Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Wycieczka po Kurpiach

2017-06-01 12:58:55 (ost. akt: 2017-06-01 13:01:34)

Autor zdjęcia: Iwona Wysocka

W ciepły, choć trochę pochmurny dzień, klasy 5a i 5b z SP3 wraz z opiekunami wybrały się na wycieczkę przyrodniczo-historyczną po Kurpiach.

Pierwszym miejscem zwiedzanym był Skansen w Nowogrodzie. Obiekt położony jest na wysokiej skarpie nadnarwiańskiej na wprost ujścia Pisy do Narwi. Ze Wzgórza Ziemowita, kryjącego resztki średniowiecznego zamku, rozciąga się wspaniała panorama na Kurpiowską Puszczę Zieloną.

Obecnie na powierzchni około 3,5 ha znajdują się 23 zabytkowe budynki drewniane oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie, bróg itp. Wszystkie budynki są konstrukcji zrębowej i pochodzą z okresu od końca XVIII w. do połowy XX w. z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej. Regionu etnograficznego o specyficznej, tradycyjnej kulturze ludowej z charakterystycznym strojem ludowym, rzeźbą, zdobnictwem i budownictwem drewnianym.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Przyrody w Drozdowie. Obiekt mieści się w zabytkowym dworze ziemiańskim – dawnej siedzibie rodu Lutosławskich, który otoczony jest 3-hektarowym parkiem z wieloma atrakcjami przyrodniczymi. Posesja muzealna jest położona na terenie malowniczej doliny rzeki Narew oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

W Muzeum mieliśmy okazję zwiedzić wystawy prezentujące przyrodę dolin rzek Narwi i Biebrzy oraz historię Drozdowa: „Salon dworski”, „Trofea łowieckie”, „Szata roślinna Kotliny Biebrzańskiej”, „Ptaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Ssaki Kotliny Biebrzańskiej”, „Łoś Król Bagien Biebrzańskich”, ekspozycję akwarystyczną „Podwodny Świat Pięciu Kontynentów” oraz wystawę „Ziołowe tajemnice. Rośliny lecznicze Doliny Narwi”.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był McDonald’s- głodni postaraliśmy się wybrać i zjeść jak najbardziej zdrowy posiłek. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń i przeżyć z wycieczki wróciliśmy do Ełku.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: I

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages