środa, 11 grudnia 2019. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Dwa lata za seks z czternastolatką. "Nie broniła się, leżała spokojnie"

2017-07-06 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-06 13:55:16)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

W kwietniu 2014 roku grupa białostoczan przyjechała do Ełku na imprezę. Mieli zwabić 14-letnią wtedy Klaudię T. do pokoju hotelowego, by następnie po kolei uprawiać z nią seks. W ubiegłym tygodniu białostocki sąd orzekł dla nich kary dwóch lat więzienia.

Kwiecień 2014 roku. Trzech białostoczan, Andrzej Dz., Wojciech T. i Sebastian Ś., wybrało się z innymi kolegami do Ełku na imprezę, która miała być wieczorem kawalerskim jednego z nich. Bawili się w najlepsze w ełckich klubach i pubach, a później wynajęli pokój hotelowy, by tam dokończyć zabawę. Udało im się zwabić do pokoju kilka pełnoletnich kobiet. Jak się okazało, mężczyźni zaprosili tam też nastolatkę, Klaudię T. Dziewczyna miała wtedy 14 lat. Jak mówią doniesienia medialne, mężczyźni mieli podawać nastolatce alkohol, a następnie namówić ją do seksu. Gdy ta była całkowicie odurzona, białostoczanie obcowali z nią po kolei.

Na trop przestępstwa wpadło Centralne Biuro Śledcze Policji, które od czterech lat prowadzi śledztwo w sprawie pseudokibiców z Białegostoku. O zdarzeniu z kwietnia 2014 roku w Ełku policjanci dowiedzieli się z podsłuchów.

— Podsłuchy były prowadzone w ramach śledztwa, które trwa od czterech lat. W tym czasie policjanci z CBŚP i obu białostockich komend zatrzymali prawie 100 pseudokibiców piłkarskich, powiązanych z neonazistami. Obciąża ich ponad 200 zarzutów, m.in. czerpania korzyści z nierządu, handlu narkotykami, nielegalnego posiadania broni i przestępstw nienawiści. O kierowanie gangiem podejrzany jest m.in. skazany (w sprawie z Ełku - przyp.red.) Sebastian Ś. Miał on w trakcie rozmów telefonicznych opowiadać o imprezie, którą w 2014 roku odbył wraz ze współoskarżonymi w Ełku — informuje Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Andrzej Dz., Wojciech T. i Sebastian Ś. usłyszeli zarzuty z art. 200 Kodeksu Karnego, czyli obcowania płciowego z małoletnim poniżej lat 15. Za ten czyn grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Białystoku. Dlaczego nie do sądu ełckiego? Bo, jak twierdzi prokurator, sprawa jest częścią większego śledztwa.

— Okoliczności wskazujące na możliwość obcowania płciowego z małoletnią poniżej 15. roku życia zostały ujawnione przez funkcjonariuszy Policji w ramach śledztwa prowadzonego przez ówczesną Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku — informuje Paweł Sawoń, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. — W związku z tym, z uwagi na łączność podmiotową i zasady ekonomiki procesowej, wątek ten został rozpoznany w jednym postępowaniu. Prokurator domagał się w stosunku do wszystkich oskarżonych kar po 3 lata pozbawienia wolności.

Sąd wydał orzeczenie po 3 latach od zdarzenia w Ełku. Skazał Andrzeja Dz., Wojciecha T. i Sebastiana Ś. na dwa lata pozbawienia wolności, czyli minimalne kary przewidziane przez ustawę za seks z osobą nieletnią. Zasądził też od skazanych opłaty na rzecz Skarbu Państwa i koszty sądowe. Muszą zapłacić po 835 złotych. Nie jest jasne, czy skazani mają zapłacić pokrzywdzonej, bo sprawa była niejawna.

Zapytaliśmy sąd w Białymstoku, jakie okoliczności miały wpływ na najniższy możliwy wymiar kary. — W sprawie wyłączono jawność, dlatego udzielenie szerszej informacji jest niedopuszczalne — odpowiadają przedstawiciele biura prasowego sądu. Otrzymaliśmy też informacje, że rozmowa z samym sędzią referentem w tej sprawie jest niemożliwa.

Rozmawialiśmy z przedstawicielem Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który od samego początku zaangażowany jest w sprawę. Jak twierdzi jego przedstawiciel, mimo że rozprawa była niejawna, to nietrudno było dowiedzieć się, jak tłumaczyli się przed sądem oskarżeni.

— Na sądowych korytarzach obrońcy oskarżonych zachowywali się niepowściągliwie. Rozmawiali między sobą, dyskutowali o liniach obrony. Twierdzili, że sąd z całą pewnością umorzy sprawę, bo dziewczynka była wysoka i nie dało się jednoznacznie stwierdzić jej wieku. Oskarżeni mieli też tłumaczyć, że ich zdaniem nie był to gwałt na dziecku, ale zwykły seks, bo pijana dziewczynka nie broniła się, tylko leżała spokojnie — informuje nas przedstawiciel ośrodka.

Wyrok jest nieprawomocny. Prokurator prowadzący złożył wniosek do sądu o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Jego treść zdecyduje, czy będzie domagał się wyższej kary w sądzie drugiej instancji.

Kamil Mróz

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tyle w tem.. #2280781 | 195.136.*.* 7 lip 2017 11:28

  PATOLOGIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. SKANDAL, HAŃBA, ZDRADA!!! #2280780 | 83.6.*.* 7 lip 2017 11:27

   To kpina! Czy jego ekscelencja minister Ziobro już wie o tym skandalicznym wyroku? Sędziowie, którzy wydali taki plugawy wyrok powinni stracić pracę. Przecież ten Sebastian Ś. to bohaterski rycerz rzeczypospolitej. Jaki gang? To patriotyczna organizacja-pseudokibic, neonazista, handlarz narkotyków, zapewne członek onr czy innych wszechpolaków-wypisz, wymaluj duma ojczyzny, nadzieja Macierewicza i Płaszczaka. Któż z nas wie-to może przyszły prezydent Białegostoku.

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. olo #2280673 | 95.160.*.* 7 lip 2017 09:20

    A co ma do tego Ośrodek Monitorowania Rasizmu? Ktoś ze sprawców lub pokrzywdzonych jest innej rasy? Seks z człowiekiem innej rasy jest monitorowany czy wspólne chlanie ludzi różnych ras?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Aga #2280571 | 37.47.*.* 7 lip 2017 07:52

     A co ta 14-latka robiła w klubie i w ogóle poza domem w środku nocy? Patrząc na dzisiejsze dziewczyny to nawet jestem w stanie zrozumieć, że mężczyźni nie poznali jej wieku, bo w makijażu i w wyzywającym stroju można dać kilka lat więcej takiemu dziecku. Oczywiście nie bronie ich ale też nie uważam, że wina leży tylko po ich stronie. To dziecko aż się prosiło o kłopoty idąc z nieznajomymi do pokoju hotelowego. I gdzie są w tej sytuacji rodzice tej dziewczynki? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi...

     Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (6)

     1. Gustlik #2280445 | 89.228.*.* 6 lip 2017 23:02

      Polska dobra prawilna zmiana biorą przykład ze swych watykańskich pedofili

      Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

     Pokaż wszystkie komentarze (49)

     Zagraj w GRY.wm.pl

     • Goodgame Empire
     • Goodgame Big Farm
     • Goodgame Poker
     • Shadow Kings - The Dark Ages