Za nami pierwsza dziecięco-młodzieżowa sesja rady miasta

2017-06-01 10:43:25(ost. akt: 2017-06-01 11:10:24)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Z okazji Dnia Dziecka do miejskiego ratusza ełccy samorządowcy zaprosili reprezentantów ełckich podstawówek i gimnazjów. Młodzi radni głosowali nad uchwałami i propozycjami, które swój finał będą miały na biurku władzy wykonawczej.
Pierwszy dzień czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka. Z tej okazji do Urzędu Miasta Ełku ełccy samorządowcy zaprosili 24 reprezentantów szkół prowadzonych przez miasto. Dzieci i młodzież brały udział w pierwszej dziecięco-młodzieżowej sesji Rady Miasta Ełku. Podczas sesji padło wiele ciekawych pomysłów, które być może już niedługo zrealizują urzędnicy miejscy.

Młodzi radni debatowali nad kilkoma uchwałami i postanowieniami oraz wskazali włodarzowi problemy, na które powinien zwrócić w przyszłości uwagę. Wśród tematów, jakimi zajmowali się uczniowie, było m.in. umożliwienie dzieciom i młodzieży szkolnej podróżowanie komunikacją miejską za darmo, stworzenie na terenie miasta parku dla psów, czy ustawienie w kilku punktach Ełku samoobsługowych stacji wypożyczania rowerów i kajaków. Reprezentanci ełckich szkół zwracali też uwagę m.in. na problemy bezpieczeństwa w niektórych częściach miasta oraz zgłaszali pomysły na zagospodarowanie zaniedbanych terenów.

— Zgłosiłam pod obrady propozycję zwolnienia z opłat za podróżowanie komunikacją miejską dzieci i młodzieży w godzinach szkolnych - mówi Maja Laskowska. — Uważam, że pieniądze, które dzieci muszą codziennie wydawać na bilety, mogą być wykorzystane w lepszy sposób, na przykład kupienie sobie w szkole śniadania. W kilku miasta w Polsce uczniowie nie płacą za autobusy w godzinach szkolnych, uważam że Ełk powinien dołączyć do tego grona.

Młoda radna dodaje, że pomysł na zorganizowanie młodzieżowo-dziecięcej sesji jest bardzo trafiony.

— Mamy kilka dobrych pomysłów, którym na pewno warto się przyjrzeć. W Ełku dzieci i młodzieży jest bardzo dużo i sądzę, że nasz głos też powinien się liczyć.

Prezydent Ełku ocenił, że sesja była świetną inicjatywą, bo uczniowie bardzo dojrzale i profesjonalnie podeszli do tematów.

— W moim przekonaniu dla dobrego funkcjonowania idei samorządu, niezbędne jest uczestnictwo obywateli naszego miasta w zarządzaniu Ełkiem. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do partycypacji społecznej: konsultacji, spotkań z mieszkańcami, współpracy z organizacjami pozarządowymi czy realizacji inicjatyw lokalnych. Jestem przekonany, że głos i udział dzieci w planowaniu rozwoju miasta może przyczynić się do rozwiązania wielu problemów i realizacji ciekawych rozwiązań, służących zarówno młodszym, jak również starszym mieszkańcom Ełku – wskazuje Tomasz Andrukiewicz. — Dodam tylko, że podczas sesji radni żywo dyskutowali o problemach, próbowali znaleźć różne ich rozwiązania, co tylko dowodzi, że warto wsłuchiwać się w głos ełckiej społeczności szkolnej.

Jak dodaje gospodarz miasta, niektóre pomysły są na tyle trafione, że warto jak najszybciej przejść do ich realizacji.

— Stacje wypożyczania rowerów, zagospodarowanie terenów szkolnych czy poprawa bezpieczeństwa niektórych miejsc w Ełku to tematy, którymi na pewno zajmiemy się od razu.

Prezydent stwierdził też, że program dziecięco-młodzieżowych sesji być może będzie kontynuowany w przyszłości, nawet w odstępach kwartalnych.

Obrazek w tresci



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5