Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Kapela Bum Cyk Cyk nagrodzona w Jezioranach

2017-06-26 19:18:27 (ost. akt: 2017-06-26 19:30:23)

Autor zdjęcia: Mat. prywatne

W sobotę 24 czerwca rozpoczął się dwudniowy już XXXIII Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach. Do udziału przystąpiła młoda kapela z Ełku: „Bum Cyk Cyk”. Otrzymała I Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tworzą ją dzieci w wieku od 9 do 14 lat. Instruktorem kapeli jest Przemysław Stępkowski, który przygotowywał dzieci przez ostatni rok, w ramach zajęć Akademii Małego Muzykanta. Kapela według werdyktu jury była bardzo dobrze przygotowana technicznie.

Wzorowo zaprezentowała folklor naszego regionu. Pieczę nad unikalnymi formami folklorystycznymi sprawuje od lat Stowarzyszenie „Zacheusz”, które stanowi zaplecze treściowe kapeli.

Kapela „Bum Cyk Cyk” tym razem wystąpiła w składzie: Piotr Karpuk - cymbały wileńskie, Agnieszka Karpuk- skrzypce, Michalina Rogińska – bębenek obręczowy, Laura Rogińska -klarnet, Gabriela Wądołowska -klarnet, Judyta Popowska – basy polskie.

Nagrodę specjalną otrzymał cymbalista, który nie tylko wykazał się umiejętnością gry na cymbałach, ale także cechami przywódczymi nad dziecięcą grupą muzyków ludowych. Młodzi artyści zachwycili nie tylko wymagające jury. Swoją radością śpiewania i grania, jak to zauważyli starsi artyści, są gwarantem przetrwania ludowości.

Sami muzycy ludowi z ełckiej kapeli mówią, że wyjazd do Jezioran był dla nich przygodą. - Ten konkurs jest wyjątkowy, bo wszyscy, niezależnie od wieku, i starsi i młodsi wspólnie śpiewaliśmy, tańczyliśmy. Usłyszeliśmy bardzo wiele ciepłych słów pod naszym adresem. A gramy na instrumentach, które lubimy, może właśnie dlatego sprawia nam to frajdę – podkreśla Laura. - Może piosenki ludowe i melodie nie są dzisiaj popularne, ale mają coś w sobie, co sprawia, że nogi same rwą się do tańca – dopowiada Judyta.

To nie jest jedyny sukces tej kapeli. Na XXIV Ogólnopolskim Przeglądzie Ludowej Twórczości Dziecięcej „DZIECKO W FOLKLORZE” w Baranowie Sandomierskim, w dniach 10-11 czerwca kapela Bum Cyk Cyk otrzymała III nagrodę. Z najbliższych planów kapela „Bum Cyk Cyk” w sierpniu, w Węgorzewie będzie ubiegała się o nominację na przegląd w Kazimierzu nad Wisłą w 2018 r. Zespół miał też swoją małą prezentację podczas ełckich „Potańcówek przy Zegarze Słonecznym”. Młodzi muzycy liczą na to, że będą mieli wsparcie wśród swojej publiczności.
mr


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages