Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Ekoludki i dżdżownica

2017-06-09 10:13:21 (ost. akt: 2017-06-09 10:14:21)

Autor zdjęcia: Dorota Marciszewska

Misie Lubisie i Pszczółki z MPiŻ"Ekoludki" wzięły udział w realizacji projektu ekologicznego, ich zadaniem było sprawdzenie czy dżdżownica jest pożyteczna, jaką pełni rolę w życiu roślin i nie tylko, co to jest gleba? Czy dzieciom udało się odpowiedzieć na nurtujące pytania? Sprawdźcie sami.

Swoją przygodę z realizacją projektu i jego poszczególnymi działaniami: „Co to jest gleba i co się w niej kryje?” oraz „Dżdżownica i jej naturalne środowisko” dzieci rozpoczęły w ogrodzie przedszkolnym, dowiadując się jak dokładnie wygląda ziemia. Dzieci odkryły, że ziemia jest wszędzie; na placu zabaw, na grządce, pomiędzy płytami chodnika, w doniczce z roślinami. Zauważyły również jej różny wygląd: ciemno i jasnobrązowy, z piaskiem lub kamykami, z trawą lub kwiatami, z liśćmi bądź korzeniami.

Mali badacze początkowo przyglądali się ziemi z pozycji stojącej, później korzystając ze szkieł powiększających z bardzo bliskiej perspektywy obserwowali glebę. Sprawdzali czy jest gładka, czy twarda, a może miękka, czy jest sucha lub wilgotna. Dzieci próbowały opisać słowami to co czują i czego dotykają. Wymyślały własne określenia, które odpowiadały temu co wyczuwają. Podczas zabaw ziemią dzieci rozdrabniały ją palcami, ugniatały, formowały z niej figurki, budowały zamki z piasku.

Efektem tychże dziecięcych poczynań na świeżym powietrzu było zgromadzenie w sali różnych rodzajów gleby, zebranych z ogrodów, piaskownicy itp., które posłużyły do zajęć badawczych w sali i wzbogaciły pokaz slajdów. Dzieci porównywały próbki ziemi, oglądały pod mikroskopem, określały jej właściwości takie jak barwa, zapach, wilgotność. Podczas tych obserwacji dzieci odkryły małe zwierzątka występujące w glebie. Przygotowana prezentacja multimedialna pt.: „Co to jest gleba i co się w niej kryje?” wzbogaciła dotychczasową wiedzę dzieci na temat gleby, dzieci uświadomiły dlaczego gleba jest tak niezwykła, skąd się wzięła, dla kogo i dlaczego jest potrzebna?

Oglądając prezentację multimedialną zaobserwowały z jakich warstw składa się gleba, jak bardzo jest różnorodna, ile kryje w sobie tajemnic i jakich ma mieszkańców. Kolejnym etapem zajęć była: „ Dżdżownica i jej naturalne środowisko”. Dzieci dowiedziały się, że w glebie żyje mnóstwo małych organizmów, a wśród nich dżdżownica, która spulchnia i użyźnia glebę. 5-latki starały się wyciągnąć wnioski i odpowiedzieć na pytanie: Co by było gdybyśmy nie mieli dżdżownic?

Stwierdziły, że w rezultacie nie byłoby dobrej ziemi, rośliny nie mogłyby dobrze rosnąć, a w konsekwencji my nie mielibyśmy wystarczającej ilości jedzenia.
Nauczycielki MPiŻ"Ekoludki": Dorota Marciszewska Dorota BrzoznowskaCzytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Artykuł internauty

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages