Poniedziałek, 28 maja 2018. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

Podróże mają być szybsze. PKP ogłosiło przetarg

2017-06-08 19:30:21 (ost. akt: 2017-06-08 17:05:23)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka Białystok – Ełk, która określi dokładny zakres prac. Dzięki budowie drugiego toru na trasie Białystok - Ełk podróże mają być szybsze.

W ramach inwestycji PLK planują wykonać prace, które poprawią standard obsługi podróżnych. Wykonawca opracuje dokumentację na modernizację 7 stacji: Białystok Starosielce, Knyszyn, Mońki, Osowiec, Grajewo, Prostki i Ełk oraz 11 przystanków: Białystok Bacieczki, Fasty, Dobrzyniewo Duże, Borsukówka, Zastocze, Czechowizna, Goniądz, Podlasek, Ruda, Lipińskie Małe i Ełk Szyba Wschód. Komfort poprawią nowe wiaty, ławki i funkcjonalne oświetlenie. Poprawi się oznakowanie i informacja o kursowaniu pociągów. Obiekty dostosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Sprawne i bezpieczne podróże będą możliwe dzięki wymianie i remontowi urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz budowie lokalnego centrum sterowania ruchem w Ełku. Urządzenia będą dostosowanie do prowadzenia ruchu z prędkością do 160 km/h oraz do współpracy z Europejskim System Zarządzania Ruchem Kolejowym – ERTMS/ETCS poziom 2. Planowana jest także wymiana torów, sieci trakcyjnej i rozjazdów – ważnych elementów linii kolejowej.

Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy także przebudowa przejazdów kolejowo – drogowych. PLK planują budowę bezkolizyjnych skrzyżowań – ich dokładną lokalizację określi przygotowywana dokumentacja projektowa. Zaplanowane są również prace na 72 obiektach inżynieryjnych, w tym m.in. na mostach i wiaduktach kolejowych.
Rail Baltica to ważny szlak towarowy. Przeprowadzone prace wpłyną na poprawę warunków do przewozu ładunków. Po zakończeniu prac pociągi towarowe pojadą z prędkością do 100 km/h. Prace projektowe wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń planuje się zakończyć w 2020 r. Realizacja robót budowalnych zaplanowana jest w latach 2020 - 2023.

Modernizacja odcinka Białystok – Ełk to pierwszy etap prac prowadzonych w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa)”. Wartość całej inwestycji to 2,5 mld zł. Projekt ubiega się o dofinasowanie w ramach trzeciego naboru instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF).

Zakłada się, że po zakończeniu realizacji całego projektu czasu przejazdu skróci się do ok. 1h 29 min w relacji Białystok – Ełk – Suwałki.

Rail Baltica – strategiczna trasa kolejowa
Linia kolejowa E75 (Rail Baltica) jest elementem priorytetowego przedsięwzięcia w korytarzu Morze Północne-Morze Bałtyckie, zakładającym utworzenie jednolitego korytarza kolejowego łączącego Warszawę przez Kowno i Rygę z Tallinnem. Jest to priorytetowy projekt UE: ma duże znaczenie polityczne i strategiczne, ponieważ będzie stanowić jedyne połączenie kolejowe krajów bałtyckich z Polską i pozostałymi krajami Unii Europejskiej.


mat. prasowe
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emka9-87 #2338557 | 37.47.*.* 28 wrz 2017 14:48

  Mam wielką nadzieję, że całe te pkp zbankrutuje. Pociągi zardzewieją i się rozsypią, a maszyniści, kontrolerzy i inni kolejarze nigdy nie dostaną emerytury za te wszystkie cyrki ktòre robią. Amen

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Maro #2262618 | 94.254.*.* 9 cze 2017 05:58

  PKP kupuje pociągi LOT milionowe zyski ORlen miliardowe zyski banki odkupione od Włochów i Niemców brak islamskich bandytów na ulicach , PKB na Ok 4% Trump przylatuje do PL .... co sie dzieje ?!?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. pzpr #2262587 | 89.228.*.* 8 cze 2017 23:48

   A z Ełku do Piszu - to pociąg wycieczkowo-widokowy...?

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. KaeR #2262468 | 94.254.*.* 8 cze 2017 19:45

   Białystok potrafi wybudować drugi tor, teraz czas na Olsztyn. A przede wszystkim powinien powstać on na linii Olsztyn- Działdowo.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages