Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Nasz lokalny produkt historyczny zabłyśnie na nowo

2017-07-12 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-12 14:54:40)

Autor zdjęcia: UM Ełk

Ełcka Kolej Wąskotorowa przejdzie niedługo metamorfozę. Władze Ełku otrzymały już pieniądze na przebudowę budynku starej lokomotywowni, na miejscu trwają już prace. Teraz są kolejne dobre wiadomości - wiemy już, że przy EKW powstanie Park Odkrywców Kolei.

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że Ełcka Kolej Wąskotorowa to produkt lokalny, wokół którego można budować markę naszego miasta. Kolejka to coś wyjątkowego - zabytek i atrakcja na skalę europejską, którą warto się chwalić. Od kilku lat władze Ełku walczą o dofinansowania unijne, dzięki którym Ełcka Kolej Wąskotorowa mogłaby zmienić się nie do poznania i jeszcze bardziej zachwycać - nie tylko mieszkańców miasta, ale i turystów.

W grudniu 2016 roku prezydent Ełku podpisał umowę na dofinansowanie pierwszego etapu realizacji projektu "Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu Ełckiej Kolei Wąskotorowej na potrzeby Muzeum Historycznego w Ełku". W ramach projektu zostaną wykonane prace polegające na odnowie zachodniej części Ełckiej Kolei Wąskotorowej. Chodzi mianowicie o adaptację zabytkowego budynku stacji na potrzeby działalności Muzeum Historycznego. Powstaną w nim m.in. nowoczesne sale wystawowe. Oprócz tego będą prowadzone prace porządkowe polegające na usunięciu obiektów w złym stanie technicznym, przebudowa ciągów pieszych wzdłuż ul. Wąski Tor, a także renowacja zabytkowego taboru – parowozu, węglarki i wagonu pocztowego. Ełk na pierwszy etap dostał prawie 4,5 miliona złotych. Prace już ruszyły, co można zobaczyć na własne oczy na terenie kolejki.

Pod koniec czerwca dotarła do nas kolejna dobra informacja. Miasto podpisało umowę na dofinansowanie drugiego etap rewitalizacji. Tym razem to kwota 3,4 mln zł. Na co wydane zostaną pieniądze?

— Prace będą polegały na utworzeniu Parku Odkrywców Kolei. Będzie to miejsce, które stanie się sercem aktywizacji społecznej i edukacyjnej mieszkańców miasta oraz nową atrakcją turystyczną — tłumaczy prezydent Tomasz Andrukiewicz. — Na terenie parku zostaną zainstalowane urządzenia, które pozwolą w prosty sposób pokazać zasady fizyki, które wykorzystywane są w pracy kolei wąskotorowej.

Na terenie Parku Odkrywców Kolei znajdziemy przykładowo: karuzelę z przekładniami, magnetyczne piłki, elektromotywę, czy huśtawkę ze sprężyną. Będzie też można pościgać się drezynami i zobaczyć, jak pracuje silnik parowy, tłok pneumatyczny i inne ciekawe urządzenia.

— Rewitalizacja Ełckiej Kolei Wąskotorowej jest częścią strategii budowy na terenie EKW siedziby Muzeum Historycznego w Ełku. Park Odkrywców Kolei to prosta forma tłumaczenia zasad działania naszych zabytków techniki. Chcemy uczyć o kolei wąskotorowej i pokazywać, że Ełk naprawdę ma się czym chwalić. Całkowita rewitalizacja kolei umożliwi nam faktyczne spełnienie potencjału turystycznego, jaki ma nasza wąskotorówka — ocenia Kazimierz Bogusz, dyrektor Muzeum Historycznego w Ełku. — Już za rok EKW będzie zachwycała - zarówno wyglądem, jak i swoją ofertą. Cieszę się, że prezydent Ełku i radni tak zagorzale walczyli o to, by nasz lokalny produkt historyczny mógł zabłysnąć na nowo. Skorzystają na tym wszyscy ełczanie.

Projekt zakłada też dodatkowe, mniejsze prace. Wokół muzeum powstaną chodniki, parkingi, drogi dojazdowe. Będzie też można usiąść i podziwiać teren EKW na zgrabnych ławkach w otoczeniu zieleni. Władze Ełku zakładają, że nowa Ełcka Kolej Wąskotorowa będzie gotowa we wrześniu 2018 roku.

Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ~oko #2285213 | 89.228.*.* 13 lip 2017 01:42

  Wszystko ślicznie..., tylko dlaczego nie zabiega się aby było więcej zakładów pracy na strefie ekonomicznej ("obwodnica")???? Tam już jest skansen...?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. edek #2285130 | 91.245.*.* 12 lip 2017 22:11

   W ramach tej rewitalizacji proszę pogonić ten skup złomu :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages