewczęta były szczególnie zainteresowane tematyką.

Wizyta na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej była niewątpliwie wydarzeniem w życiu uczestników projektu „aleMĄDRALE”. Każdy znalazł coś co go zachwyciło. Jednym dech w piersiach zaparł studencki bolid, innych oszołomiła termowizja a jeszcze inni nie mogli oderwać się od programowania czynności. Dziękujemy za emocjonujące spotkanie z nauką i techniką prowadzącym oraz panom: dr hab. inż. Romualdowi Mosdorf i dr hab. inż. Zbigniewowi Kulesza, którym zawdzięczamy możliwość zajęć w politechnice.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages