Niedziela, 21 października 2018. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Minister Streżyńska znów w Ełku. Odwiedziła mamy w szpitalu miejskim

2017-07-21 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-21 14:44:28)
Minister Streżyńska razem z prezydentem Andrukiewiczem zainaugurowała w Ełku pilotażowy program w lipcu 2017 roku

Minister Streżyńska razem z prezydentem Andrukiewiczem zainaugurowała w Ełku pilotażowy program w lipcu 2017 roku

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

Od ubiegłego tygodnia w szpitalu miejskim Pro-Medica testowany jest pilotażowy program Ministerstwa Cyfryzacji dotyczący zgłaszania w Urzędzie Stanu Cywilnego urodzenia dziecka bez konieczności wizyty w ratuszu. W piątek 21 lipca minister Anna Streżyńska odwiedziła Ełk, by osobiście sprawdzić działanie programu.

W poniedziałek 17 lipca rozpoczął się w Ełku nowy program pilotażowy Ministerstwa Cyfryzacji. Rodzice, których dziecko urodzi się w szpitalu Pro-Medica w Ełku mogą skorzystać z możliwości rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego za pośrednictwem pełnomocnika szpitalnego. Pełnomocnik załatwi wszystkie formalności tak, aby świeżo upieczeni rodzice nie musieli fatygować się do ratusza. Program kierowany jest nie tylko do ełczan, ale do wszystkich rodziców spoza Ełku, których dziecko urodzi się w Pro-Medice.

— Dzięki pilotażowej usłudze, nietypowej zresztą dla Ministerstwa Cyfryzacji, bo świadczenie nie odbywa się drogą cyfrową, rodzice mają możliwość skupienia się tylko i wyłącznie na dziecku i ominąć zimny proces rejestracji — powiedziała minister Anna Streżyńska. — To moment bardzo ważny i uroczysty dla rodziców, bo podczas rejestracji nadaje się imię i PESEL, a więc dziecko staje się obywatelem. W związku z tym, pilotażowy program ma określić, które elementy zaproponowanego przez nas procesu należy zostawić bądź usprawnić dla wygody, a które zostawić rodzicom. W tej chwili obsługą rodziców zajmuje się pełnomocnik, ale docelowo postaramy się doprowadzić do cyfryzacji procedury.
Jak dodała minister Streżyńska, docelowo jeszcze w grudniu bieżącego roku zgłoszenie urodzenia dziecka będzie możliwe w szpitalach na terenie całej Polski.

Pilotaż prowadzony w szpitalu ełckim ma posłużyć zebraniu opinii rodziców na temat proponowanej usługi. Minister w piątek najpierw odwiedziła ełcki szpital, gdzie osobiście rozmawiała z rodzicami i informowała ich o możliwościach programu. Później natomiast spotkała się z prezydentem Ełku Tomaszem Andrukiewiczem w miejskim ratuszu.

— Cieszę się, że po raz kolejny Ełk stał się miastem, w którym Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się wdrożyć pilotażowy program służący mieszkańcom naszego kraju — powiedział gospodarz miasta. — Zależało nam na tym, by ponownie znaleźć się w czołówce polskich miast, które testują najnowsze rozwiązania informatyczne. Dzięki zbadaniu opinii pacjentem ełckiego szpitala oraz zaangażowaniu pracowników w koordynację działań, możemy przyczynić się do usprawnienia planowanych ogólnopolskich procedur w rejestracji w USC urodzonych w szpitalach dzieci.

To już druga wizyta Anny Streżyńskiej w Ełku. Jak już informowaliśmy, Minister Cyfryzacji odwiedziła miasto w maju, kiedy to pilotażowo wprowadzono do naszego miasta system "mDokumentów" czyli dowodu osobistego w smartfonach.

— To wspaniałe, że miasto Ełk jest tak blisko swoich obywateli. Staramy się docierać do samorządów, które we wzorowy sposób współpracują z mieszkańcami, a Ełk może świecić tutaj przykładem — dodaje minister Streżyńska.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A #2294223 | 80.48.*.* 24 lip 2017 16:07

  Protas tylko promocją się zajmuje, to samo Gelertowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. A #2294222 | 80.48.*.* 24 lip 2017 16:07

  Protas tylko promocją się zajmuje, to samo Gelertowa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. A #2294220 | 80.48.*.* 24 lip 2017 16:05

  Takie zmiany, udogodnienia naprawdę cieszą. Dziś mam wrażenie, że PO nie zrobiło nic dla ludzi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. elk #2293388 | 176.221.*.* 23 lip 2017 16:23

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Niech zyje ANDRZEJ DUDA I BEATA SZYDLO 100 LAT

  1. ELK #2292555 | 176.221.*.* 22 lip 2017 13:59

   CHWALE TAKICH LUDZI

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (9)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages