Niedziela, 25 października 2020. Imieniny Ingi, Maurycego, Sambora

Polecam Białą Księżniczkę Philippy Gregory

2017-05-26 10:00:00 (ost. akt: 2017-05-26 09:56:21)

Pretendent do angielskiej korony zwołuje armię, podważając legalność dynastii Tudorów. Ale czy rzeczywiście jest jednym z zaginionych książąt z Tower, czy też zwykłym oszustem- wrogiem Henryka Tudora i jego żony, księżniczki Yorku? — odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w powieści "Biała Księżniczka" Philippy Gregory.

Główną bohaterką jest Elżbieta York - córka Edwarda IV i Elżbiety Woodville, żona Henryka VII - pierwszego Tudora na tronie Anglii i matka słynnego Henryka VIII. Królowa, która całe życie była rozdarta w wyborach pomiędzy Yorkami a Tudorami, między własnym mężem a tajemniczym młodzieńcem, który twierdzi, że jest jej zaginionym bratem Ryszardem. Tę historię znamy już nieco z innej odsłony "Biała królowa" opisującej historię Elżbiety Woodville - matki Elżbiety York.

Pisarka przybliża czytelnikowi tragiczną sylwetkę tej królowej, jej małżeństwo z pogromcą jej wielkiej miłości, którą był Ryszard III, stopniowe zauroczenie mężem, ciągła rywalizacja z Królową Matką Małgorzatą Beaufort (znana z powieści "Czerwona królowa") o należne jej miejsce, nieustanne wietrzenie spisków i intryg, tłumienie buntów i wojen domowych. Dla swojego męża jest równocześnie powiernikiem, psychologiem starającym się dodać mu pewności w jego panowaniu i jednocześnie wrogiem, który cały czas musi zabiegać o jego zaufanie. Zresztą cała rodzina Yorków jest na cenzurowanym, posądzana o spiski, jak się w końcu okazuje całkiem słusznie.

Kolejna świetna powieść Philippy Gregory, która tak przybliża nam główną bohaterkę, jej otoczenie i czasy, że wydaje się iż jesteśmy w środku tej historii. Psychologiczne portrety postaci są wiarygodne, a bogactwo historycznych realiów tylko ułatwia wejście w tę historię.

Ta powieść została rozpisana na wielu poziomach. W głównej mierze jest to fikcyjna opowieść o historycznej zagadce - a zatem dość daleka od znanych faktów - aczkolwiek osnuta na kanwie wydarzeń, których nie da się podważyć i które można samodzielnie prześledzić w źródłach.

— Niniejsza książka w żadnym razie nie rości sobie prawa do odsłonięcia prawdy historycznej- jest to powieść kostiumowa napisana w oparciu o liczne opracowania dotyczące tamtej fascynującej epoki — zaznacza autorka powieści.
Marta Wierzbowska

Drodzy Czytelnicy, zachęcam Was do wysyłania nam swoich recenzji. Czekamy na opisy Waszych ulubionych książek do środy 31 maja pod adresami mailowymi: elk@gazetaolsztynska.pl, olecko@gazetaolsztynska.pl lub goldap@gazetaolsztynska.pl Spośród Was wybierzemy pięciu najlepszych recenzentów i nagrodzimy Was książkami, które otrzymaliśmy od księgarni BOOK BOOK.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages