Sobota, 8 sierpnia 2020. Imieniny Izy, Rajmunda, Seweryna

Gmina Ełk stawia na nowe wodociągi

2017-07-07 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-07 15:12:42)

Autor zdjęcia: UG Ełk

Ponad 19 mln zł gmina Ełk przeznaczyła w tym roku na inwestycje. Prawie 8 mln zł z tej kwoty zostanie wydanych na inwestycje wodno-kanalizacyjne. W gminie rozbudowane zostaną wodociągi i kanalizacja, powstaną nowe sieci kanalizacji deszczowej. Trwają też prace nad dokumentacją techniczną, które będą furtką do przyszłych inwestycji.

Największą inwestycją wodno-kanalizacyjną w gminie w tym roku jest budowa na trasie Ełk-Szeligi-Buczki. Wartość inwestycji wyniesie około 5 mln zł.

— W ramach inwestycji na odcinku Ełk - Szeligi - Buczki wykonamy 11 kilometrów wodociągów i prawie 13 kilometrów kanalizacji – mówi Tomasz Osewski, wójt gminy Ełk. — Postawimy także siedem przepompowni ścieków. Dotychczas mieszkańcy korzystali z wody z własnego ujęcia, mieli szamba lub własne oczyszczalnie ścieków. Dzięki budowie sieci wodno-kanalizacyjnej ok. 450 mieszkańców naszej gminy będzie miało dostęp do sieci gminnej. Inwestycja ta uatrakcyjni także działki w obrębie Szelig i Buczek, które gmina ma do sprzedaży. Z budową już ruszyliśmy. Prace planujemy zakończyć we wrześniu tego roku.

Wodociągi wybudowane lub przebudowane zostaną także w miejscowości Zdunki kolonia (sieć o długości 1,2 km), Nowej Wsi Ełckiej przy ul. Sportowej (ok. 300 m sieci) i przy ul. Lipowej. Budowa sieci w tym roku ruszy także w Sajzach (1,5 km sieci) oraz w Mrozach Wielkich przy ul. Akacjowej (300 m sieci). Kanalizacja sanitarna zostanie wybudowana w Siedliskach przy ul. Mlecznej. Nowa sieć będzie miała długość 350 m. Z kolei w Nowej Wsi Ełckiej przy ul. Wyszyńskiego pod koniec roku ruszy budowa kanalizacji deszczowej.

— W kolejnych latach planujemy rozbudowę lub budowę sieci wodno-kanalizacyjnych w kolejnych miejscowościach na terenie gminy Ełk i teraz opracowywana jest dokumentacja techniczna – dodaje wójt Osewski. – W trakcie opracowywania jest dokumentacja dotycząca budowy wodociągów i kanalizacji w: Stradunach przy ul. Wrzosowej i Bartoszach (na działkach gminnych). W tym roku zostanie także opracowany projekt budowy kanalizacji sanitarnej na trasie Barany – Chruściele i wieś Chruściele oraz w Stradunach, w celu podłączenia Spółdzielni Mieszkaniowej do kanalizacji gminnej.

Gmina Ełk ma w planach także dużą inwestycję wodno-kanalizacyjną od Siedlisk przez Chrzanowo aż do Woszczel. Na ten cel gmina – wspólnie z samorządem rosyjskim - będzie się ubiegać o dofinansowanie z funduszy unijnych.

— Obecnie kończymy już opracowywanie dokumentacji technicznej na budowę wodociągów i kanalizacji na trasie Siedliska – Chrzanowo – Woszczele – wyjaśnia wójt. – Na realizację tej inwestycji będziemy się ubiegać o dofinansowanie z Programu Polska-Rosja na lata 2014-2020. Pod koniec ubiegłego roku spotkałem się po raz pierwszy z delegacją z Rosji. Rozmowy z naszym partnerem nadal trwają. Jesteśmy na etapie ustalania szczegółów współpracy. Od dawna przygotowywaliśmy się do udziału w programie Polska-Rosja, ponieważ do zagospodarowania w tej perspektywie jest prawie 50 mln Euro, a dofinansowanie inwestycji może wynieść nawet 90 procent.
red.

Fot. UG Ełk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. baju baju ... #2325548 | 83.9.*.* 11 wrz 2017 19:14

  Mamy 2017 rok, porządne gminy wodociągowanie swoich gmin zakończyły 10 lat temu. Pływak osewski w gadaniu jest mistrzem. Aby do następnych wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jarek.zaj #2281669 | 37.47.*.* 8 lip 2017 16:28

  Jestem w szoku że mając taki duży budzet tylko tyle się robi,a gdzie reszta inwestycji ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wieśniak #2280986 | 89.228.*.* 7 lip 2017 17:06

  Żeby ten Wójt był słowny... a na zebraniach nagada (gadane to on ma) naobiecuje, kręci jak mechanik śrubę - a efektów nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages