Diecezja ełcka świętowała ćwierćwiecze

2017-06-09 13:28:50(ost. akt: 2017-06-09 13:38:19)
"Kościół ełcki jest wezwany, aby siać nadzieję" - tymi słowami zwrócił się do zebranych na Placu Jana Pawła II abp Wojciech Polak podczas świętowania 25 rocznicy istnienia diecezji ełckiej.
W święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana diecezja ełcka przeżywała dzień obchodów jubileuszowych 25-lecia ustanowienia diecezji ełckiej. Uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię skierował abp Wojciech Polak, Prymas Polski. W koncelebrze udział wzięli biskupi z Polski i zagranicy, licznie przybyli kapłani oraz delegacje władz samorządowych i wierni z diecezji.

Bp Jerzy Mazur w słowie powitania zauważył: „obchody świętowania naszego jubileuszu wpisują się w inne Jubileusze: 600-lecie prymasostwa w Polsce; 300 rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej; 140 rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie; 100 rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie; 100 rocznicę założenia Sióstr Benedyktynek Misjonarek, a także w roku, któremu patronuje św. Br. Albert i bł. Honorat Kuźmiński”.

Biskup Ełcki, wyrażając wdzięczność zgromadzonym mówił: „Jubileusz 25-lecia jest wspaniałą okazją, by zobaczyć drogę, jaką przeszedł nasz Kościół ełcki w tym ćwierćwieczu. Na tej drodze Bóg postawił konkretnych ludzi, którzy tworzyli i tworzą historię naszej diecezji”. W szczególnych słowach wdzięczności bp Mazur zwrócił się do abpa Wojciecha Ziemby, pierwszego ordynariusza diecezji ełckiej: „Potrzeba było wielkiej odwagi i ogromnego zaufania Bogu i Matce Najświętszej podejmując się tej wielkiej misji” – mówił biskup. Ze słowami wdzięczności biskup zwrócił się również do obecnego na uroczystości abpa Edmunda Piszcza, który od początku powstania diecezji, aż do 2016 roku był metropolitą warmińskim. Słowa wdzięczności zostały skierowane do wszystkich, którzy przyczynili się do uświetnienia dzisiejszej uroczystości. „Niech ten Jubileusz przyczyni się do jedności wśród prezbiterów i rozwoju jeszcze większej współpracy pomiędzy kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz świeckimi” – życzył bp Mazur.

Abp Wojciech Polak w homilii zauważył: „Diecezja Ełcka, to Boże dzieło, Kościół, który mieszka pośród synów i córek tej ziemi, wciąż przechowuje w swych sercach słowa świętego Jana Pawła II, którymi kończył homilię wygłoszoną tutaj, na tej ełckiej ziemi: odwagi! Życzę wam odwagi. Bóg jest z wami. Przyszłość należy do was. Zawsze z Chrystusem i Jego Matką, idźcie ku tej przyszłości. Idźcie ku tej przyszłości świadomi tych sił, jakie macie w sobie, w duszach i ciałach waszych. Idźcie więc ku przyszłości!”

Ksiądz Prymas podkreślił również, że „jubileusze mają sens i znaczenie tylko wtedy, kiedy stają się dowodem naszej wierności zobowiązaniom, naszej czujności i gotowości, w końcu naszego posłuszeństwa, zaufania i jedności. Aby tak żyć potrzebujemy obecności Chrystusa”.

„Miejscem, które Bóg wskazał, w którym Chrystus was chce i potrzebuje, jest wasz Ełcki Kościół, wspólnota, która w tym miejscu i w tym czasie, jest wezwana, aby siać nadzieję” – zapewniał Ksiądz Prymas.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Mazur zawierzył Diecezję Ełcką przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Poprzez ten akt zawierzenia uczestnicy zobowiązali się do szczególnej troski o rodzinę, do obrony życia poczętego oraz zadośćuczynienia Niepokalanemu Sercu Maryi.

Jubileusz diecezji był okazją do wyróżnienia osób zaangażowanych w budowaniu duchowego i materialnego Kościoła diecezji ełckiej. Medale jubileuszowe „Pro meritis in evangelizatione” z rąk abpa Wojciecha Polaka oraz bpa Jerzego Mazura otrzymało około sześćdziesięciu osób.

Słowa pozdrowień z Litwy zgromadzonym przekazał bp Jonas Ivanauskas z diecezji koszedarskiej. „Trudno mi jest mówić w waszym języku, ale naszym wspólnym językiem jest język Ewangelii Chrystusa. Pozdrawiam wszystkich w imieniu całej Konferencji Episkopatu Litwy. Życzę wam, aby Pan Jezus był wam bardzo bliski. Niech św. Jan Paweł II, który był u was, a także patronowie waszej diecezji św. Wojciech i św. Brunon będą obecni w waszym życiu” – mówił biskup. Biskup litewski zaprosił diecezję ełcką na zbliżające się uroczystości beatyfikacji abp Teofiliusa Matulionisa, które odbędą się 25 czerwca 2017 r. w Wilnie.

Bp Antoni Dziemianko z Białorusi przekazując pozdrowienia przypomniał, że Biskup Ełcki, pracując przed laty w Baranowiczach, pobudował tam kościół pw. Matki Bożej fatimskiej, który w tym roku został ogłoszony sanktuarium.

Słowo do zgromadzonych skierował także abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. Dziękował diecezjanom ziemi ełckiej, że tak często pielgrzymują do miejsc świętych na terenie Kościoła metropolitarnego. „To jest nasz wspólny punkt odniesienia naszego życia duchowego”. Arcybiskup zaprosił diecezjan do włączenia się w wielki jubileusz objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie, który będzie miał miejsce 10 września 2017r.

Wiele, spośród obecnych na uroczystościach jubileuszowych osób, pamięta pierwsze dni jej istnienia. Osobą, która w diecezji ełckiej jest od samego początku jest ks. prał. Zygmunt Sędziak. „Kiedy powołano diecezję ełcką byłem proboszczem parafii w Bakałarzewie. Bp Wojciech Ziemba na moje wyjaśnienia, że może lepiej bym został w swojej parafii, bo też uczyłem młodzież w szkole, przedstawiałem też różne argumenty, powiedział, że „łatwiej już pracującemu – przypomnieć, niż nowego od początku uczyć” i tak oto zostałem powołany na ekonoma diecezjalnego. W seminarium łomżyńskim byłem już wcześniej ekonomem. Początki w nowo powstałej diecezji były trudne, budowa całej struktury administracyjnej wymagała mocnego zawierzenia i znajomości, nie tylko prawa” - wspomina ks. prałat.

Przed 25 laty w nowo powstałej diecezji ełckiej pracę rozpoczynało 171 kapłanów oraz 28 zakonników pochodzących z diecezji łomżyńskiej i warmińskiej. Obecnie w diecezji pracuje ponad 350 kapłanów. Od początku diecezja powołała Wyższe Seminarium Duchowne, które wykształciło już ponad 200 kapłanów oraz Sąd Biskupi. W struktury diecezji mocno wpisała się Caritas diecezjalna.
mr

Obrazek w tresci


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5