Poniedziałek, 22 października 2018. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Po raz trzeci w finale programu "Opowiem Ci o wolnej Polsce".

2017-06-11 09:29:12 (ost. akt: 2017-06-11 09:30:37)

Autor zdjęcia: Krystyna Michałowska

„Dzięki prowadzonym projektom młodzi mogą dowiedzieć się, ale też opowiedzieć innym, co przeżyli ludzie żyjący wokół nich i jakie sekrety skrywa lokalna historia. Uważne przyglądanie się miejscom i ludziom, koło których codziennie przechodzimy, daje nam podstawy do tego, by o historii pamiętać” Alicja Pacewicz - wiceprezes Centrum Edukacji Obywatelskiej

11 zespołów uczniowskich z całej Polski wzięło udział w konferencji podsumowującej X edycję projektu edukacyjnego „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Jej organizatorami byli: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uczestnikami konferencji byli młodzi ludzie - uczniowie szkół w różnych częściach Polski -, którzy przybyli do Warszawy po to, aby przedstawić organizatorom oraz kolegom i koleżankom efekty swojej dziennikarsko-detektywistycznej pracy.

Pierwszego dnia odbyły się warsztaty podsumowujące i wizyty studyjne w warszawskich instytucjach kultury. Drugiego dnia - we wtorek - 11 grup uczniowskich wzięło udział w gali finałowej, która odbyła się w Muzeum Powstania Warszawskiego. Złożyły się na nią: targi projektów i animacje, jubileuszowy tort na 10-lecie programu, panel podsumowujący i rozdanie dyplomów oraz zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego.
Grupa uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Prostek w składzie: Nikolina Pycz, Dominika Sokół i Aleksandra Wiśniewska, przedstawiła projekt zatytułowany „Lokalne miejsca pamięci narodowej - gmina Prostki”.

Projekt jest odpowiedzią na dwa zasadnicze pytania:
1) Co to są miejsca pamięci narodowej ? Współtwórczynie projektu poszukiwały odpowiedzi na to pytanie wśród kolegów i koleżanek.
2) Jakie lokalne miejsca pamięci narodowej znajdują się na terenie gminy Prostki ? Odpowiedzią - z kolei - na to pytanie jest zarejestrowany kamerą objazd historyczny, który można zobaczyć na https://youtu.be/f4Os0vHC_Zg .

Projektowa praca spotkała się z miłą oceną ze strony p. Michała Szułdrzyńskiego - znanego dziennikarza i publicystę.

Uczennice tej samej szkoły: Paulina Lewandowska i Weronika Orłowska zaprezentowały projekt pt. „Dwoje ludzi - jedna historia” będący efektem ich współpracy z dwiema słuchaczkami VI Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Augustowie, tj. Joanną Lotkowską i Aleksandrą Olendzką. Powstały film zdradza okoliczności i sposób, w jaki państwo Złotkowscy - mieszkańcy Augustowa - dotarli na Syberię oraz jak wyglądało ich życie na syberyjskiej ziemi. Jak przedstawiało się ich życie tuż po powrocie do kraju dowiemy się podczas kolejnej edycji programu.

Projektową pracę oceniał p. Maciej Podbielkowski - historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, który zainspirował twórczynie do tego, aby rozwiązać zagadkę z tajemniczym zniknięciem ojca jednego z bohaterów filmu. Film jest dostępny na https://youtu.be/mJW8JvqW1qQ

Michałowska Krystyna - opiekun obu grup projektowych

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: szkolnedziałania

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages