Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Zajęcia uczniów SP4 z jubileuszem 25-lecia PWiK w tle

2017-05-24 13:29:25 (ost. akt: 2017-05-24 13:31:33)

Autor zdjęcia: Szkoła Podstawowa nr 4 im. prof. Władysława Szafera w Ełku

Dni Otwarte Funduszy Europejskich obchodzone w dniu 19 maja, były sposobnością do zwiedzania obiektów Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku: Stacji Uzdatniania Wody w Przekopce i Oczyszczalni Ścieków w Nowej Wsi Ełckiej.

Zajęcia poza klasą to bardzo ważny element naszej ekoedukacji. Tego dnia 186 uczniów poznawało tajniki związane z procesami uzdatniania i oczyszczania ścieków. Była to wyjątkowa okazja aby zobaczyć miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla mieszkańców. Nasi czwarto- i trzecioklasiści mieli niebywałą okazję poznać praktyczne działania w zakresie czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych.

Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu pracowników PWiK, dzieci poznały specjalistyczny sprzęt: kamery do przeglądu sieci wodno-kanalizacyjnej, koparki, samochody i wiele innych ciekawych urządzeń stosowanych w codziennej pracy. Relacje uczniów z pobytu potwierdzają skomplikowany proces i bardzo odpowiedzialną pracę. Powitał nas sympatyczny pracownik przedsiębiorstwa i opowiedział nam o tym, jak tworzą się ścieki. Następnie żwawo ruszyliśmy w stronę budynku, w którym odbywał się pierwszy proces oczyszczania. Wchodziliśmy do środka w około 10-osobowych grupach. Mogliśmy zauważyć tam kraty, na których zatrzymywały się największe śmieci, drobniejsze zanieczyszczenia i woda przelatywały dalej. Na zewnątrz zauważyliśmy dużych rozmiarów kontener. Przewodnik oznajmił nam, że do niego pracownicy wkładają zebrane śmieci. Obok znajdował się budynek, w którym odbywał się kolejny etap oczyszczania, który był bardzo podobny do pierwszego, jednak dziurki w kracie były węższe.

Po chwili znaleźliśmy się przy basenach wyglądających jak czekoladowe jacuzzi. Wiedzieliśmy jednak, że to zanieczyszczenia. Następny basen wypełniony był już czystą wodą. Poszliśmy dalej. Widzieliśmy ogromną ilość odchodów wymieszanych z sianem. Do mieszania służyła duża maszyna z gorącym wiertłem. Po obejrzeniu pracy maszyny podeszliśmy do ogromnego balona z gazem. Miał średnicę około 10 metrów. Po chwili udaliśmy się w stronę stacji kontroli. Było tam dużo komputerów i podświetlanych tablic. Pan powiedział nam, jak działa system.

Takie terenowe spotkania podnoszą rangę działań edukacyjnych, zwiększają świadomość społeczną i przyczyniają się do zaangażowania uczniów w ochronę zasobów wodnych. O logistykę przeprowadzonych działań zadbali jak zwykle niezawodni Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku, a przede wszystkim: Prezes Przedsiębiorstwa Pan Wojciech Jassak i Panowie: Andrzej Randzio, Andrzej Zawadzki, Marek Przybysz, Piotr Dardziński i Janusz Gałaszewski.

Dziękując za poświęcony czas na spotkania z uczniami, wszystkim Pracownikom Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ełku z okazji 25 lecia życzymy satysfakcji i zadowolenia w wykonywaniu trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz drugiego człowieka.

B. DziubaCzytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: SP4

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages