Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Przełom w śledztwie dotyczącym zniszczenia cmentarza. Podejrzany 30-letni bezdomny

2017-08-02 10:34:10 (ost. akt: 2017-08-04 09:42:33)

Autor zdjęcia: Paweł Tomkiewicz

W areszcie śledczym od stycznia przebywa 30-letni bezdomny. Jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa. Okazało się, że prawdopodobnie jest też winny zniszczenia nagrobków na ełckim cmentarzu w nocy z 2 na 3 listopada 2016 roku. Prokurator przedstawił mu zarzut, ale jest podejrzenie, że mężczyzna jest chory psychicznie.

Zobacz także: Barbarzyństwo na ełckim cmentarzu. Wandale zniszczyli ponad 100 grobów. Prezydent wyznaczył nagrodę za złapanie sprawców Barbarzyństwo na ełckim cmentarzu. Wandale zniszczyli ponad 100 grobów. Prezydent wyznaczył nagrodę za złapanie sprawców W nocy wandale zniszczyli ponad 100 grobów. Na niektórych są tylko pobite znicze i powyrzucane kwiaty. Inne nagrobki są poprzewracane.
Zobacz także: 30-latek został zwolniony z aresztu. To nie on zniszczył ponad 100 nagrobków 30-latek został zwolniony z aresztu. To nie on zniszczył ponad 100 nagrobków Mężczyzna, który został zatrzymany w piątek, 4 listopada przez ełckich policjantów został wypuszczony już z aresztu. Zebrany materiał dowodowy i przesłuchanie...
W styczniu do aresztu śledczego trafił 30-letni bezdomny. Mężczyzna 3 stycznia napadł na innego bezdomnego na terenie opuszczonych budynków nieopodal szpitala wojskowego.

— W toku śledztwa ustalono, że 30-letni bezdomny uderzał kilkukrotnie pokrzywdzonego cegłą w głowę powodując poważne obrażenia. Prokurator postawił mu zarzut usiłowania zabójstwa, a sąd zastosował na wniosek prokuratora środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania — tłumaczy Wojciech Piktel, Prokurator Rejonowy.

Policjanci i prokuratorzy już wcześniej mieli podejrzenia, że 30-latek może być odpowiedzialny za zniszczenie ponad 100 nagrobków na ełckim cmentarzu w nocy z 2 na 3 listopada. Przełomem w śledztwie okazało się porównanie krwi mężczyzny ze śladami znalezionymi na cmentarzu w listopadzie 2016 roku.

— Podczas oględzin po zdarzeniu na cmentarzu zabezpieczono krwawe ślady. Prokurator prowadzący śledztwo zlecił badania laboratoryjne. Wyniki otrzymaliśmy w maju - potwierdziło się podejrzenie, że krew pochodzi od aresztowanego 30-latka — relacjonuje Wojciech Piktel. — Dotychczasowe poszlaki w połączeniu z dowodem ze śladów kwi na miejscu zdarzenia stanowiły materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie zarzutu zniszczenia nagrobków i znieważenia miejsca pochówku.

Zapytaliśmy prokuratora, czy prawdopodobne jest, że bezdomny działając w pojedynkę mógł wywołać takie szkody.

— Zakładamy, że jedna osoba mając do dyspozycji dużo czasu mogła wywołać tak duże zniszczenia — odpowiada szef ełckiej prokuratury.

Za usiłowanie zabójstwa mężczyźnie grozi dożywocie, natomiast za zniszczenie nagrobków na cmentarzu - 10 lat pozbawienia wolności. Pojawiło się jednak podejrzenie, że 30-latek jest chory psychicznie.

— W trakcie czynności z podejrzanym zaistniały wątpliwości co do jego stanu psychicznego. W związku z tym na wniosek prokuratora mężczyznę zbadali biegli psychiatrzy. Pierwsze badanie nie pozwoliło na jednoznaczne określenie, czy mężczyzna jest chory psychicznie. Biegli wystąpili więc o obserwację podejrzanego w zakładzie psychiatrycznym. Sąd przychylił się do wniosku. Wyniki obserwacji prawdopodobnie poznamy pod koniec września.

Jak się okazało, już dzień po zniszczeniu nagrobków 30-latek został zatrzymany przez policjantów. Został jednak wypuszczony na wolność już dzień później, 5 listopada 2016 roku. — Zebrany materiał dowodowy i przesłuchanie świadka nie wskazują, aby to on dopuścił się tego czynu. Dlatego został on już zwolniony z aresztu — informowali wtedy policjanci z ełckiej komendy.

Dopiero po obserwacji okaże się, czy 30-letni bezdomny będzie odpowiadał za popełnione przestępstwa, czy zostanie wysłany do zakładu psychiatrycznego. Jak dodaje prokurator, mężczyzna nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów.Czytaj e-wydanie Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2628488 | 188.146.*.* 21 lis 2018 16:42

  Prokuratura pompuje statystyki, ot i tyle wynika z "wykrycia" sprawcy zdewastowania cmentarza.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. d #2301278 | 77.253.*.* 4 sie 2017 15:16

  zaraz prokuratura się zreflektuje iż lud nie łyka bajki z jednym dewastatorem i sprostuje iż była to szajka bezdomnych wandali

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Elka #2300985 | 82.1.*.* 4 sie 2017 08:03

  Niestety również nie wierzę że to była robota jednej osoby. Widziałam ogrom tego zniszczenia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ABC #2300912 | 213.241.*.* 4 sie 2017 00:22

  Nigdy nie sądziłem, że wśród bezdomnych są tak silne chłopaki, że w pojedynkę w jedną noc potrafią zdemolować ponad 100 ciężkich, kamiennych nagrobków. Doprawdy, trzeba potężnej wiary, by w takie coś uwierzyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ełk #2300096 | 89.228.*.* 2 sie 2017 21:41

  Masz kolego rację to jest chory człowiek jego umiejętności manualne nie pozwalają mu zawiązać sznurowadła w bucie tu trzeba chłopów żeby złamać betonowe pomniki a odnośnie naszego kochanego księdza dyrektora z Caritasu ma się nie źle jeździ BMW M6 na warszawskich blachach komuś bardzo zależy żeby znaleźć kozła ofiarnego brawo naszym naszym służbom

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (13)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages