Sobota, 26 maja 2018. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Pro-Medica i 108. Szpital Wojskowy znalazły się w sieci szpitali

2017-07-16 09:10:00 (ost. akt: 2017-07-16 09:09:22)
108 Szpital Wojskowy

108 Szpital Wojskowy

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

32 placówki z Warmii i Mazur znalazły się w tzw. sieci szpitali. Poza nią w całym województwie są 4 prywatne placówki, w tym jedna z Ełku. Maja one jeszcze szanse na zdobycie kontraktu z NFZ w ramach konkursu.

— Kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania szpitali – to główne cele utworzenia sieci szpitali czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej — przekonują przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Czy rzeczywiście rozwiązanie to przyniesie pozytywne skutki dla pacjentów, dowiemy się już jesienią.

W sieci znalazły się szpitale szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

— Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Opieka nad pacjentem ma być kompleksowa i zorganizowana. Szpitale w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń — czytamy na stronie warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Lista szpitali, które znalazły się w sieci została ogłoszona 27 czerwca. Na Warmii i Mazurach weszły do niej 32 placówki. Są to wszystkie szpitale powiatowe, wojewódzkie i miejskie. Na liście są także Szpital Uniwersytecki w Olsztynie, olsztyńska Poliklinika, Szpital Pulmonologiczny czy Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci w Ameryce, choć w tym ostatnim wypadku wymagało to uruchomienia specjalnej procedury, bez której placówka nie spełniałaby wymogów ustawowych. Pod uwagę wzięto unikatowość szpitala. Z oddziału alergologicznego i pulmonologicznego szpitala w Ameryce koło Olsztynka w 30 proc. korzystają dzieci z całej Polski.

Placówki te nie będą już musiały walczyć o kontrakt z NFZ. Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt. Nowe zasady zaczną obowiązywać już od października.

Oba ełckie szpitale, zarówno Pro-Medica jak i 108. Szpital Wojskowy znalazły się na ogłoszonej liście.

— Do sieci nie zakwalifikowały się 4 szpitale. Są to prywatne placówki z Mrągowa, Iławy, Ełku i Elbląga leczące w zakresie kardiologii, interny, nefrologii i radioterapii. Jednak i one będą mogły wystartować w konkursach organizowanych przez NFZ dla szpitali niebędących w sieci, w wyniku których będą podpisywały kontrakty z Funduszem na dotychczasowych zasadach — informuje urząd wojewódzki w Olsztynie.

Są to Pomorskie Centrum Kardiologii w Mrągowie, Scanmed w Ełku i Iławie ze świadczeniami kardiologicznymi, B. Braun Avitum w Elblągu wykonujący usługi internistyczne i z zakresu nefrologii oraz Nu-Med w Elblągu, w którym pacjenci korzystają z radioterapii.

Placówki te będą mogły przystąpić do konkursów, które zostaną ogłoszone jeszcze w lipcu. Wszyscy zwłaszcza pacjenci liczą na to, że wygrają konkursy i dalej będą leczyć chorych w ramach umowy z NFZ.

— Nowe zasady funkcjonowania szpitali mają poprawić sytuację pacjentów. Szpitale sieciowe będą musiały zapewnić pacjentom skierowanie do specjalisty i na rehabilitację. Będą musiały także zorganizować nocną i świąteczną opiekę w poradni — informuje Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski.

Fot. UW Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. byłypacjent #2288237 | 89.228.*.* 17 lip 2017 14:26

  Po co komu na taki wygwizdowie taki ośrodek jak Allenort? Ja miałem to szczęście że dostałem zawału w czasie "złej zmiany". W czasie przewożenia do szpitala zatrzymało mi się serce i żyję tylko dzięki ratownikom z ełckiego pogotowia oraz temu że taki ośrodek był na miejscu. Za jakiś czas pacjenci z zawałami będą wożeni do Olsztyna lub Białegostoku jak było za PRL-u. Ja nie miałbym szans na przeżycie ale rząd wie lepiej. "Wspomagaj podatniku rząd czynem i umieraj przed terminem". Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję ratownikom medycznym z Ełku oraz całemu personelowi Allenort. Dzięki Wam chodzę, oddycham, czuję.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Patanie do Prezydenta Ełku #2287442 | 176.221.*.* 16 lip 2017 10:41

  Panie Prezydencie Andrukiewicz. Proszę mi powiedzieć, jak to się stało, że Promedica dostała najniższy stopień referencyjny, a szpitale w Suwałkach, Łomży, Giżycku wyższy? Co Pan zrobił żeby nasz miejski szpital miał wyższy stopień i dzięki niemu większą ofertę dla pacjentów ? Czy grozi nam że stracimy najlepsze oddziały w promedice, np. Alenort? Czekam na odpowiedź.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages