Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Stare Juchy obchodzą 555-lecie

2017-08-04 10:00:00 (ost. akt: 2017-08-04 10:17:47)

W tym roku Stare Juchy obchodzą 555-lecie swojego istnienia. Z okazji tej wspaniałej rocznicy mieszkańców czekają ciekawe atrakcje. Zapraszamy w sobotę 5 sierpnia na plażę wiejską - na pewno nie będziecie się nudzić!

W tym roku Stare Juchy obchodzą 555 lat swojego istnienia. Powstanie miejscowości jest bardzo tajemnicze i niewiele jest wzmianek o Starych Juchach w historycznej literaturze. Są jednak legendy. Jak głosi jedna z nich - rycerz krzyżacki ciskając w gniewie głazem, ołtarzem ofiarnym ludu Jaćwingów, rozłupał kamień na pół. W ten sposób powstały Stare i Nowe Juchy. W sobotę 5 sierpnia Stare Juchy cofną się w średniowieczne czasy, aby pokazać przybyłym gościom prapoczątki osady.

Na plaży wiejskiej na pewno nie zabranie ciekawych atrakcji. Zapraszamy do stoisk z tradycyjnymi smakami regionu; będzie można skosztować pieczonego dzika, wyśmienitych pierogów, serów i kartaczy. Przysmaki na pewno zaspokoją głód nawet najbardziej wymagającego smakosza. Na terenie plaży zostanie odtworzona średniowieczna wioska z warsztatem mistrza cechu garncarskiego. Natomiast rycerskie szranki i konkursy, pokazy jazdy konnej akrobacyjnej i napad czambułu tatarskiego na wioskę na pewno zadowolą fanów mocniejszych wrażeń. Na najmłodszych czeka strefa gier i zabaw przygotowana przez zespół Animosfery. Na środku plaży stanie prawdziwa jurta, w której zagoszczą tradycyjne polskie zioła i tatarskie przysmaki. Wieczorem odbędzie się spektakl „Wyprawianie Panny Młodej” i korowód lampionów. A wszystko to przy skocznej muzyce „Skansen Band” i „Dziewieje”. Na zakończenie wieczoru uczestników czeka potańcówka przy muzyce zespołu Holiday.

— Zapraszamy wszystkich, którzy znajdą chwilę w sobotę, do odwiedzenia Starych Juch. Impreza oficjalnie rozpocznie się na plaży wiejskiej przed godziną 15:00, kiedy to pani wójt przekaże akt nadania praw wiejskich z drugiej połowy XV wieku — mówi Radosław Nowacki, dyrektor Biblioteki-Centrum Informacji i Kultury Gminy Stare Juchy. — Później będzie mnóstwo pysznego jedzenia, będzie można odwiedzić średniowieczną wieś i osadę rybacką. Zaplanowaliśmy również całodniowe animacje dla dzieci. Wieczorem natomiast czeka nas trochę zabawy z ogniem. Tradycyjnie będzie wyprawianie panny młodej, panie odwiedzą naszą średniowieczną wieś przypływając z jeziora, później wypuścimy na jezioro ogromne lampiony. Spragnionych wrażeń zapraszamy na efektowny najazd tatarów na wioskę rybacką i pokazy akrobatyki konnej. Na niebie rozbłysną sztuczne ognie i pobawimy się przy skocznej muzyce. Na pewno będzie co robić.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu ełckiego i turystów do Starych Juch już w sobotę 5 sierpnia. Impreza rozpocznie się o godzinie 14:00 uroczystym przemarszem średniowiecznego korowodu spod urzędu gminy na plażę wiejską. Honorowy patronat nad imprezą sprawuje Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Fot. Radek Nowacki/Adrian MilewskiProgram „STARE JUCHY PRZEZ WIEKI - 555-LECIE WSI STARE JUCHY”

14.00 - 14.40 - przemarsz średniowiecznego korowodu spod Urzędu Gminy Stare Juchy na plażę wiejską
14:40 - 15:00 - otwarcie historycznego teatrum "Stare Juchy Przez wieki - 555-lecie wsi Stare Juchy” powitanie gości przez wójt Starych Juch - Ewę Jurkowską -Kawałko
15:00 - 20:00 -warsztaty garncarskie i zielarskie w replice wsi średniowiecznej na plaży wiejskiej: teatr lalek Bajarze, warsztaty rękodzielnicze „Średniowieczna wioska”,
15:00- 20:00 - strefa animacji dla dzieci „Animosfera”
16:00 -16.30 – konkurs Kulinarny, smażony dzik i prosię,
17:00 - 19:00 - szranki i konkury: zawody łucznicze, pokazy jazdy konnej akrobacyjnej
19:00 - 21:30 - występ Zespołu „Mazury”, „Skansen Band”, „Dziewieje”
21:30 - 22:00 - spektakl „Stare Juchy przez wieki”: wyprawianie Panny Młodej i Parada Lampionów
22.00 - 22.30 - spektakl „W cieniu Czyngis-chana ” - palenie średniowiecznej wioski;
22:30 - 23:00 - pokaz sztucznych ogni
23.00 - 02:00 potańcówka przy „Zwołanym składzie weselnym” - zespół HOLIDAY
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages