Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Samorządowcy z całej Polski obradowali w Ełku

2017-07-21 12:00:00 (ost. akt: 2017-07-21 16:09:28)

Autor zdjęcia: Kamil Mróz

W piątek 21 lipca w Ełku odbyło się posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich. Samorządowcy opiniowali parlamentarne i ministerialne projekty ustaw i rozporządzeń. Była też dyskusja o opłacie paliwowej, ustawie o Regionalnych Izbach Obrachunkowych czy prawie wodnym.

Związek Miast Polskich to ogólnopolska organizacja, która reprezentuje interesy ponad 300 samorządów miejskich. Aktywnie angażuje się w działania wspierające samorządność lokalną i decentralizację władzy. Zadania te realizuje poprzez lobbing oraz wymianę informacji i doświadczeń. Co miesiąc zarząd związku spotyka się na wspólnych posiedzeniach w różnych miastach członkowskich. Tym razem na zaproszenie ratusza samorządowcy z całej Polski przybyli do Ełku. Gościem spotkania była Minister Cyfryzacji, Anna Streżyńska, która przedstawiła politykę zintegrowanej informatyzacji państwa.

Podczas posiedzenia samorządowcy opiniowali kilkanaście projektów aktów prawnych - ustaw i rozporządzeń. Najważniejszym punktem obrad było przegłosowanie opinii o poselskim projekcie ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, w myśl którego miała być pobierana opłata znacząco podnosząc ceny benzyny, ropy i gazu na stacjach paliwowych. Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z prac nad ustawą, co wyraźnie zadowoliło samorządowców.

— Jesteśmy za podnoszeniem finansowania budowy dróg lokalnych, bo to bardzo pożądane, ale nie w ten sposób — powiedział Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, a jednocześnie prezes Związku Miast Polskich. — Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych ocenialiśmy krytycznie. Po wyliczeniu do samorządów trafiłoby niewiele pieniędzy, bo finansowanie w skali kraju powiększyłoby się o około 500 milionów złotych. Reszta to podatki i straty związane z wycofania się z obecnego systemu tzw. "schetynówek". Uważamy, że niewielki wzrost finansowania budowy dróg nie jest warty tak znaczącej podwyżki cen paliw, a więc kosztu dla społeczeństwa. Cieszymy się, że zaprzestano procedowania nad wprowadzeniem tej ustawy.

http://m.wm.pl/2017/07/orig/img-7585-403609.jpg

Przedstawiciele miast członkowskich ustosunkowali się również do projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz o podatkach i opłatach lokalnych. Zarząd rozpatrzył też stanowiska komisji ZMP dotyczące wprowadzenia nieobligatoryjnej opłaty turystycznej czy miejscowej oraz grzywien za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym. Bardzo ważne było też to, co działo się poza programem. Samorządowcy dyskutowali o znajdującej się w Senacie ustawie o prawie wodnym czy zawetowanym przez prezydenta Andrzeja Dudę projekcie ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych.

— Zależy nam na tym, żeby nasze opinie były brane pod uwagę, bo to głos społeczeństwa — mówił podczas posiedzenia prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. — Jesteśmy zadowoleni z działań polegających na zaniechaniu wprowadzania w życie złych pomysłów i rozwiązań, jakimi na pewno były opłata paliwowa czy ustawa o RIO. To pokazuje, że oddolny głos, głos samorządów i całego społeczeństwa, ma siłę i jest słyszalny w Sejmie i Kancelarii Prezydenta RP.

Ełk uchwałę o przystąpieniu do ZMP podjął 15 listopada 1990 roku. Z województwa warmińsko-mazurskiego do związku należy - razem ze Ełkiem - 12 miast: Bartoszyce, Braniewo, Elbląg, Giżycko, Gołdap, Iława, Lubawa, Morąg, Olsztyn, Ostróda, Pasłęk.


Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknijPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages